Keď sa povie tichý zabijak, väčšina z nás už zrejme zareaguje, že je to kvetnaté  synonymum pre vysoký krvný tlak. Tichý je preto, že nebolí, a ak sa s ním nič nerobí, spoľahlivo privedie človeka napríklad k mŕtvici alebo aj zlyhaniu obličiek. Najhoršie je, že polovica z tých, ktorí majú vysoký krvný tlak, vôbec netuší, že si dobrovoľne skracujú život. „Pacient nemusí mať spočiatku žiadne príznaky, ktoré by ho upozornili na to, že niečo nie je v poriadku. Dokonca aj človek s vyššími hodnotami krvného tlaku sa môže cítiť dobre, pretože ak sú cievy pružné, komplikácie sa neobjavia. Každý dospelý človek by mal poznať svoje hodnoty krvného tlaku,“ hovorí MUDr. Jana Bendová, PhD. 

Nielen staršie ročníky

Prečo má niekto tlak v cievach devastujúci, je vo väčšine prípadov neznáme, ale vieme, že základom je porucha centrálneho regulovania krvného tlaku a starnutie stien ciev. Slovo starnutie by vás však nemalo pomýliť – zvýšený tlak sa vôbec netýka iba vyšších ročníkov. Lekári varujú, že ochorenie sa už dnes stáva problémom i pre čoraz mladších ľudí. Nezriedka sa objavuje aj u tínedžerov!

Ako znížiť krvný tlak? Skúste toto.
Ako znížiť krvný tlak? Skúste toto.
Zdroj: Shutterstock.com

Ako si merať tlak?

Jediný spôsob, ako zistiť, čo sa v našich tepnách deje, je odmerať si tlak. Je to síce jednoduchý úkon, ale ukazuje sa, že často ho nezvládame správne. Merať si tlak hneď potom, ako vyjdete hore schodmi a po ceste ešte pookrikujete deti, samozrejme, nie je dobré. Ani šetriť čas a počas toho, ako sa nafukuje manžeta tlakomera, ešte vybavovať telefonát.

Dodržte tieto pravidlá:

  1. Aspoň hodinu pred meraním tlaku nepite alkohol, kávu, nefajčite.
  2. Tesne pred meraním nejedzte.
  3. Sadnite si pohodlne na stoličku s nohami na zemi v tichej miestnosti a aspoň päť minút s nikým nekomunikujte.
  4. Tlak by ste si mali zmerať minimálne dvakrát po sebe. Ideálne sú tri merania v odstupe 1-2 minút. Zaznamenajte si hodnotu, ktorá je priemerom z posledných dvoch meraní alebo najnižšie nameranú. Obyčajne to býva tá naposledy nameraná.

Treba vedieť, že krvný tlak v priebehu dňa prirodzene kolíše, jeho výška sa mení prakticky s každým úderom srdca. Ak si opakovanie nameriate počas dňa hodnoty vyššie ako 140/90, je to už vysoký krvný tlak, s ktorým treba niečo robiť.