"U malých detí je zmena v správaní prvým príznakom prehriatia organizmu. Nevedia povedať, že ich bolí hlava, alebo ich napína na zvracanie. Je skôr plačlivé, neupokojiteľné, správa sa inak, ako sú rodičia zvyknutí. Nechce sa hrať, sedí apaticky na deke alebo v niekde kúte," varuje záchranár MUDr. Viliam Dobiáš. 

Preč s plienkami cez kočík

Rodičia s obľubou chránia v lete svoje deti v kočíkoch tým, že zatiahnu striešku a ešte zakryjú otvor. Podľa záchranára to však nie je vhodné. "Ak prehodíte cez kočík plienku alebo osušku, zabraňujete tým prúdeniu vzduchu cez kočík. Tým sa spomalí odparovanie potu, ktoré je dôležitou súčasťou ochladzovania tela. Takže paradoxne zvýšite teplotu tela u dieťaťa. Deti majú byť v otvorenom kočíku s dostatočným prúdením vzduchu, navyše chránené jednou vrstvou oblečenia." Prečo oblečenie, keď je vonku 30 stupňov? 

Vrstva vzduchu chráni

MUDr. Dobiáš hovorí: "Ľudia často robia chybu, že sa vo vyšších teplotách vyzliekajú. Ale keď je 30 stupňov v tieni, teplota vzduchu na slnku môže dosahovať aj vyše 50 stupňov. Ak ste vyzlečení do šortiek a trička, povrch vášho tela je v kontakte s horúcim vzduchom, pričom teplota ľudského tela je za normálnych okolností len 28 stupňov. Znamená to, že prijímate teplo z okolia a zohrievate sa. Keď ste však oblečení, máte čiapku, košeľu, dlhé nohavice či dlhé šaty, medzi telom a odevom sa vytvorí izolačná vrstvička vzduchu – tá má teplotu cca 30 až 35 stupňov. Telo je tak v lepšom teplotnom režime, ako keď naň priamo útočí horúci vzduch. Dodáva ešte: "Žena sa v šortkách skôr prehreje ako tá, ktorá má dlhšie šaty. Mužom sa síce na odhalené nohy a plecia lepšie pozerá, ale ženy si tým škodia."