Nie je to zriedkavý jav – mama sa postaví pred zrkadlo a skonštatuje, že sa na ňu nabalili nejaké tie kilogramy a mala by ich zhodiť. Za parťáčku si priberie hoci aj trinásťročnú či pätnásťročnú dcéru, veď zdravá strava predsa nikomu neuškodila, budú sa navzájom podporovať a každá tínedžerka predsa chce byť štíhla. Odrazovým mostíkom môže byť trebárs nejaký návod na racionálnu stravu v časopise. Lenže pozor.

„Treba si uvedomiť, že to, čo je racionálne pre dospelú ženu s ukončeným vývojom, nie je racionálne pre dospievajúci organizmus, keď adolescenti majú mať denný príjem až do 2 400 – 2 700 kcal. To je obdobie, keď dochádza k rastovému špurtu, k endokrinným zmenám, k tvorbe kostí, prsníkov, maternice a toto obdobie sa nemôže spájať s kalorickým obmedzovaním,“ varuje MUDr. Ľubica Tichá, PhD.

Puberta si žiada viac

„Nie je to tak, že keď mama chudne, má chudnúť aj dcéra. Dieťa v puberte je v období prudkých zmien, ktoré vyžadujú vysoký kalorický príjem,“ upozorňuje lekárka. Jedno je zdravý vývin všetkých orgánov, druhé je psychické zdravie. Prílišné zameriavanie sa na hmotnosť môže byť príčinou prepuknutia ochorenia, ktoré môže byť na celý život – ide o známu mentálnu anorexiu, ktorá je najčastejšou poruchou príjmu potravy.

„Mentálna anorexia je psychická porucha charakterizovaná zámerným znižovaním telesnej váhy, ktorú si pacient vyvoláva sám. Vyskytuje sa u dospievajúcich dievčat, ale aj u chlapcov,“ povedal MUDr. Ján Šuba, PhD. Návrat do normálneho života môže byť ťažký.