Áno, je to film o nemravnosti, ale oveľa horšej, akú predvádzajú prostitútky. Je to v prvom rade príbeh o nemravnom režime, ktorý v Česko-Slovensku panoval za komunizmu. Keď ŠtB prikazovala svojim donášačom,v takných služnách označovaných  ako spoločenskí agenti, súložiť a získavať tak kompromitujúce materiály na domáce aj zahraničné osobnosti.

Sex ako príkaz ŠtB

Absurdnú atmosféru tých čias, keď sa strach miešal so sexom, opísal vo svojej knihe Američan Philip Roth. Práve on dal románu názov Pražské orgie, po tom, ako na vlastné oči videl atmosféru v dome neďaleko Pražského hradu. Hriešny byt  patril synovi slávneho maliara Alfonsa Muchu. Do akej miery slúžil tajnej polícii, nie je dodnes celkom jasné, pretože množstvo spisov z jeho zložky sa ešte pred Nežnou revolúciou skartovalo. To, že bol spoločenským agentom a v prepychovom byte usporadúval orgie, dohadzoval prominentným hosťom prostitútky, premietal porno a jeho legendárnu potenciu využívala ŠtB, je však nespochybniteľné.

Orgie v priamom prenose

O dome v pražských Hradčanoch, kde izby pripomínali zámocké komnaty, dodnes kolujú legendy. Vraj bol prešpikovaný mikrofónmi a bolo tam dvojité zrkadlo, cez ktoré mohli „tajní“ priamo špehovať súložiacich ľudí. Pikantné je, že tí, ktorí do bytu chodili, o tom vedeli. Pritom sa tam schádzali známi ľudia – celebrity, spisovatelia, herci a herečky, disidenti… Konkrétne Václav Havel, Karel Gott, Miloš Kopecký, Felix Slováček a mnohí ďalší… Ako to, že im neprekážalo, že ich orgie aj rozhovory sa dejú priamo pred očami tajných?  Odpovedá na to postava z filmu a knihy, krásna Oľga: „Nechať sa „ošukať“ je jediná sloboda, ktorá nám v tejto zemi zostala a ktorú nám nemôžu vziať.“

Dievčatá pre smotánku

Orgie sa v Muchovom dome diali až do Nežnej revolúcie. To, čo sa dialo v dome opísal v rozhovore pre Lidové noviny výtvarník Vratislav Hlavatý, ktorý sa na večierkoch zúčastňoval. Odmietol ho vidieť iba ako dúpä neresti hlavne preto, že tam nechodili povrchní hlupáci, ale elita. Nepopiera však, že okrem intelektuálov, diplomatov či disidentov sa tu vyskytovala aj suita mladých dievčat, pre ktoré  skupinový sex nebol žiaden problém. Jednou z nich bola aj Venuša Samešová. Vyhlásená pražská kráska a dlhonohá exotická modelka, ktorá nakoniec skončila v Nemecku ako prostitútka. Práve ona najpodrobnejšie opísala dianie vo vile vo svojej autobiografickej knihe. Spomína v nej aj na prvú návštevu u Muchu, kde ich privítal s jednou z jeho mileniek. Chodila vraj po byte nahá, iba vo vysokých bielych podkolienkach. Z jej knihy vyplýva, žeorgie v Hradčanoch často predčili to, čo neskôr robila v nevestinci v Západnom Berlíne, kde si ju raz zaplatil aj zlatý Slávik Karel Gott. Mimochodom, tiež jeden z častých návštevníkov orgií v hriešnom byte.