To, čo máme na tanieri, sa bohužiaľ nepodpisuje len na našom drieku, ale aj na životnom prostredí. Palmový tuk v keksíkoch sa napríklad zaručene postará o nadváhu, ale aj o likvidáciu pralesov. Napríklad na Borneu sa vo veľkom rúbe pôvodná džungľa, aby bolo miesto pre olejové palmy.  Uvedomelý človek preto potraviny s palmovým tukom ignoruje. Viete, ktorých lahôdok by ste sa tiež mali vzdať?

Problémové steaky

Určite je dobré znížiť spotrebu hovädzieho mäsa. Kravy, ale aj ovce majú v žalúdku baktérie, ktoré pri trávení tvoria metán. Vylučuje sa vo veľkom a prispieva k skleníkovému efektu. Navyše najväčší vývozcovia hovädzieho ničia pre pastviny dažďové pralesy. Oveľa ekologickejšie je dávať prednosť bravčovému mäsu a hydine, ideálne z malých fariem, kde si zvieratá žijú lepšie. Najideálnejšie však je spotrebu mäsa obmedziť a bielkoviny si dodávať strukovinami.

Opatrne s avokádom

Pozor aj na mliečne výrobky. Syry, jogurty aj tvaroh sú produkty kravských chovov a ich výroba môže zanechať ešte horšiu ekologickú stopu než produkcia mäsa. Vedci radia radšej piť rastlinné mlieka. Najviac eko sú sójové a ovsené nápoje, naopak, mandľové a ryžové sú veľmi náročné na spotrebu vody. Z tohto dôvodu je problematické aj avokádo. Vďaka povesti super potraviny enormne narástla jeho konzumácia. Pôvodné sady nestačia a vysádzajú sa stále nové aj na miestach, kde táto plodina, doslova vyciciavajúca zo zeme vodu, nepatrí. Je to veľký problém, pretože  dochádza k vysušovaniu celých oblastí napríklad v Kalifornii.

Radšej mušle než kaviár

Ryby sú zdravé, nezdravé je však drancovanie morí. Lepšie je teda jesť z fariem, prirodzene, ekologických, než z masívnych výlovov, lebo napríklad populácia makrel a tuniakov klesla o 75 percent! Samozrejme, ázijskú delikatesu, žraločie plutvy treba celkom ignorovať. Má na svedomí dramatický úbytok žralokov, navyše praktiky sú extrémne kruté. Zvieraťu ich odrežú zaživa a hodia ho pomaly umierať do mora. Týka sa to aj kaviáru, keď sa rybám zaživa rozreže brucho a potom sa hodia späť do vody, pretože o mäso nie je záujem. Preto radšej jedzte mušle, ktoré sú zdravé a ich chovy moru neškodia.