Blížiace sa 30. výročie pádu komunizmu pripomenie aj nový film Amnestie, ktorý čoskoro príde do kín. Ten spojí porevolučné heslo „My nie sme oni“ a násilie, ktoré sa paradoxne popri mierumilovných myšlienkach vyvinie.

Vzbura

Začalo sa to vzpriečenou posteľou v zárubni, nasledovala davová psychóza a v ústave na výkon väzby v Leopoldove s 1 900 odsúdenými sa koncom marca 1990 rozpútalo peklo. Chceli ísť von z basy rovnako, ako sa na slobodu dostali menej nebezpeční delikventi. To sa však nestalo. Zabarikádovaní kriminálnici, ktorí po chaose okolo pádu komunizmu a po kontroverzných amnestiách prezidenta Václava Havla uskutočnili legendárnu vzburu, nenechali v base kameň na kameni. S prepašovanými a vlastnoručne vyrobenými zbraňami zaútočili v uvoľnenom väzenskom režime na bacharov.

Za bránami väznice v Leopoldove si odpykávajú trest mnohí vrahovia.
Za bránami väznice v Leopoldove si odpykávajú trest mnohí vrahovia.
Zdroj: TASR

Museli zasiahnuť desiatky policajtov, obrnené transportéry, helikoptéry, psovodi. Leopoldov v rukách zločincov na čele s krvilačnými hrdlorezom Tiborom Polgárim zúrivo rozsievali oheň, zlo a strach pomedzi vylomené mreže na celách.

„Tam išlo vyslovene o život. Niektorí boli odsúdení za vraždu, nemali by problém niekoho zapichnúť. Mali prepašované veci z pracoviska – nedalo sa to ukontrolovať,“ citoval portál aktuality.sk slová bývalého zástupcu riaditeľa leopoldovskej väznice Milana Gavorníka. Bol to boj na život a na smrť. „Jeden člen špeciálnej jednotky dokázal za jedenásť sekúnd položiť deväť chlapov na zem,“ píše portál.

Hrdlorez Polgári zmasakroval troch strážnikov.
Hrdlorez Polgári zmasakroval troch strážnikov.
Zdroj: Martin Kukučka

Bilancia je jasná – zahynul jeden odsúdený, ktorého ostreľovač zasiahol do nohy a on vykrvácal. Spoluodsúdení ho totiž nechceli dať ošetriť… Zásah si vyžiadal desiatky zranených a požiar vážne poškodil budovu starobylej väznice.