Jack Kevorkian o svojej pravde nepochyboval a snažil sa v USA bojovať o právo na dôstojnú smrť, keď je už život len neznesiteľným utrpením.

Keď je život len utrpenie

Vychádzal z vlastnej lekárskej praxe, keď videl umierajúcich pacientov zbytočne trpieť, aj z osobného života, keď sa milosrdnej smrti nevedela dočkať jeho milovaná matka. Rozhodol sa pomôcť ľuďom, ktorí sú presvedčení, že už takto nevládzu žiť a vymyslel systém, aby mohli spáchať asistovanú samovraždu. Zostrojil na to prístroj Mercitron. Stačilo stisnúť tlačidlo (paraplegici to mohli urobiť ústami) a pacient bezbolestne a dôstojne ukončil svoje trápenie.

Milosrdná medicína

Kevorkianovi jeho pacienti a ich vďační príbuzní dali za pravdu, že aj uľahčenie smrti je úlohou modernej medicíny. Kto mu za pravdu nedal, boli náboženskí fanatici, bohužiaľ, aj medzi politikmi. Nespočetne ráz preto putoval pred súd, napokon starého pána poslali na dlhé roky za mreže. Za jeho prepustenie demonštrovalo viac ľudí než tých, ktorí brojili za jeho uväznenie. Boli medzi nimi aj príbuzní 130 ľudí, ktorým pomohol odísť zo života, ktorý sa zmenil na peklo.

Silný zážitok

Určite stojí za to pozrieť si životopisný film o lekárovi Jackovi Kevorkianovi. Je síce starý už desať rokov, ale vážne otázky, ktoré nastoľuje, stále nemajú jednoznačnú odpoveď.

Samotný Kevorkian sa ešte stihol dožiť premiéry filmu. Stretol sa aj s Al Pacinom, ktorý ho vo filme hral. A hral ho skvele, veď za svoj výkon dostal ceny Emmy aj Zlatý glóbus. Televízny film si môžete pozrieť napríklad v archíve HBO. Ukazuje posledné desaťročie Kevorkianovho života. Vychádza zo skutočných faktov, sú tu jeho najbližší spolupracovníci, na plátne sa objavia maľby, ktorými sa pokúšal vyrovnať z ďalšej hrôzy, holokaustu, ktorý zažil. Je to silný film, emočne vás zasiahne a určite vám dá veľa námetov na premýšľanie.