Ako starneme, hýbeme sa čoraz menej. Prestávame behať za deťmi, staré športové partie sa rozpadnú a samej sa nám do fitka už večer nechce. Namiesto toho sa po príchode z práce radšej uložíme pred televíziu. A kamarátkam sa potom sťažujeme, ako sa na nás lepí čoraz viac kíl, pritom jedávame možno menej než kedysi.

Týka sa aj vás tento model?

Jogurt za desať rokov Áno, ak po päťdesiatke priberáte, na vine je naozaj spomalený metabolizmus. Nespomalil ho však primárne vek, úbytok hormónov a starnutie orgánov, ale v prvom rade nedostatok pohybu. Pretože, ako starneme, spaľovanie sa síce trochu spomalí, ale minimálne. Za desať rokov je to asi o 400 kilojoulov, teda zhruba jeden jogurt. Ten určite nespôsobí, že sa zväčšíme o dve konfekčné veľkosti. Hlavným vinníkom je to, že sme sa prestali hýbať. Dobrá správa však je, že hneď ako sa z gauča zdvihneme, začneme bicyklovať, chodiť na jogu a posilňovať, bude to aj päťdesiatničke spaľovať ako kedysi.

Svalnaté spaľovače

Šport je dôležitý aj preto, aby sme nestrácali svalovú hmotu. Svaly totiž s rýchlym spaľovaním úzko súvisa. Svalová bunka spotrebuje tri razy viac energie ako tuková, čo znamená, že keď si človek udržuje svaly pravidelným športovaním, spaľuje energiu oveľa rýchlejšie než ten, čo je obalený tukom. Svaly, ktoré necvičia, však ochabujú. Navyše každých desať rokov prirodzene stratíme 3 až 8 percent svalovej hmoty. A čím je svalov menej, tým je metabolizmus pomalší. Keď sa k tomu priráta úbytok estrogénov a testosterónov, zrazu majú problém s váhou aj ľudia, ktorí nikdy nemuseli držať žiadne diéty. Preto je veľmi dôležité, budovať si svalovú hmotu aj po štyridsiatke.

Cvičenie 50 +

Nebojte sa začať s cvičením, aj keď ste mali niekoľkoročnú pauzu. Ak ste sa kedysi hýbali, telo si rýchle spomenie. Vyberte si pohyb, ktorý vás bude baviť. Pre všetky vekové kategórie je skvelá joga a pilates či rýchla chôdza. Na jar a v lete jazdite na bicykli, v zime lyžuje. Svaly si budujte aj posilňovaním. Netreba však dvíhať ťažké činky, dobré je cvičiť s vlastnou váhou alebo vyskúšať funkčný tréning, ktorý využíva prirodzené pohyby tela. Chodenie po schodoch výborne posilňuje nohy.

Bielkovinový urýchľovač

Dôležitá je aj strava. Ak nechcete priberať, musíte mať dostatok bielkovín. Po prvé, rýchle navodia pocit sýtosti, po druhé, na ich trávenie treba viacej energie než na spracovanie tukov a sacharidov.

  • Kvalitné bielkoviny získate z chudého mäsa, rýb, strukovín, vajec a mliečnych výrobkov.
  • Pred sacharidmi treba dať prednosť polysacharidom.
  • Zaraďte do jedálneho lístka celozrnné obilniny a ovocie.
  • Vyhýbajte sa sladkostiam vrátane sladených cereálií a mliečnych výrobkov.
  • Nezabudnite, že najmä staršie ročníky potrebujú veľa vápnika a vitamínu D ako prevenciu osteoporózy.
  •  Dôležitý je aj správny výber tukov. Kým rastlinné sú v poriadku, živočíšne zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení.