Keďže si jej stav vyžadoval 24-hodinovú starostlivosť, rodina sa už o ňu nedokázala ďalej starať. Silvia sa ocitla v domove sociálnych služieb, vzdialenom 400 km od domova. Každý deň tu bojuje za svoju samostatnosť.

Hoci by sa mohlo zdať, že v jej živote nie je veľa dôvodov na úsmev, mladučká Silvia si stále zachováva optimistický pohľad na svet. Teší sa, keď môže cvičiť a doslova krôčik po krôčiku zlepšovať svoj zdravotný stav. V piešťanskom centre ADELI ju už poznajú. Náročná neurorehabilitácia jej nesmierne pomáha. „Zo začiatku to bolelo, terapeuti si so mnou čo – to odplakali,“ spomína Silvia a dodáva: „Čím viac cvičím, tým je bolesť menšia. Odporúčala by som to skutočne každému“. Aby sa dokázala aspoň čiastočne postarať sama o seba, musí popracovať na spevnení svalov a zároveň uvoľniť stuhnuté končatiny. Málokto si vie predstaviť, ako veľmi sa zmení život, keď sa zrazu dokážete sami najesť alebo zájsť na toaletu.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Pohni srdcom

Silvia má pred sebou ešte dlhú cestu a nutne potrebuje ďalšie neurorehabilitácie. Bohužiaľ, slovenské poisťovne takýto typ liečby nepreplácajú, a preto musí čakať. Nazbierať niekoľko tisíc eur na 2-týždňový intenzívny rehabilitačný pobyt v ADELI Medical Center nie je jednoduché ani pre zdravého človeka, nie ešte pre pacientku odkázanú na sociálne služby. Napriek tomu toto mladé dievča verí, že sa do ADELI dostane. „Viete, mne veľmi pomáha aj prítomný kolektív ľudí. Oni mi doslova vybudovali celé svalstvo, ale tiež sa stali mojimi priateľmi.“ zdôrazňuje Silvia.

Štvorročný Maxim nedokáže chodiť, na liečbu však nemá financie

Osud dieťaťa odkázaného na opateru štátu čakal pôvodne aj malého Maxima. Narodil sa s vrodeným syndrómom a jeho biologickí rodičia tento stav nezvládli. Našťastie, ich rodinní známi sa rozhodli chlapčeka ujať a pomáhať mu s jeho problémami. Maxim má dnes 4 roky a ešte nerozpráva ani nedokáže stáť na nohách. Neurorehabilitácia mu však dáva nádej, že začne chodiť. „Želáme si vidieť ho šťastného, aby si našiel kamarátov a mohol prežiť detstvo tak, ako by ho malo prežiť každé dieťa,“ vysvetľujú jeho náhradní rodičia.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Pohni srdcom

Malý bojovník je aktuálne v štádiu štvornožkovania. S oporou sa dokáže vytlačiť na nohy, ale je príliš slabý a vydrží iba pár sekúnd. Má výrazne oslabený svalový tonus a extrémnu hypermobilitu kĺbov. Hoci pravidelne ambulantne rehabilituje, chodí do bazéna a na hipoterapiu, jeho stav si vyžaduje pravidelnú neurorehabilitáciu. Maxim je práve vo veku, kedy je mimoriadne potrebné intenzívne podporiť jeho napredovanie, aby dokázal spraviť výraznejší pokrok. „Keď sa postaví na nohy, dostane celkom nový pohľad na svet, ako má teraz, zo zeme. Veríme, že ho to posunie nielen fyzicky, ale aj v mentálnom napredovaní,“zdôrazňujú Maximovi najbližší. Aj vďaka vašej pomoci môže chlapček ešte túto jeseň v piešťanskom ADELI zmeniť svoj osud.

Podporte stovku pacientov na pohnisrdcom.sk

Byť samostatný je životne dôležité predovšetkým pre tých, o ktorých sa rodina nedokáže postarať, rovnako ako to bolo v príbehu Silvie. A takisto v prípade detí ako malý Maxim, ktoré nemali toľko šťastia a ostávajú nehybné v náhradnej rodinnej starostlivosti.

Väčšiu samostatnosť dokážu získať vďaka intenzívnej neurorehabilitácii, ktorá významne pomáha aj tam, kde iné terapie zlepšenia nevykazujú. Neštátne zdravotnícke zariadenie ADELI Medical Center v Piešťanoch ako jediné na Slovensku poskytuje takúto špičkovú a komplexnú liečbu, ktorá dokáže pomôcť znovu začleniť pacientov do spoločnosti, či už do školy alebo do zamestnania a znižuje ich závislosť od okolia. Absolvovať dvojtýždňový pobyt je však finančne náročné – hovoríme o tisícoch eur. A práve preto sa ADELI Medical Center prostredníctvom svojej Nadácie ADELI snaží podporiť pacientov aj v tomto smere.

V projekte POHNI SRDCOM sa Nadácia zamerala na deti a dospelých, ktorí sa so svojím osudom musia vysporiadať celkom sami. Žijú v domovoch sociálnych služieb alebo v náhradnej rodinnej starostlivosti a profirodinách a hoci si ich stav vyžaduje intenzívnu neurorehabilitáciu, nemajú na ňu potrebné financie. Až 100 z nich však môže aj vďaka vám už túto jeseň v ADELI začať nový život. Stačí prispieť priamo na stránke www.pohnisrdcom.sk ľubovoľnou čiastkou alebo poslať darcovskú sms v hodnote 2 eurá v tvare DMS ADELI na číslo 877. Ďakujeme.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Pohni srdcom