Slovenský raj: Rebríkmi na Geravy

Nie všetky rokliny v Slovenskom raji sú vhodné na výlety s menšími deťmi, tie smelšie si svoju odvahu však môžu vyskúšať pri výstupe z Bielych vôd cez Zejmarskú roklinu na Geravy. Ide o jedinú sprístupnenú tiesňavu v južnej časti Slovenského raja. Síce patrí ku kratším, no sú v nej kaskády, rebríky, reťaze a ďalšie technické pomôcky, ktoré malých dobrodruhov dokážu nadchnúť. Priemerný čas prechodu roklinou je asi hodinu, zatiaľ prekonáte približne 230 výškových metrov.

Najkrajšou časťou výstupu je oblasť pri vyše 20 metrov vysokom Vodopáde kapitána Nálepku. Občerstviť sa môžete na planine Geravy, kde sa pasú kone a zajace, na lúkach sa dajú spoznávať kvety. Pokračovať vo výlete môžete smerom na Spiš alebo sa po turistickom chodníku vrátite na Dedinky, kde sú hotely, reštaurácie a bufety. A odtiaľto ste pešo na Bielych Vodách asi za pol hodiny.

Slovácko: Kde sa zrodil Čmeliak

Nestačí vám Slovensko, no neradi by ste cestovali stovky kilometrov? Vyberte sa na Moravu. Lákadlom pre rodiny je aj Letecké múzeum v Kunoviciach. V mestečku uzrel svetlo sveta trebárs vetroň L-13 Blaník, na ktorom v šesťdesiatych rokoch Alejo Williamson Dávila prvý raz preletel ponad najvyšší cíp pohoria Kordillery. Zo Slovácka pochádza tiež populárny Čmeliak, či prúdový Delfín. Na rozdiel od iných múzeí si tu exponátov môžete aj sadnúť a premýšľať ako sa tieto stroje kedysi vôbec udržali vo vzduchu. Plné vstupné sú necelé 4 eurá, otvorené je denne 9.00 hod – 12.00 hod. a 12.30 – 17.00 hod. Cez prázdniny otváracie hodiny predĺžia do 20.00 hod.