Na začiatku júna sa vo väčšine výletných regiónov Slovenska rozbehla letná turistická sezóna. Ako to dnes vyzerá na Zemplínskej šírave, kde v polovici sedemdesiatych rokov minulého storočia dovolenkovalo viac ako milión ľudí a po prijatí eura tam neprišiel skoro nikto? K priehrade, kedysi vychýrenej, nás od Michaloviec dovedie dvojprúdová cesta, ktorá pripomína diaľnicu. Vzduch prehrieva horúce slnko, po okrajoch cesty trielia cyklisti. Na okolitých vŕškoch svietia vinohrady a chaty, od brehov jazera vykúkajú početné hotely a penzióny.

Z hlavnej cesty zatočíme do strediska Hôrka, odkiaľ štyrikrát denne vyráža na hladinu priehrady výletná loď. Plavba ňou trvá päťdesiat minút, lístok pre dospelého stojí päť eur. Je horúci víkend, okrem nás leží na pláži pár rodín z Banskej Bystrice a niekoľko Poliakov. Do vody nikto nevstupuje, všetkých však teší posedenie v kaviarni, ktorá tvarom pripomína koráb. Káva v nej stojí euro dvadsať, horšie je to s výhľadom z terasy. Povestná reštaurácia Kotva, lodenica a vyhliadková veža v Hôrke sú už niekoľko rokov v troskách a napriek sľubom sa na nich zrejme nič tak skoro nezmení.

Tí, ktorí chodili na Zemplínsku šíravu kedysi, si všímajú najmä stavby, ktoré dodali okoliu punc výnimočnosti. Dnes, žiaľ,
najkrajšie z nich chátrajú.
Tí, ktorí chodili na Zemplínsku šíravu kedysi, si všímajú najmä stavby, ktoré dodali okoliu punc výnimočnosti. Dnes, žiaľ, najkrajšie z nich chátrajú.
Zdroj: Roman Hanc

Zlom po eure

Zemplínska šírava je druhá najväčšia vodná plocha na Slovensku. Leží v oblasti, ktorá u nás patrí k najteplejším. Minulý týždeň tu teplomer ukazoval takmer tridsať stupňov, príliš sa neochladilo ani v noci. Hoci región bol vždy tak trochu mimo hlavných turistických trás, v osemdesiatych rokoch ho zaradili do kategórie najkvalitnejších rekreačných oblastí pre zahraničnú klientelu v Československu! Zlom v návštevnosti nenastal po zmene režimu, ale po prijatí eura. Vtedy narástli ceny a prestali sem chodiť Poliaci.

Po rokoch váhania a neistoty sa počty turistov v poslednom čase opäť dvíhajú a región sa vzmáha. Láka nielen na kúpanie, ale aj na dobré víno, turistiku či poznávanie pamiatok. Nedávno pri priehrade vyrástol nový akvapark s wellness, ktorý na východnom Slovensku predlžuje letnú sezónu a patrí k najkrajším u nás. Noc pre jednu osobu v dvojposteľovej izbe tu vyjde na necelých päťdesiat eur. Niektoré hotely si kvôli svadobným obradom pod holým nebom na súkromných plážach vybudovali štýlové prístrešky. Inde pribudli farebné domčeky s upravenými záhradami ako v Toskánsku.

Zo strediska Hôrka pláva
niekoľkokrát za deň výletná loď.
Zo strediska Hôrka pláva niekoľkokrát za deň výletná loď.
Zdroj: Ján Dzúr

 Nie je dokonalá

Zemplínska šírava už zrejme nikdy nebude preplnená výletníkmi ako kedysi. Cudzine, Liptovu, Orave, Banskej Štiavnici či Piešťanom zatiaľ nevie konkurovať ponukou atrakcií, marketingom ani službami: na obedové menu sme v poloprázdnom salaši čakali viac ako hodinu! Stretnete tu však srdečných ľudí a zažijete takú pokojnú dovolenku, o akej inde budete len snívať. My sme v hoteli, do ktorého sa zmestí možno dvesto ľudí, raňajkovali na začiatku júna dvaja! Mali sme pre seba celý vnútorný plavecký bazén a večer aj novotou žiariaci wellness. Noc na osobu v malom apartmáne nás pritom vyšla na dvadsaťtri eur!

Zemplínska šírava nie je dokonalá. Nie je nič výnimočné, ak sa z terasy vyzdobeného hotela pozeráte na ošarpanú budovu s doskami na oknách. Väčšinou ide o bývalé podnikové rekreačné zariadenia, ktorými boli brehy priehrady doslova posiate, a dnes nemajú gazdu. „Sú tu lokality, ktoré sú pekné, aj také, čo sú zanedbané. Ak by sme mali peniaze a šancu dať veci do poriadku, tak u nás zlepšíme všetko. V našej blízkosti najmä chýrnu uličku s bufetmi a so suvenírmi,“ nezakrýva starostka Kaluže Jana Macejková. Nám ulička, ktorá patrila ešte nedávno k najslávnejším v regióne, pripomínala úplný kolaps. Smutné.

Prídu vlakom

Zemplín opäť neobjavujú iba Slováci, ktorým vadia davy. Prichádzajú sem Česi, ktorí na džípoch pokračujú na Ukrajinu alebo do Poľska. Turisti z Prahy aj z Holandska sa zasa na vlaku dovezú do Michaloviec a kraj si prejdú na dvoch kolesách. Pravda však je aj to, že málokto z nich sa tu zdrží dlhšie ako dve noci a už pokračujú do Maďarska.

Kedysi unikátna lodenica
na Hôrke. Takto vyzerá už roky.
Kedysi unikátna lodenica na Hôrke. Takto vyzerá už roky.
Zdroj: Picasa

Smutné ruiny

Tí, ktorí chodili na Zemplínsku šíravu kedysi, si všímajú najmä stavby, ktoré dodali okoliu punc výnimočnosti. Dnes, žiaľ, najkrajšie z nich chátrajú. „Jeden, dvaja majitelia vlastnia pozemok pod nimi, ďalší zasa stavbu. Nevedia sa dohodnúť, tak to radšej nechali padnúť. Dookola počúvame, že ich opravia, no nič sa nedeje,“ dozvieme sa od personálu kaviarne v Hôrke. Na zábere z internetu je lodenica presne pred desiatimi rokmi. Dnes je ešte viac zdevastovaná ako kedysi, jej okolie medzitým tiež zarástlo.

Čo môže ponúknuť?

  • Hipocentrum Vinné: na koni si môžu zajazdiť začiatočníci aj pokročilí. Môžete si dopriať aj viacdenný výlet.
  • Thermalpark Šírava: akvapark s bazénmi, vodnými atrakciami a wellness centrom si užijú dospelí aj deti.
  • Výlety do okolia: Blízko je Viniansky hrad, zrúcaniny kostolíka pod Senderove, neďaleko Michalovce.

Pozrite si fotografie v našej galérii, urobíte si lepší obraz.