Počuli ste už o japonských kryštáloch tibi? Tieto biele rôsolovité „kamienky“ sú v skutočnosti zhlukom kvasných zŕn, ktoré fungujú podobne ako kombucha alebo tibetská huba. Pri správnej opatere si z nich môžete opakovane robiť fermentovanú vodu. Ako všetko, čo prešlo fermentačným procesom, je veľmi zdravá a liečivá.

Kefír bez mlieka

Fermentovaná voda sa vlastnosťami približuje megazdravému kefíru. Ibaže sa nerobí z mlieka, no dokáže zharmonizovať črevnú mikroflóru. Je to veľmi dôležité hlavne dnes, keď alarmujúco stúpa výskyt nádorov zažívacieho traktu.

Na prípravu „vodného kefíru“ potrebujete čistú vodu, prípadne bylinkový čaj, plus kryštály tibi. Sú vytvorené z baktérií, ktoré sa živia sacharidmi. Pri výrobe nápoja sa preto používa cukor, ktorý podporí kvasný proces. Výsledkom je osviežujúca perlivá malinovka. Akú chuť bude mať, záleží na vás. Voda sa totiž môže ochucovať sušeným ovocím, lístkami ruží, cviklou…

Bez kovu

Príprava je jednoduchá. Kryštály sa zalejú prevarenou, vychladnutou osladenou vodou a nechajú sa 48 hodín fermentovať pri izbovej teplote v uzavretej sklenenej fľaši. Treba myslieť na to, že nápoj sa správa ako burčiak, takže fľaša nesmie byť plná, lebo by vykypela. Hotový nápoj treba precediť cez plastové sitko (kov kryštálom nesvedčí) a vychladiť. Vydrží asi tri dni. Použité kryštály premyte a môžete zase použiť na prípravu ďalšej malinovky.

Základný recept

V 3,5 l prevarenej vychladenej vody (ideálne bez chlóru) rozmiešajte 200 g kryštálového cukru. Ak chcete pridajte vybrané príchute a tri dni nechajte fermentovať. Výsledkom je príjemne kyslá bublinková malinovka, ktorú môžete rovno piť alebo dochutiť sirupom či džúsom.

Dobrý tip: Do fermentovanej vody pridajte kávu alebo zázvor a nechajte ešte 24 hodín fermentovať. Ak máte problémy so zažívaním, pridajte pred fermentáciou 1 lyžicu vybranej koreniny – celá rasca, aníz, semená fenikla, listy čerstvej mäty 

Kde pomáha:

  • zápal obličiek
  • žlčníkové ťažkosti
  • ochorenia močových ciest
  • zápaly čriev
  • poinfarktové stavy
  • pri kožných chorobách
  • pri ochorení ženských orgánov
  • prevencia nádorov tráviaceho traktuliečivé ú