Vo februári 2018 spôsobil Patrik Herman na svojom facebookovom profile hotovú revolúciu. Otvorene totiž povedal, čo si myslí o postoji politikom, úradníkov poisťovní a všetkých kompetentní k problému zomierania na rakovinu hrubého čreva a konečníka. Jeho slová si prečítalo v krátkom čase vyše 700 000 ľudí.

 "Je mi zle z postoja niektorých všemocných!  Ani nebudem opisovať prístup niektorých poisťovní a ďalších kompetentných, ktorým je evidentne šuma-fuk, či budeme žiť alebo zomierať. Prevenciou zachytená rakovina v skorom štádiu a jej liečba je síce lacnejšia, ale mŕtvy pacient je ešte lacnejší! Sorry za moju veľkohubosť! Dokonca zašli niektorí až tak ďaleko, že začali spochybňovať, či testovanie vôbec má nejaký význam!" napísal na facebooku.

Ani po rokoch boja organizácie Europacolon, ktorú spoluzakladal, sa totiž veci nepohli dopredu a Slovensko stále nemalo skríning. Rozhorčený Patrik vtedy pre Šarm povedal: "Urobím čokoľvek, aby sme zastavili zbytočné umieranie ľudí. Ja neprestanem, kým nebudú chránení. Je smutné a absurdné, že krajiny, ktoré nemajú zďaleka takú chorobnosť a úmrtnosť na rakovinu hrubého čreva ako my, ľudí pozývajú esemeskami na testovanie automaticky alebo dostávajú test poštou na domácu adresu. U nás len počúvam výhovorky, ako to nejde a aké je to komplikované. Je mi z toho do plaču! Mrhajú sa tu milióny eur... Počúvame, že prevencia je najlacnejšia, ale mám pocit, že tí, ktorí rozhodujú o našich životoch si to preložili tak, že najlacnejší je mŕtvy pacient..."

Po Viktorovi Vinczem praskli nervy aj Patrikovi Hermanovi. Jeho facebookový status videlo už vyše 700 000 ľudí

Testy do schránok

Po trinástich rokoch si konečne môže povedať, že snaha zabojovať o zdravie ľudí nebola zbytočná. Ministerstvo zdravotníctva spustilo prvú fázu národného skríningového programu rakoviny hrubého čreva a konečníka. Prvých vybraných 20 000 ľudí v rizikovej skupine dostane do poštových schránok test na okultné krvácanie do stolice.

Zásielka obsahuje odberovú súpravu v plastovom vrecúšku. Jediné, čo treba urobiť, je odobrať vzorku stolice podľa priloženého návodu a doručiť ju všeobecnému lekárovi v priloženej skúmavke do troch dní po odobratí. Lekár vás bude informovať o výsledku. Ak bude výsledok negatívny, test si zopakujete o dva roky. Ak bude pozitívny, lekár vám odporučí kolonoskopiu. Je to vyšetrenie, ktoré robí gastroenterológ. Zistí presnú príčinu skrytého krvácania. Treba vedieť, že pozitívny výsledok testu ešte neznamená, že máte rakovinu! Viac sa dozviete na stránke www.nierakovine.sk alebo www.europacolon.sk.

Patrik Herman so slzami v očiach, lekári v šoku. Ako sa také niečo mohlo stať?

Pamiatka na tatina

Na tlačovú konferenciu, ktorou sa spúšťala kampaň Nezahoď svoj život, prišiel aj s jeho fotografiou. „V čase, keď bol tatino chorý a prehrával boj s rakovinou, nevedeli sme o tomto ochorení nič, neboli žiadne informácie, jedine v cudzích jazykoch, nevedeli sme, že existuje test, ktorý môže zabrániť, aby ľudia predčasne umierali. Môj otec mohol ešte žiť. Slovné spojenie ako hrubé črevo alebo krv v stolici sa nevyslovovalo nahlas. Po trinástich rokoch sme sa pohli dopredu a prví Slováci dostávajú test do poštových schránok. Za posledných trinásť rokov som navštívil všetkých ministrov zdravotníctva. Až teraz sa konečne skríning stal skutočnosťou,“ povedal.

„Bojoval som aj za svojho otca, som mu to dlžný. Bolo to síce stále o rozjatrovaní rán, ale takto viem, že jeho smrť nebola zbytočná. Už nechcem zbytočne stratiť blízkych, známych, priateľov, ktorí by zbytočne zomreli. Treba si uvedomiť, že keď sme ľahostajní k svojmu životu, má to nesmierne následky aj na všetkých okolo nás. Ak sa stanem pacientom, nie je to len moja bolesť a problém, ale spôsobím tým obrovskú bolesť a trápenie všetkým okolo. Ak si ľudia test neurobia kvôli sebe, nech to urobia kvôli deťom, vnúčatám, partnerom… Ak ho nedostanú poštou, nech si ho vypýtajú od lekára,“ povedal nám.

Moderátor prezradil, že má doma poličku s fotografiami, kde má okrem cien OTO a iných ocenení aj predmety, ktoré mu pripomínajú jeho babičku a tiež jedinú fotografiu otca. „Každý deň sa na neho pozerám, vždy keď prejdem okolo. Hovorí sa, že čas lieči, ale niekedy je čas veličina veľmi čudná a nevylieči to. Dodnes s tým nie som zmierený a nikdy nebudem.“

Otec Patrika Hermana zomrel v čase, keď o chorobe ľudia veľa nevedeli, osveta nebola absolútne žiadna.
Zdroj: NIE RAKOVINE

Prečo je to dôležité?

Prečo je dôležité, aby ste si urobili test, ktorý vám príde poštou? „Ak sa zapojí viac ako 50 percent oslovených občanov, potvrdí sa, že ľudia majú záujem o prevenciu a test dostanú domov aj ďalší. Svojou účasťou na národnom skríningu tak oslovení ľudia môžu zachrániť ďalšie životy. Je to historická šanca,“ povedala jedna z iniciátoriek skríningu Jana Pifflová-Španková z pacientskej aliancie NIE RAKOVINE.

AKO VYZERÁ TEST SI POZRITE VO FOTOGALÉRII TU.