Prejdite sa s nami po tých, ktoré sú k Slovensku najbližšie.

Lednice: V krajine Fantaghiro

V krajine Fantaghiro Ramená umelých riek, človekom napustené rybníky, nablýskané zámky, navŕšené zrúcaniny, tropické skleníky, rímsky vodovod, krytá jazdiareň či chrámy vzdávajúce hold antickým bohom. To všetko ste mohli vidieť v rozprávkach Dračí prsteň alebo Princezná Fantaghiro. Lednicko-valtický areál leží hodinu jazdy autom z Bratislavy, na južnej Morave. Hovoria mu aj najväčšia záhrada Európy. Jej srdcom je Lednický zámok, ktorý svoju letnú sezónu začne v máji, ale už počas aprílových víkendov predĺžil svoje otváracie hodiny. Vstupné sa začína na sume asi 7 eur.

Lednicko-valtický areál leží hodinu jazdy
autom z Bratislavy, na južnej Morave. Hovoria
mu aj najväčšia záhrada Európy.
Lednicko-valtický areál leží hodinu jazdy autom z Bratislavy, na južnej Morave. Hovoria mu aj najväčšia záhrada Európy.
Zdroj: Ján Dzúr

Buchlovice: Krajom Čertovej nevesty

Kým na hrade Buchlov vznikala Báthory Juraja Jakubiska (na fotografii) malebný zámok v podhradí privítal režiséra Zdeňka Trošku a jeho rozprávku Čertova nevesta. Vznikali tu Žandárske humoresky, bájka Žabí princ, slovenskí filmári sem prišli zvečniť rozprávku Zázračný nos. Buchlovický zámok, ktorý český gróf postavil ako darček pre svoju taliansku manželku, pripomína Toskánsko. V apríli v ňom predĺžili otváracie hodiny počas víkendov, od mája už bude otvorený v letnej prevádzke. Vstupné je asi 6,50 eura. Buchlovice ležia na Morave, asi hodinu jazdy autom od Trenčína, štyridsať minút od Skalice.

Lednicko-valtický areál leží hodinu jazdy
autom z Bratislavy, na južnej Morave. Hovoria
mu aj najväčšia záhrada Európy.
Lednicko-valtický areál leží hodinu jazdy autom z Bratislavy, na južnej Morave. Hovoria mu aj najväčšia záhrada Európy.
Zdroj: Ján Dzúr

Bouzov: Nakrúcali tu Arabelu Nakrúcali tu Arabelu

Nikde inde v Česku nenatočili toľko filmov ako na hrade neďaleko mesta Olomouc. Počas vzniku snímky Arabela sa vracia lietal nad krajinou Rumburak, vzniklo tu Kráľovstvo potokov s Jakubom Prachařom a dokonca aj tretí diel Avengers so Jeanom Renom. Kultovou je rozprávka Zdeňka Trošku O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi, v ktorom si zahrala Helena Ružičková. Bouzov, ktorý striedavo vlastnili príslušníci mnohých českých, moravských a nemeckých rodov, sa pred 20 rokmi stal národnou kultúrnou pamiatkou. Všetky letné okruhy v hrade môžete obdivovať od prvého apríla, už na konci tohto mesiaca sa môžete prejsť po trase čarodejníc z českých rozprávok. Cena vstupného sa začína na sume asi 6,60 eura.

Nikde inde v Česku nenatočili toľko
filmov ako na hrade neďaleko mesta
Olomouc. Počas vzniku snímky Arabela
sa vracia lietal nad krajinou Rumburak,
vzniklo tu Kráľovstvo potokov s Jakubom
Prachařom a dokonca aj tretí diel
Avengers so Jeanom Renom.
Nikde inde v Česku nenatočili toľko filmov ako na hrade neďaleko mesta Olomouc. Počas vzniku snímky Arabela sa vracia lietal nad krajinou Rumburak, vzniklo tu Kráľovstvo potokov s Jakubom Prachařom a dokonca aj tretí diel Avengers so Jeanom Renom.
Zdroj: Ján Dzúr

Šternberk: V kuchyni Lichtenštajnovcov

Bol pevnosťou, sýpkou, kasárňami aj ruinou. Dnes patrí k najkrajším moravským hradom, ktorý však neláka len na expozície dávnych majiteľov. „V Čechách, na Morave aj na Slovensku je množstvo múzeí, kde sú len vidly a cepy. Nikoho to v nich nebaví. My sme chceli starej pamiatke vdýchnuť nový život,“ hovorí milovník histórie a dobrej kávy Roman Prokeš. Keď na moravskom hrade Šternberk opravovali vzácnu Lichtenštajnskú kuchyňu, našli pod strechou množstvo vzácnych predmetov, ktoré sa hodili do kuchyne. Dali ich vyčistiť a opraviť, no nenechali ležať ľadom.

„Koláče pečieme v starodávnej peci, kávu v historickej pražiarni z dôb Rakúsko-Uhorska. Zmestia sa do nej asi tri kilogramy kávy a nie je v nej jediný teplomer. Všetko v nej kontrolujeme citom, zrakom a občas dokonca aj sluchom,“ usmieva sa Roman. Ak budete mať šťastie, na hrade Šternberk na severe Moravy uvidíte, ako lopatky, ktoré rozkrúti ručná kľuka, v peci kávu premiešajú. Po upražení ju obsluha na jeden deň odloží a až potom podáva.

Aj pre sedliakov: „Spočiatku si kávu mohli dopriať len boháči, no to neznamená, že sa k nej nedostali aj sedliaci či baníci. Vyrábali si ju trebárs z cigórie,“ uzatvára muž, ktorý ako kaskadér účinkoval vo filme Luca Bessona Johanka z Arku, pracoval pre BBC a jeho nápady oživujú nejednu českú pamiatku. V hradnej kuchyni vzniklo niekoľko videoklipov, v komnatách rozprávka Mŕtvy princ, príbeh kráľoviča, ktorý cez deň spal a v noci ožíval. Hrad na strednej Morave je v apríli otvorený od štvrtka do nedele, vstupné sa začína na sume necelých 5 eur.

Bol pevnosťou, sýpkou, kasárňami aj ruinou.
Dnes patrí k najkrajším moravským hradom,
ktorý však neláka len na expozície dávnych
majiteľov.
Bol pevnosťou, sýpkou, kasárňami aj ruinou. Dnes patrí k najkrajším moravským hradom, ktorý však neláka len na expozície dávnych majiteľov.
Zdroj: Ján Dzúr

Hradec nad Moravicí: Prišiel sem Beethoven

V okolí hradu, ktorý sa vypína pri Opave na severe Moravy, sa natáčal veľkofilm Johanka z Arku aj česká snímka Jana Svěráka Tmavomodrý svet. V samotnom zámku vznikal film Puškin, pri ktorom sa vraj štáb tak pohádal, že dielo zrejme nikdy neuzrie svetlo sveta. Najznámejší z Hradca nad Moravicí je však Dick Whittington, sfilmovaný príbeh chudobného chlapca, ktorý sa stane starostom Londýna. Jednu z hlavných rolí si v ňom zahrala Hana Ševčíková, manželka herca Marka Igondu. Hrad, ktorý patrí k najkrajším v Sliezsku, navštívil napríklad Beethoven, majitelia panstva však udržiavali kontakty aj s Marcom Twainom či Pablom Picassom. Od 1. 4. je zámok otvorený cez víkendy, vstupné je od 4 eur.

V okolí hradu, ktorý sa vypína pri Opave
na severe Moravy, sa natáčal veľkofilm
Johanka z Arku aj česká snímka Jana
Svěráka Tmavomodrý svet.
V okolí hradu, ktorý sa vypína pri Opave na severe Moravy, sa natáčal veľkofilm Johanka z Arku aj česká snímka Jana Svěráka Tmavomodrý svet.
Zdroj: Ján Dzúr

Sľuby ich nenasýtia. V tejto obci volilo prezidenta najviac ľudí na Slovensku. A teraz?

FOTO: Švédi vymysleli prevratné bývanie pre zaľúbené páry. Pripomínajú vtáčie búdky a...

Magnátova hrobka. TOTO miesto ukrýva príbeh jedného z najväčších slovenských boháčov