Sklerózu multiplex si mnohí mýlia so stareckou demenciou či svalovými ochoreniami. Ľudia si myslia, že človeka, ktorého postihla táto choroba, je odsúdený na invalidný vozík, nehybnosť spojenú so zabúdaním a skorú smrť. Je pravda, že ide o vážne ochorenie centrálnej nervovej sústavy, je však liečiteľné. „Lieky dokážu zmierniť či niekedy aj zastaviť prejavy choroby, alebo zabrániť ich náhlemu zhoršeniu,“ hovorí MUDr. Slavomíra Kováčová. Neurologička dodáva, že tak ak ako aj pri iných diagnózach, aj pri skleróze multiplex platí, že čím skôr sa začne liečiť, tým lepšie.

Podceňovanie príznakov

S určením diagnózy však býva často problém, pretože prejavy ochorenia bývajú rôzne a na začiatku nenápadné. Čo môže napovedať o tom, že sa niečo vážne deje?

 • Únava – je asi najtypickejší a najčastejší príznak SM. Býva neprimeraná k vynaloženej námahe počas dňa. Človek potrebuje dlhší čas na vykonanie obvyklých vecí.
 • Rozmazané alebo dvojité videnie, farbosleposť, bolesť oka, slepnutie – poruchy videnia sa vyskytujú spolu s bolesťou za okom pri pohľade do strán. Zradné je to, že problémy môžu odoznieť a ľudia nenavštívia preto lekára.
 • Poruchy pohyblivosti – po záťaži, ako je chôdza, šport, ale aj písanie na klávesnici sa môže prejaviť stuhnutosť, podlamovanie, sťažené písanie, vypadávanie predmetov z ruky. Ľudia často hovoria o pocite mravenčenia v rukách.
 • Problémy s rovnováhou – pacienti sa cítia ako opití a často utrpia zranenia pri pádoch.
 • Urologické problémy – nutkanie na močenie, únik moču, neúplné vyprázdnenie močového mechúra.
 • Svalová slabosť až ochrnutie alebo kŕče – postihnutá môže byť tvár, končatiny alebo trup.
 • Zlá artikulácia
 • Problémy v sexuálnej oblasti – nedostatočná erekcia alebo strata sexuálnej túžby, skorší nástup klimaktéria.
 • Bolesť – pálčivá, nie ostrá, intenzívna, ale dlhodobá.
Anketa
Vedeli ste, že tŕpnutie rúk môže byť signálom sklerózy multiplex?
 • 15%
 • 85%

10 najčastejších omylov

1. Skleróza multiplex (SM) sa nedá liečiť

- Nie je síce vyliečiteľná, ale liečiteľná a dá sa stlmiť jej progres. K dispozícii je viacero liekov, a liečba tak môže byť ušitá pacientovi na mieru. Lieky dokážu zabrániť ďalším nezvratným poškodeniam centrálnej nervovej sústavy.

2. Všetci pacienti skončia na vozíku

Každý pacient je iný, mnohí majú pomalý priebeh a pri správnej a skorej liečbe nemajú celé roky žiadne alebo minimálne poškodenie hybnosti. Už dnes sú modernejšie lieky ako pred tromi rokmi.

3. Stačí sa začať liečiť až vtedy, keď sa stav zhorší

Liečba je extrémne dôležitá práve v skorom období ochorenia, kedy prebieha agresívny zápal a zánik nervových štruktúr – to ovplyvní aj vyhliadky do budúcnosti. V neskorších štádiách sú reparačné možnosti mozgu vyčerpané.

4. SM postihuje iba telo, nie dušu

SM ovplyvňuje aj psychiku – jednak pre poškodenie nervových štruktúr, ale aj pre celkový stres z choroby – ľudia trpia depresiou, únavou či spánkovými poruchami. Pozor, často sú na začiatku tieto  príznaky jediným signálom ochorenia. Typické telesné symptómy prídu až po veľmi dlhom čase.

5. Chorí strácajú pamäť, je to podobná choroba ako starecká skleróza

Poruchy pamäti má necelá polovica pacientov, neústia však do demencie a nemajú nič spoločné so zabúdaním starých ľudí. Chorých však trápia poruchy pamäti, udržanie pozornosti, plynulosť reči a zrakovo priestorová orientácia.

Tento ročník kampane pre pacientov so sklerózou multiplex podporila aj olympijská víťazka Nasťa Kuzminová.
Tento ročník kampane pre pacientov so sklerózou multiplex podporila aj olympijská víťazka Nasťa Kuzminová.
Zdroj: Robo Hubač

6. SM nebolí

Väčšina pacientov hovorí o chronickej bolesti, pretože ich svaly sú napäté a objavujú sa kŕče kvôli stuhnutosti a postihnutiu nervových dráh. Keďže sú nervy poškodené, pociťujú aj bodavú bolesť či brnenie. Na tlmenie ťažkostí však existujú rôzne lieky.

7. Stravovanie nemá na ochorenie SM žiadny vplyv

Narušená mikroflóra čreva súvisí s poruchou imunity. Strava ovplyvňuje vznik aj priebeh sklerózy multiplex. Tá sa vyskytuje častejšie v západných krajinách, kde ľudia viac sedia, stresujú sa, prijímajú veľa kalórií a veľa nasýtených tukov. Je dokázané, že po každom jedle dochádza v tele k miernemu a prechodnému zápalu. To, do akej miery sa poškodia bunky, závisí od kvality a kvantity prijatej potravy. Prozápalový efekt majú tuky, mlieko, maslo a červené mäso. Obmedzenie ich konzumácie znižuje aktivitu ochorenia. Kravské mlieko by mali chorí nahradiť rastlinným, ktoré neobsahuje prozápalové bielkoviny a prospešné je aj vylúčenie lepku. 

8. Pacienti s SM by sa mali šetriť a nemali by cvičiť

Nové poznatky hovoria o tom, že cvičenie pre chorých je prospešné, zväčšuje svalovú silu, znižuje únavu a zvyšuje pohyblivosť. Zvyšuje prísun kyslíka do buniek a chráni ich pred zápalom. Odporúča sa plávanie, joga, cvičenie vo vode či taiči.

9. Ľudia so SM nemôžu pracovať

Veľa ľudí pracuje dlhé roky od diagnostikovania choroby. Hoci únava, depresie či poruchy sústredenia môžu mať vplyv na výkon, ale nemusí to tak byť. Niektorí ľudia sa boja zamestnávateľovi oznámiť diagnózu, pretože sa obávajú straty práce. Mnohí sa však stretávajú s porozumením.

10. SM je smrteľné ochorenie

Len zriedka ľudia zomierajú na následky SM. Nebezpečné sú však infekcie a ťažké depresie spojené s týmto ochorením, hlavne ak sa neliečia. Dĺžka života ľudí s SM je podobná ako u ostatných, ktorú ju nemajú.