Poznajú sa už desiatky rokov a v decembri sa vrhli aj do spoločného projektu. Založili si instagramový profil, cez ktorý chcú osloviť najmä rovesníčky, vliať im do žíl dobrú náladu a energiu venovať sa aj sebe. „Už dávno sme chceli niečo spolu robiť, a tak sme to skúsili, ale len potiaľ, pokiaľ budeme mať z toho radosť a zatiaľ ju máme,“ hovorí Soňa Müllerová (57). Emma Tekelyová (65) kamarátku dopĺňa: „Keď som v Dámskom klube prvýkrát robila módu, ženy napísali, ako nám to spolu ladí a že by sme mali robiť reláciu o móde. Vtedy mi napadlo skúsiť to na Instagrame. Názov @Mydve2 vymyslela Soňa.“

Bolo vaše okolie prekvapené?

Soňa: Nie, moja dcéra Ema povedala, že to je dobre, že sme sa takto rozhodli.
Emma: Naša veková kategória je vo svete na sieťach veľmi aktívna, u nás ojedinele. Pred spustením profilu som sondovala názor v PR agentúrach, s ktorými spolupracujem. Boli nadšení aj nápadom, že „dve priateľky“. Kamarátku má každá žena. Je to fenomén.

Máte aj svoj súkromný Instagram alebo Facebook? Holdujete sociálnym sieťam?

Soňa: Nie som na sociálnych sieťach, ale na internete trávim veľa času.. Hľadám témy a nápady do vysielania Dámskeho klubu, lebo my nie sme len moderátorky, ale aj autorky scenárov.
Emma: Presvedčila ma dcéra kvôli mojim knihám – najskôr FB, potom Instagram.

Dalo sa to čakať! Pauhofovú a Maštalíra dal opäť dokopy osud

Spoznali sa ako televízne hlásateľky. Soni vraj vtedy prekážalo, že je v lícach bacuľka.
Spoznali sa ako televízne hlásateľky. Soni vraj vtedy prekážalo, že je v lícach bacuľka.
Zdroj: Archví E.T., S.M.

Máte so sociálnymi sieťami nejakú nepríjemnú skúsenosť?

Soňa: No, k tomuto sa radšej nebudem vyjadrovať...
Emma: Naopak! Uletel nám cez Vianoce hovoriaci papagáj, nebyť sociálnych sietí, nenašiel by sa a niekde by zmrzol.

Koho na sociálnej sieti sledujete? Kto vás zaujíma, inšpiruje a prečo?

Soňa: Sledujem zopár ľudí, nejaké značky, ale nič komerčné, skôr umelecké prezentácie.
Emma: Módu, umenie, cestovanie a tiež ľudí, ktorých poznám. Všetci sme rozlietaní. Často sa o nových veciach, ktoré robia, dozviem práve na Instagrame.

Soňa s Emmou podporujú aj charitatívne projekty. Jeden z nich je aj Povedzme NIE rakovine módou a krásou.
Soňa s Emmou podporujú aj charitatívne projekty. Jeden z nich je aj Povedzme NIE rakovine módou a krásou.
Zdroj: Archví E.T., S.M.

Rada takéto posty lajkujem. Inšpirujete sa napríklad dcériným Instagramom?

Soňa: Moja Ema ma vždy tak potichu prekvapí. Jej instagramový profil považujem za výnimočný, poetický a umelecký zároveň. Ani sa nečudujem, že inšpiruje veľa mladých dievčat. My chceme inšpirovať naše rovesníčky – teda 50 plus sa tomu hovorí. Chceme inšpirovať módou a pozitívnou energiou a radosťou. Znie to ako klišé, ale je to pravda. Keď sa oblečiete tak, že vám to svedčí a dobre sa v tom cítite, hneď máte dobrú náladu.
Emma: Moja Ema vyštudovala dejiny umenia a módu, a nemá rada také to lacné šoubiznisové predvádzanie sa, v tom sa zhodneme. Niekedy sa s ňou poradím.

Vy dve sa poznáte už roky, dlho ste boli kolegyne – hlásateľky. Ste aj dôverné priateľky?

Soňa: Poznáme sa roky a aj keď sme sa nestretávali v súkromí veľmi často, boli aj sme také spriaznené duše.
Emma: Ako kolegyne v televízii sme sa v službách striedali, videli sme sa akurát v maskérni. Nestretávali sme sa každý deň, ale keď bolo treba, pomohli sme si, aj súkromne.

Pamätáte si ešte na vaše prvé stretnutie?

Soňa: Ja ani nie, Emma si ho pamätá...
Emma: Pamätám si Soňu, ako prišla na konkurz do STV, bola výborná, ale trochu vystrašená. Trápilo ju, že je v lícach bacuľatá.

Najväčší slovenský sexidol na nepoznanie. Strhaný a o päťdesiat rokov viac!

Takto kedysi vyzerala Soňa  Müllerová.
Takto kedysi vyzerala Soňa Müllerová.
Zdroj: Archví E.T., S.M.

Okrem Instagramu, čo vás ešte spája?

Soňa: Je toho veľa, čo máme v živote paralelné – preto sa máme stále o čom rozprávať. A teraz už rozoberáme rôzne vízie a projekty. A ešte pozitívne naladenie, to nás spája, a preto hľadáme pozitívne inšpirácie v móde, v umení, v ľuďoch…
Emma: Obe sme navrhli niekoľko módnych kolekcií, obe máme dcéry Emy, ktoré vyštudovali v zahraničí módu, máme blízko k umeniu, nikomu nezávidíme, rady sa smejeme, doprajeme jedna druhej. A vždy sme chceli niečo spolu vymyslieť. Asi prišiel čas.

Keď dávate statusy na sociálnu sieť, vopred sa dohodnete, ktorú fotku dáte, čo ktorá k nej niečo napíše, alebo píše iba jedna z vás?

Soňa: Píše Emma, ona je úspešná spisovateľka a na fotkách sa dohodneme.ň
Emma: Tak ako povedala Soňa.

Emma Tekelyová kedysi.
Emma Tekelyová kedysi.
Zdroj: Archví E.T., S.M.

V jednom rozhovore nám Simona Krainová priznala, že nikdy by si nepomyslela, že sa vďaka Instagramu dá zarábať v pohodlí domova, priamo z gauča. Firmy ju oslovujú a za to, že spropaguje ich produkt, jej núkajú nemalé peniaze. Funguje to tak aj u vás, respektíve vo vašom prípade?

Soňa: U nás to takto nefunguje. Chodíme fotiť stylingy, čo je organizačne dosť náročné, podporujeme ekologické aktivity, robíme charitu.
Emma: Nebol to náš primárny cieľ, ale záujem firiem sa teraz veľmi sústreďuje na sociálne siete. Ponuky už máme a zvažujeme ich. Svoj profil chceme využiť totiž ako inšpiráciu pre ženy našej vekovej kategórie a aj na projekty, ktoré pomáhajú. V decembri sme podporili Svetový deň rakoviny pankreasu kampaňou Aj my hovoríme NIE rakovine! Pred Vianocami sme v Slobode zvierat v rámci akcie Dobrý skutok pre útulok venovali 500 kg sponzorských granúl pre útulkáčov. V januári sme spolupracovali pri príprave akcie Vyparáďme sa pre život! Povedzme NIE rakovine módou a krásou! Išlo o Beauty Day pre onkologické pacientky, ktoré prekonali recidívu choroby a teraz založili klub, aby pomáhali novým pacientkam prekonať začiatky ťažkej diagnózy. Ženy bojujúce so zákernou chorobou sa tiež chcú páčiť a tešiť sa z pohľadu do zrkadla. Chcú sa cítiť ako ženy a páčiť sa najbližším. Chcú myslieť nielen na bolesť, ale aj na radosť, naštartovať v sebe silu nádeje, že liečba zaberá a bude úspešná.

Ste známe tváre z obrazovky, seriózne dámy, máte veľa ponúk na spoluprácu vďaka Instagramu?

Soňa, Emma: Už nejaké ponuky máme.

A čo muži? Začali sa vám ozývať cez sociálnu sieť? Je to príjemné alebo niekedy obťažujúce?

Soňa: Keďže nie som na sociálnej sieti, tak sa mi nikto neozýva. (Smiech.)
Emma: Ozývajú sa. Ja mám zatiaľ iba príjemné skúsenosti. Píšu poklony, niekedy až superlatívy, a teší ma to za všetky zrelé ženy, ktoré motivujem cez svoje knihy Vek je len číslo.

Viac rokov sa rovná viac rozumu a vycibrenejšie módne IQ - hovorí Emma.
Viac rokov sa rovná viac rozumu a vycibrenejšie módne IQ - hovorí Emma.
Zdroj: Archví E.T., S.M.

Dnes to majú muži jednoduché – napíšu SMS alebo na Facebook a čakajú… Zmenili podľa vás sociálne siete komunikáciu mužov a žien alebo aj ich vzťahy?

Soňa: Esemesky a všetky ďalšie nové spôsoby komunikácie… netreba tomu prikladať asi väčší význam, ako len to, že sú to nové spôsoby komunikácie. Znesie to rovnako ako papier a možno ešte viac, lebo pridáte ikonky a môžete to trochu zmystifikovať, ale sú to stále len slová. Treba ísť podľa toho, čo ľudia robia, ako sa správajú, ako žijú, to je dôležité. Technológie sa menia rýchlo, ľudia a vzťahy nie.
Emma: Esemesky môžu byť vzrušujúce, keď vzťah vzniká.

Podporuje komunikácia cez sociálne siete istý druh zbabelosti? Ľudia sa dnes rozchádzajú aj cez SMS. Je ťažšie niečo povedať do očí, ako ťuknúť do klávesnice.

Soňa: Viete, keď je raz niekto zbabelec, tak ním bude vždy a prejaví sa určite, aj keď neťukne do klávesnice. Možno iba trochu neskôr… Keď sa niekto rozíde takýmto spôsobom, tak sa len treba tešiť a ďakovať Bohu, že takýto človek odišiel a je od neho svätý pokoj. Taký človek nestojí za to, aby sa oňho ešte nejakým spôsobom bojovalo alebo nebodaj ronili slzy.
Emma: Pri rozchode to považujem za vrchol zbabelosti. Na druhej strane je to rýchly spôsob, ako sa dozvedieť, že ten človek nestojí za nič.

V móde majú obe jasno.
V móde majú obe jasno.
Zdroj: Archví E.T., S.M.

Keď sme sa prvýkrát zhovárali o vašej novej aktivite, hovorili ste, že chcete ženy zabávať, potešiť, inšpirovať, najmä čo sa týka módy. Vás čo poteší, zaručene vám zdvihne náladu, keď napríklad nemáte dobrý deň?

Soňa: Môj pes, jednoznačne. Prídem domov, teší sa na mňa, ideme von, on je šťastný a potom už aj ja...
Emma: Ja nemávam zlý deň. Naučila som sa prijímať čokoľvek pozitívne, vo všetkom vidieť zmysel aj krásu. Vlastne ma to naučil „I Ting“, ktorému sa venujem už deväť rokov. Je to najstaršia čínska kniha o živote a riešení problémov, dilem, o osude a budúcnosti, ktorú si vytvárame sami.

Móda a dobrý vkus je vaša naozaj silná stránka, v čom sa zmenil váš vkus a štýl napríklad s porovnaním, keď ste mali 30, 40 rokov? Čomu sa už vyhýbate a, naopak, možno na čo ste nabrali odvahu?

Soňa: Vyhýbam sa len tomu, v čom sa necítim dobre a čo mi nesvedčí. V móde mi odvaha nechýba a nebojím sa ani toho, že to občas nevyjde. Raz tak, raz tak...
Emma: Ako študentka, ešte pred príchodom do STV, som robila modeling a ako modelka si vyberať šaty nemôžete, ste vešiak a musíte si obliecť všetko. Tak som sa naučila, čo mi pristane a čo nie. Mne sedí minimalizmus, ale v mode platí nikdy nehovor nikdy. Momentálne mám métu pustiť si do šatníka farby.

Soňa tvrdí, že v móde jej odvaha nechýba a nebojí sa asi toho, ak to niekedy nevyjde.
Soňa tvrdí, že v móde jej odvaha nechýba a nebojí sa asi toho, ak to niekedy nevyjde.
Zdroj: Archví E.T., S.M.

Myslíte si, že ženy by mali prispôsobovať módu veku? Ak áno, v čom?

Soňa: Ženy by si mali prispôsobovať módu sebe, ak sa teda rady pekne obliekajú. Nájsť si vždy zo všetkých trendov to, v čom sa dobre cítia, čo im svedčí a čo ich charakterizuje.
Emma: V štyridsiatke som bola väčší klasik ako teraz, pravidlo, že vekom treba ubrať, sa vtedy bralo vážne. Dnes je dôležitejší osobný štýl, ktorý nestarne. Móda už totiž nerobí rozdiely vo veku. To len mnohé ženy sa jej vekom boja alebo druhým extrémom je, že si myslia, že mladá móda ich omladí – to je omyl. Viac rokov rovná sa viac rozumu aj vycibrenejšie módne IQ.

Poradili by ste ženám nejaké rafinované strihy, aby vždy vyzerali štýlovo, mladistvo a pritom zakryli kritické časti – bruško, triceps, kolená….

Soňa: Neviem to zovšeobecniť, vedela by som poradiť osobne.
Emma: Neradím, čo zakryť, naopak, radím, čo ukázať, lebo práve zrelé ženy majú tendenciu sa do oblečenia schovávať a to je frustrujúce. Momentálne to robím v Dámskom klube aj vo svojom programe Byť ženou je úžasné, teraz na MDŽ toho bude veľa.

Čo by ste si na seba neobliekli a prečo?

Soňa: Viem si na sebe predstaviť skoro všetko, len to treba dobre skombinovať a dotvoriť doplnkami.
Emma: Všetko, čo mi nepristane. Je toho veľa, veľmi veľa.

Nezabúdajú ani na zvieratá. Útulkáčom venovali 500 kg granulí.
Nezabúdajú ani na zvieratá. Útulkáčom venovali 500 kg granulí.
Zdroj: Archví E.T., S.M.

K ženskému svetu neodmysliteľne patrí aj starostlivosť o pleť. Vám zrejme každý tipuje minimálne o desať rokov menej. Dostávate často komplimenty od mužov aj žien?

Soňa: Áno, samozrejme, keď som upravená a je to príjemné...
Emma: Komplimenty sú príjemné, ale nerobím to pre ne. Na vlastnej koži som sa však presvedčila, že tvár je zrkadlom životného štýlu, nie veku. Dôležité je dobre sa cítiť, vtedy aj dobre vyzerám. Mne pomáha pravidelný sedemhodinový spánok a pohyb – trikrát do týždňa cvičím, a k tomu ešte robím desaťtisíc krokov denne.

Čo je podľa vás základný omladzovací prostriedok?

Soňa: Je to taká zmes namiešaná z čerstvého vzduchu, pohybu, lásky, priateľstva, radosti zo života, starostlivosti o svoje zdravie, postavu a pleť. Teda všetko, čo potrebujeme k životu. Ale keď to neberieme ako samozrejmosť, ale aktívne sa o to všetko staráme, tak to má omladzujúci efekt. Aj keď to môže byť niekedy námaha, oplatí sa. Okrem toho pravidelne raz do mesiaca chodím na masáž a masku kozmetičke, pani doktorke na laserový a rádiofrekvenčný lifting. Je to lifting, ale neinvazívny, prístrojový.
Emma: Moja topka je tvárová gymnastika. A potom kyslík – chodím dvakrát do týždňa na kyslíkové inhalácie a kyslíkové ošetrenie pleti. Pijem len špeciálnu spinovanú vodu, ktorá prenikne hladšie do buniek a zregeneruje ich. A každý deň vypijem tri deci nápoja proti starnutiu – dopĺňa do pokožky to, čo vekom stráca a nevie si už vyrobiť – B a C vitamíny, kolagén, keratín, elastín. Raz za pol roka idem na rejuvenizáciu tváre a dekoltu.