Vysoký krvný zbytočne skracuje život, možno ním trpíte aj vy, len o tom netušíte. A pritom ani nemusíte mať na krku päťdesiatku či šesťdesiatku, čoraz častejšie sa to týka aj ľudí po dvadsiatke. Je teda dobré vedieť, aký máte tlak a pokiaľ to ide bez tabletiek, upraviť ho. Často stačí iba malá zmena v životospráve – viac pohybu a zdravšie jedlo. Ak ste si namerali opakovane hodnoty 140/90 a vyššie, niečo nie je v poriadku.

Tlak klesne

Treba vedieť, že leto môže byť pre ľudí s vysokým tlakom zradné. Horúce počasie spôsobí, že sa im rozšíria krvné cievy, telo sa snaží znížiť svoju vnútornú teplotu a krvný tlak sa zníži. Cítia sa tiež lepšie, a preto mnohí usúdia, že tabletky sú im nanič, preto ich vysadia. „Môže sa stať, že predtým dlhodobo stabilizovaný alebo aj mierne zvýšený krvný tlak v letných mesiacoch poklesne a môže viesť aj k pocitom neistoty, respektíve závratom. Takéto prípady bývajú častejšie u starších osob, ktoré nemajú pocit smädu a väčšinou nedodržiavajú pitný režim,“ varuje kardiológ doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc.

Ak si opakovane nameriate  nízke hodnoty tlaku krvi, mali by ste sa poradiť s lekárom, či nie n znížiť pôvodnú dávku liekov na vysoký tlak, najmä tých, ktoré beriete ráno. „Určite netreba prerušiť liečbu,“ upozorňuje lekár. Varuje tiež pred prudkými výkyvmi teplôt, ktoré spôsobuje klimatizácia. „Prudké ochladenie cievy zúži a tlak budete mať vyšší,“ varuje.

Pamätajte

Tu sú rady, ktoré by mali ľudia s vysokým tlakom dodržiavať.

  1. Merajte si tlak, aj keď sa cítite dobre – výkyvy teplôt spôsobujú výkyvy tlaku.
  2. Klimatizácia by mala byť nastavená tak, aby rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou bol iba 5 stupňov Celzia, inak hrozí kolaps. Pri vstupe do priestoru s veľkým teplotným rozdielom si na chvíľu sadnite a napite sa vody.
  3. Na dovolenku si vezmite okrem liekov aj tlakomer – stres, zmena prostredia môžu tlak „rozhádzať“. Niektoré moderné tlakomery umožňujú zaznamenávať si namerané hodnoty do mobilnej aplikácie.
  4. Pite dostatok tekutín, ale nie alkoholu, ktorý zvyšuje tlak.
  5. Neskáčte do studenej vody.