Dvadsiateho piateho novembra obletela Slovensko správa o smrti talentovanej len dvadsaťsedemročnej herečky Moniky Potokárovej, ktorá si sama vzala život v byte, kde bývala so svojím manželom a hereckým kolegom.

Privolaní záchranári už pre ňu nemohli nič urobiť. Zdrvená rodina si nevie vysvetliť, prečo sa to stalo, nič vraj nenaznačovalo, že by bola odhodlaná na takýto čin. Extrémne vyťažená Monika hrala v dvanástich ťažkých predstaveniach, často nie práve optimistické role. Viac ju však vraj ťažila atmosféra, ktorá panuje v divadle - herci majú byť rozdelení na dva tábory, kameňom úrazu má byť nedávna výmena šéfa činohry. Herečka, ktorá bola perfekcionistkou, si mala prevziať Cenu Nadácie Tatra banky za umenie v kategórii Mladý tvorca za úlohu v inscenácii Ruské denníky.

 

Profesionálne aj citlivo


Moderátorka Adela Vinczeová sa s neľahkou úlohou zvládnuť ťaživú situáciu popasovala so cťou. Našla slová a poskladala vety tak, aby ani raz nezaznelo slovo smrť, ani odchod či tragédia. "Milí diváci, milí prítomní, asi je vám zrejmé, že porota rozhoduje o ocenených vo veľkom časovom prestihu. A asi ste aj zachytili smutnú zmenu okolností spred niekoľkých dní. Cenu mladý tvorca získava Monika Potokárová a cenu prevezme jej manžel Robert Roth," ohlásila s veľmi citlivo ale s veľkou profesionalitou, ktorá mala v sebe láskavú vecnosť.  Aj to určite pomohlo Robovi Rothovi zvládnuť ťažký moment, keď sa postavil na javisko.

Herec zvládol príhovor premáhajúc slzy. "Ruské denníky sú dopísané. Monikine denníky sú dopísané. Monika Potokárová dala divadlu všetko. Bohužiaľ VŠETKO. Som hrdý, a je mi veľkou cťou, že som manželom Moniky Potokárovej. Prosím vás o minútu ticha," povedal Robo Roth. "Ďakujem vám," doslova šepol s posledných síl na záver. Odkráčal, zavesený do človeka, ktorý ho sprevádzal a bol mu zjavne tiež oporou na javisku.

Kedy sa herec postaví na javisko aj pracovne, uvidíme. SND už muselo zrušiť viacero predstavení, kde hrala jeho manželka Monika. V niektorých rolách je nezastupiteľná.