Počas sobotňajšej rozlúčky v pražskej Katedrále svätého Víta zaznelo viacero príhovorov. Rozlúčiť sa so spevákom, ktorý 1. októbra podľahol akútnej leukémii, dostal možnosť aj významný český onkológ.

Profesor MUDr. Marek Trněný prehovoril na zádušnej omši.
Profesor MUDr. Marek Trněný prehovoril na zádušnej omši.
Zdroj: TV

Profesor MUDr. Marek Trněný, prednosta I. internej kliniky Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe patrí medzi najlepších odborníkov na nádorové ochorenia krvi, je aj svetovo uznávaným odborníkom. Už pred štyrmi rokmi pomohol spevákovi zvládnuť ochorenie lymfatických uzlín, Non-Hodgkinov lymfóm.

Štyri dlhé roky

Počas zádušnej omše prečítal úryvok z biblických žalmov, ktoré Karlovi Gottovi v posledných dňoch na jeho osobné prianie predčítal. "Vážený majstre, milý Karel, v posledných štyroch rokoch bolo nám lekárom a sestrám, dané sa o vás starať," začal svoju reč, v ktorej následne prezradil, že liečba speváka bola naozaj náročná. Karel Gott pritom nerád, zaťažoval fanúšikov svojimi zdravotnými problémami. Je však pravda, že po prekonaní lymfómu priznal, že zažil aj chvíle zúfalstva. Aj z toho, že ho chemoterapia takmer pripravila o hlas.

Beznádej

Onkológ Trněný počas svojho príhovoru potvrdil, že rodina zažila aj momenty beznádeje. "Prišiel rad situácií, ktoré sa zdali beznádejné, ale ktoré ste vy prekonali," pokračoval profesor Trněný, obracajúc sa k rakve s telom Karla Gotta.

"Človek však nemá svoj život vo svojich rukách. V posledných týždňoch a dňoch ste ma prosili, aby som vám čítal z Biblie. Najmä žalmy. A bol som požiadaný, aby som aj dnes pre vás jeden z nich prečítal. Budem čítať zo Žalmu 139.. Pre popredného speváka, Davidov žalm," povedal.

Zo žalmu odcitoval aj tieto slová: "Hospodin, ty ma skúmaš a poznáš. Ty vieš o mne, či si sadám a či vstávam, i môj zámer zďaleka poznáš... Obkľučuješ ma zo všetkých strán, svoju ruku kladieš na mňa... Žasnem nad tvojím poznaním, je privysoko, nedosiahnem ho... Keby som vystúpil na nebesia, si tam, keby som si ustlal v ríši mŕtvych, si tam... Keby som povedal: Možno ma skryje tma, ale aj noc bude svetlom vôkol mňa, veď nijaká tma nie je dosť tmavá; noc ti svieti ako deň, tma ti je sťa svetlo."

Pohľad na onkológa, pohľad na ktorého pripomenul aj všetko trápenie, musel byť pre rodinu ťažký. Na druhej strane, z príhovoru bolo jasné, že Karlovi Gottovi poskytoval aj veľkú duchovnú podporu.

VO FOTOGALÉRII NÁJDETE EMOTÍVNE ZÁBERY Z ROZLÚČKY.