Leto roku 1989 bolo posledným, keď na Slovensko húfne zamierili vodiči na autách kedysi populárnej východonemeckej automobilky Trabant. Obsadili naše kempy, parkovali vedľa stanov pri jazerách aj pod horami. Po páde železnej opony však väčšina z troch miliónov vyrobených kusov trabantov skončila na smetiskách. Dnes je takmer každý kus cenný zberateľský artikel a dokonca pri ňom môže vzplanúť aj láska. Svoje o tom vie Petra Hrochová, ktorú sme stretli na medzinárodnom zraze týchto automobilov pri Liptovskom Hrádku.

Košičana Stanislava a Petru z Moravy spojila láska k trabantom. Takto si jeden z nich vylepšili.
Košičana Stanislava a Petru z Moravy spojila láska k trabantom. Takto si jeden z nich vylepšili.
Zdroj: Picasa

Originály sa míňajú

„Chodila som na autoškole okolo trabanta, ktorý mal za sklom tabuľku a na nej: Až vyrastiem, bude zo mňa limuzína! A hovorila som si, čo je to asi za chlapa, ktorý sa vozí v bakelite, keď všade okolo je toľko moderných športiakov,“ usmieva sa Petra z Olomouca. Roky tam žije a ako vodič električky pracuje aj rodený Košičan Stanislav Vysloužil. Dnes tvoria pár, vychovávajú malého syna a okrem iných automobilov z niekdajšieho socialistického tábora vlastnia aj jedenásť trabantov! Jeden z nich má hasičskú úpravu a dorazili na ňom až na východ Slovenska, keď prešli skoro deväťsto kilometrov.

„Našiel som ho na šrotovisku a vylepšil. Iné trabanty som si zohnal cez inzeráty alebo som oslovil ich majiteľov, ktorým zavadzali pred domom. Pred desiatimi rokmi som ich kupoval od sedemdesiat do dvesto eur za exemplár, teraz cena asi štvornásobne vzrástla. Zberatelia si cenia najmä kusy, ktoré majú originálny lak a nemecké diely. Tie sa však míňajú,“ vysvetľuje Stanislav.

Dobre zrekonštruovaný kus dokáže predať aj za 4 000 eur. Trabantov mal doteraz 27, prvého si kúpil ešte ako študent na priemyslovke v Košiciach. Masku z jedného si chcel dať dokonca nad posteľ. Rodina mu to však v poslednej chvíli zatrhla.

Maska nad posteľou

Z trabantov sa dnes stávajú záhradné dekorácie, bazény, svadobné limuzíny. Z iných vznikli obytné prívesy, ďalšie prerobili na golfové autíčka či stoly v striptízových kluboch.

Čaru bakelitového auta podľahla herečka Dorota Nvotová, jazdí ním moderátor Leoš Mareš, nedávno pri symbole socializmu v Berlíne zapózoval legendárny Will Smith. „Každý trabant má svoj príbeh. Jeden som predal dokumentaristovi Danovi Přibáňovi, ktorý sa na ňom dostal až na opačný koniec zemegule. Iný zdecimovali futbaloví fanúšikovia. Kúpil som ho za stodvadsať eur, pretože mal zachovaný interiér,“ vysvetľuje Stanislav Vysloužil, ktorý mal istý čas pod posteľou trinásť škatúľ s náhradnými dielmi. Na trabant však spolu s Petrou nedajú dopustiť.

Nikto sa nerehoce

„Cesty sú čoraz plnšie, vodiči nedisciplinovaní. Pri nás však všetci spomalia a zdravia nás dokonca aj policajti. Nikto sa nerehoce a nevolá ako kedysi: Čo tu smrdíš! Kľajú len ľudia, ktorí si náš trabant prídu obzrieť kdesi do kempu a narazia hlavou do hasičského rebríka, s ktorým na tomto autíčku akosi nerátajú,“ smeje sa Petra.

Dokonca aj ona vie, čo treba urobiť, keď toto auto vypovie službu. „Odťahovali nás iba raz, to sme zastali uprostred mosta. Prišiel pre nás kamarát, ako inak, na trabante! Inokedy by ostatní vodiči nadávali. Teraz sa chichotali,“ uzatvára.