August je mesiac, v ktorom si svet pripomína, aké dôležité je dojčenie nielen pre dieťa, ale aj pre ženu. Mama, ktorá svojmu dieťaťu dopraje prirodzenú výživu, má o čosi vyššiu šancu, že neochorie na rakovinu prsníka či rakovinu vaječníkov, choroby, ktoré sú pomerne časté. Navyše, najmä dnes, keď sa každá matka túži pýšiť múdrym potomkom, treba vedieť, že dojčenie ovplyvňuje aj jeho inteligenciu.

Málo pripravené

Nie vždy však ide dojčenie prirodzene, niektoré ženy sa musia naučiť, ako na to.

„Ženy málo vyhľadávajú kurzy dojčenia a poradenstvo o dojčení ešte pred pôrodom. Budúce mamičky často vedia všetko o kočíkoch a desiatkach rôznych doplnkov a pomôcok k materstvu, ktoré dnes existujú, ale teoreticky neovládajú techniku dojčenia. Netušia, ako sa dieťa správne prikladá, ani to, že technika sania z cumľa je iná ako sanie z prsníka,“ hovorí MUDr. Katarína Vicianová z Národného ústavu detských chorôb v Bratislave.

Na poznámku, že naše babičky nemali žiadne kurzy, reaguje: „Kedysi žilo v rodinách viacero generácií a ženy sa to prirodzene naučili od svojich matiek a starých matiek. Dnes nemajú maminky vždy dostatok vzorov vo svojom okolí.“

Prečo dojčiť?

Doktorka Vicianová upozorňuje, že materské mlieko je v istom zmysle „očkovacou látkou“ chrániacou pred nákazlivými chorobami. Dojčené deti sú podľa nej odolnejšie proeti infekciám a bývajú menej často choré ako ich rovesníci vyrastajúci na umelom mlieku.

Materské mlieko je tiež „liekom“ chrániacim pred vznikom alergií, ale aj pred civilizačnými ochoreniami v neskoršom veku. Je tiež „elixírom múdrosti“, stimulujúcim rozvoj mozgu dieťaťa. Navyše, každá žena, ktorá dojčila, vie povedať, aké úžasné spojenie sa vytvára medzi ňou a bábätkom, pre ktoré je táto chvíľa aj potvrdením, že je v bezpečí. „Materské mlieko je navyše vždy poruke, vždy sterilné a šetrí rodine aj peniaze,“ upozorňuje lekárka. AKO DLHO DOJČIŤ? Dozviete sa na ďalšej strane.

Umelé mlieko by podľa lekárky malo byť podávané deťom výnimočne.
Umelé mlieko by podľa lekárky malo byť podávané deťom výnimočne.
Zdroj: Profimedia.sk