Popol legendárneho speváka Karla Gotta, ktorý 1. októbra podľahol akútnej leukémii, po týždňoch dohadov uložia na pražskom cintoríne Malvazinky. Bolo to hudobníkovo želanie, keďže pietny areál, ktorý patrí medzi najväčšie v rámci českej metropoly, sa nachádza neďaleko vily Betramka. V nej zlatý slávik prežil väčšinu svojho život a tam aj naposledy vydýchol.

V nedávnej relácii Smotánka odhalili prvé zábery neupraveného hrobu, v ktorom by mali muzikanta pochovať. Vdove Ivane Gottovej (43) sa ošarpané miesto z pochopiteľných príčin nepodarilo dať do poriadku pred Dušičkami. Jama je teda ohradená páskou a vo veľmi zlom stave. Všetko nasvedčuje tomu, že sa čaká na odborníkov, ktorí sa chopia práce.

Otázne je, ako bude hrob vyzerať. Gott bol jednou z najvýraznejších osobností Česko-Slovenska, a tak sa prirodzene očakáva, že i miesto jeho posledného odpočinku bude výnimočné. Ako bude vyzerať náhrobný kameň? Z akého materiálu a akej farby bude?

Premyslené do detailov

Zapáliť sviečku a zaspomínať si na svoj idol tam prídu davy ľudí, a keďže Karel bol bohém, nie je vylúčené, že taký bude i priestor jeho posledného odpočinku. Navrhol si ho azda samotný Gott? Nebolo by to vôbec prekvapujúce, keďže aj svoj odchod mal premyslený do detailov.

Spevák vedel, že jeho dni sú spočítané, a tak pár mesiacov pred smrťou ešte pomohol v kariére spoločným duetom svojej dcére Charlotte Elle (13), spísal závet pre dedičov, s milovanými fanúšikmi sa rozlúčil fotografiou za počítačom, ako od nich číta podporné želania, lásku k Ivane vyjadril „infúziou“ – posledným verejným bozkom manželke a dá sa povedať, že bol režisérom aj svojho skonu – prestal s ťažkou liečbou, čo čoskoro vyústilo do jeho konca.

Naplánoval si teda aj to, ako bude vyzerať jeho hrob? Oslovil azda nejakého prominentného umelca či architekta, medzi ktorými mal množstvo priateľov? Možné to je… Inšpirácia, ako dielo doviesť do dokonalosti, sa dá nájsť aj medzi hrobmi známych kultúrnych velikánov. 

Karel Gott
Karel Gott
Zdroj: Herminapress

V elitnej spoločnosti

Cintorín Malvazinky, kde Gotta pochovajú, leží na okraji pražskej štvrte Smíchov. Založili ho v roku 1876 v miestach, kde sa nachádzali hospodárske usadlosti malostranského mešťana Tomáša Malvazyho. Dominuje mu Kostol svätého Filipa a Jakuba.

Odpočíva tam vyše 54-tisíc nebožtíkov, medzi nimi napríklad Gottov kamarát a známy klavirista Rudolf Rokl (†55), profesor biochémie a objaviteľ krvných skupín Jan Janský (†48) či ilustrátor Ondřej Sekora, tvorca figúrky Ferda Mravca (†67).

Večný pokoj na ňom našla prvorepubliková herečka Antonie Nedošínská (†65) i československý prezident Antonín Novotný (†70). Karel Gott mal veľa kolegov, ktorých hroby sú takisto veľmi zaujímavé. Objaví sa na mieste maestrovho odpočinku nejaký prvok z hrobu jeho blízkeho priateľa Waldemara Matušku (†76)?

Stavia tvorcovia hrobu na jednoduchosť ako pozostalí po speváčke Jane Kocianovej (†72)? Inšpirujú sa hrobom speváka Elvisa Presleyho (†42), ktorého Karel Gott veľmi obdivoval? Nechajme sa prekvapiť...