Prísny, nekompromisný a veľký detailista. Taký je Martin, ktorý už niekoľko sérií cepuje súťažiacich v šou Farma. Nie je to len nastrčený herec, ale ozajstný farmár so statkom, ktorý sám vyrába mnoho mliečnych výrobkov.

Bezradní kontrolóri

Na domáce syry nedá dopustiť a, naopak, tvrdí, že to, čo si kupujeme vo veľkých reťazcoch, má často od syra na míle ďaleko. „Keď som bol na kurze výroby syrov, dozvedel som sa zaujímavú vec. Jeden lektor z Výskumného mliekarenského ústavu v Žiline mi povedal, že potravinársky kontrolóri majú už dlhodobo veľký problém. Vedia, že potravinársky priemysel dokáže vyrobiť syry bez mlieka. Štve ich, že to nevedia dokázať,“ pohoršoval sa farmár Martin, ktorý však má pre ľudí vlastnú radu. „Falošný syr sa ľahko prezradí príliš nízkou cenou. Napríklad obľúbený oštiepok nemôže stáť 3,20 eura za kilo! Neexistuje, aby bol z mlieka. Veď to dá aj logika.   Výrobcovia musia od farmára odkúpiť mlieko, zaplatiť cestu, spracovanie, maržu, obal, dopravu... Keď sa to zráta, je jasné, že kvalitný syr musí stáť aj 10 eur. No nekvalitný syr prezradí aj chuť. A keď ho vezmete do úst, je to len hmota. Darmo ho dochutia koreninami, po chuti mlieka niet ani stopy. Toto celé fakt smrdí, že jeme takéto veci!“ rozhorčuje sa.

Na svojej farme vyrába množstvo mliečnych
produktov.
Na svojej farme vyrába množstvo mliečnych produktov.
Zdroj: TV Markíza, Archív

Falošný kazeín

Kravské mlieko patrí do skupiny takzvaných kazeínových mliek, potravinársky priemysel si však vytvoril namiesto prírodného kazeínu priemyselný kazeín, s ktorým nahrádzajú skutočný.