Najznámejším umelcom, ktorý sa hlásil k Rusínom, bol Andy Warhol. Myslenie pop artového umelca výrazne formovala jeho matka Júlia, ktorá sa s ním celý život rozprávala len po rusínsky. Pochádzala rovnako ako jej manžel z Mikovej, odkiaľ za oceán emigrovali za lepším životom.

Držiteľ Oscara, Zlatého glóbusu alebo Emmy Paul Newman sa narodil v Amerike v roku 1925, no jeho matka Terezia Fecková pochádzala z obce Ptičie pri Humennom. V žilách mu kolovala rusínska krv, ale k svojmu pôvodu sa nikdy verejne nevyjadroval a Slovensko nenavštívil.

Andy Warhol
Zdroj: MILAN GREJTÁK

Pri hľadaní rusínskych koreňov medzi hollywoodskymi hviezdami by sme nemali zabudnúť ani na herca akým bol Steve McQueen, ktorý sa narodil v roku 1930. Jeho otec Andrej Ihnát odišiel do Ameriky z dedinky Jastrabie pri Michalovciach a spolu s manželkou sa usadili v americkom štáte Indiana. Ako žili Rusíni?

Predávali bobule 

Na Slovensku je desať skanzenov, v ktorých spoznáte bývanie, zvyky a prácu našich predkov. Vo Svidníku to uvidíte v päťdesiatich objektoch ľudovej architektúry, citlivo roztrúsených v krajine. Rusíni, ktorí v nich žili, museli vyžiť z mála.

Niektorí gazdovali na málo úrodných karpatských políčkach, z iných sa stali drobní remeselníci, valasi, alebo drevorubači. Ich ženy sa starali o deti a domácnosť, pracovali na poli. V lese zbierali huby a bobule, ktoré predávali na trhoch v neďalekých mestečkách.

Skanzen vo Svidníku dýcha históriou, no ak budete mať šťastie stanete sa v ňom súčasťou hudobného klipu
Zdroj: JÁN DZÚR

Rusíni jedávali jačmeň, ovos, pohánku, kapustu a zemiaky, mäso iba vo sviatok. Muži nosili na hlave čierny klobúk s krátkym okrajom. Obzvlášť dôležitý bol ťažký zvrchník alebo kabát, ktorý si obliekal iba gazda. Mal ho prehodený cez plece, čím sa odlišoval od bezzemkov.

Ženy si obliekali čiernu zamatovú, niekedy aj ľanovú, vestu podobnú korzetu. Vyparádili si ju postriebrenými vyšívanými vzormi, ktoré pripomínali kvety. Sukňa mala zdobený spodný okraj. Nezosobášené dievčatá nosili náhrdelník s malými korálikmi...