Jeho otriasajúci príbeh si môžete pozrieť vďaka novému seriálu Had na Netlixe. Plus ak hovoríte po anglicky, nájdete na internete aj niekoľko dokumentov, ktoré potvrdzujú, že tvorcovia sa pridržiavali skutočnosti. Len kvôli rodinám pozmenili mená obetí. Nemuseli ju ešte viac dramatizovať. To, čo v rajských krajinách juhovýchodnej Ázie páchal Sobhraj a jeho komplici, je naozaj ako z hororu.

Autentickosť je zaručená aj tým, že svoj príbeh predal sériový vrah osobne, údajne za 15 miliónov dolárov. Hoci napokon dostal doživotie, je jasné, že spravodlivosti sa urobilo zadosť iba spolovice, pretože si v podstate žije v luxuse. A záujem verejnosti mu mastí ego, lebo ako mnohí psychopati miluje záujem a svojím dlhoročným vraždením sa rád pochváli.

Krutá smrť

Sobhraj vyčíňal v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Zneužíval svoj kultivovaný zjav. Vystupoval ako seriózny obchodník s diamantmi a nadväzoval priateľské vzťahy s „batôžkarmi“. Ponúkal nezištnú pomoc, že im ako miestny predstaví Bangkok, ukáže nepálske hory, poskytne ubytovanie v bytovom komplexe, kde žil. Mal po boku priateľskú čiernovlásku, ktorú predstavoval ako manželku, takže mladí ľudia, ktorí v duchu hippies verili na priateľstvo a lásku, nemali najmenšie podozrenie. Na dôverčivosť kruto doplatili.

Bikinový vrah s Marie-Andrée ich otrávili. Obrali o pasy a zrolované peniaze, ktoré si nosili v batôžkoch, aby mohli cestovať. Potom ich Sobhraj s ďalším komplicom definitívne odpratal. Paralyzovaných drogami, ale stále vnímajúcich, ich hodili do mora, kde sa utopili, či ešte horšie, upálili ich zaživa.

Citlivý úradník

Keďže sa vraždy stali v rôznych krajinách, dlho ich polícia vyšetrovala jednotlivo. Až vďaka odhodlaniu malého pracovníka holandskej ambasády Hermana Knippenberga, ktorý sa nedal odradiť byrokraciou a ľahostajnosťou, sa nitky napokon spojili. Napriek nesúhlasu veľvyslanca sa Knippenberg snažil pomôcť rodičom nájsť deti, ktoré zmizli na cestách. Zistil, že obhorené telá v Thajsku a v Nepále spolu súvisia, nazhromaždil dôkazy o ďalších vraždách a napokon zohral hlavnú úlohu v Sobhrajovom dopadnutí a potrestaní.

Život v luxuse

Koľko ľudí Sobhraj presne zavraždil, sa nevie, niektoré zdroje hovoria až o dvadsiatich. Vrchol jeho výčinov bol, keď sa pokúsil hromadne otráviť celý autobus študentov na výlete. Aj táto scéna je v novom seriáli. Tiež aké ťažké bolo dolapiť ho a usvedčiť. Vďaka ukradnutým pasom bez problémov menil identitu a pohyboval sa po svete vrátane Európy, navyše bol mimoriadne inteligentný. Špekuláciami sa mu podarilo vyhnúť trestu smrti v Thajsku. Odsedel si radšej dlhú, ale miernu basu v indickom väzení, kde uplácal diamantmi. Po prepustení odišiel do Paríža, kde si užíval status mediálnej hviezdy, a za peniaze sa dával fotiť, poskytoval interview a predal práva na film.

Dojemné venovanie

Napokon však doplatil na svoju samoľúbosť, keď sa po rokoch vrátil do Káthmandu presvedčený, že je nepostihnuteľný. Lenže sa prerátal. Vďaka práci Interpolu, no hlavne dôkazom nazhromaždený Knippenbergom ho konečne zavreli na doživotie.

Zo seriálu sa divák dozvie aj to, ako dopadli jednotlivé postavy. Nielen členovia vraždiaceho gangu, ale aj tí, ktorí vďaka svojmu odhodlaniu a odvahe nakoniec dosiahli ich potrestanie. A celkom na záver zaznie dojemné venovanie všetkým mladým ľuďom, ktorí sa vybrali do sveta splniť si svoje sny, no domov sa už nevrátili.