Rakúske údolie Wachau je tridsať šesť kilometrov dlhý riečny úval asi dve hodiny jazdy autom na západ od Bratislavy. V slnkom zaliatych kopcoch nad Dunajom sa oddávna darí viniču, kvôli nemu tu roľníci už od rímskych čias stavali dlhočizné kamenné terasy.

Wachau je už dvadsať rokov súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO
Zdroj: JÁN DZÚR

Dnes sú skalné múry turistickou pečaťou regiónu, ktorý je už dvadsať rokov súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Cez Wachau vedie vari najkrajšia časť Dunajskej cyklocesty, všade okolo nej sú hrady a príjemné dedinky s vinárňami.  

Najočarujúcejšia časť tiesňavy, ktorá kvôli priaznivej klíme aj na konci leta pripomína Stredomorie, sa začína v Dürnsteine a končí pri veľkolepom benediktínskom kláštore v Melku. Približne v polovici cesty ale leží ďalšie veľké lákadlo regiónu, malebná obec Aggsbach. Na jej okraji je múzeum s kópiou najznámejšej bacuľky Rakúska, Willendorfskou venušou.

Venuša z Willendorfu
Zdroj: wikipedia

Jedenásť centimetrov vysokú nahú sošku ženy objavili v roku 1908 pri výstavbe železnice. Slávu jej priniesol Jozef Szombathy, antropológ s rodinnými väzbami na Komárno, ktorý ju preskúmal.