Ovisnutá koža na ramenách a pažiach býva často dôsledkom rýchleho chudnutia a v neskoršom veku aj úbytkom svalovej hmoty, kolagénu, a tým aj pružnosti kože. Nepôsobí to esteticky a bráni to ženám obliekať aj veci, ktoré problematické partie odhaľujú. Na výber sú však dve možnosti, ako sa dá odstrániť takáto nadbytočná koža.

Radikálne riešenie: Brachioplastika

Prvým riešením je chirurgické odstránenie nadbytočného kožného previsu, tzv. brachioplastika. Efekt je  trvalý, navyše rez sa vedie z vnútornej plochy ramien, vďaka čomu je jazva priľahlá k trupu a takmer neviditeľná.

„Zákrok sa robí buď ambulantne v lokálnej anestézii, alebo v anestézii celkovej. Predchádza mu konzultácia a predoperačné vyšetrenia, kde chirurg zváži po dohode s pacientom a vyhodnotením jeho zdravotného stavu metódu odstránenia prebytočnej kože. Netreba sa však obávať dlhodobej rekonvalescencie,“ vysvetľuje MUDr. Martin Dziuban, plastický chirurg z bratislavskej kliniky zdravia a krásy. Dodáva, že vďaka najmodernejším technológiám pacient dokáže v priebehu dvoch-troch hodín po operácii odísť s doprovodom do domácej starostlivosti. V niektorých prípadoch však môže chirurg odporučiť jednodňovú dennú hospitalizáciu.

Samozrejme, brachioplastika je chirurgický zákrok, preto je dôležité dodržiavať pred operáciou aj v rámci rekonvalescencie všetky inštrukcie lekára. Ak napríklad fajčíte, je potrebné prerušiť fajčenie na obdobie aspoň jedného až dvoch týždňov pred operáciou a rovnako nepokračovať aspoň dva týždne po operácii, prípadne počas celej rekonvalescencie. Fajčenie totiž nielen zhoršuje hojenie, ale môže spôsobiť aj komplikácie či infekciu rany. Obdobne sa nevystavujte nadmernému slnku a vyhnite sa aj prehnanej diéte, pretože oba tieto faktory môžu znížiť schopnosť zotavovania sa a hojenia rany.

MUDr. Martin Dziuban
MUDr. Martin Dziuban
Zdroj: FRAIS