Tajuplná Muránska planina je územie s nekonečnými lesmi a so stovkami jaskýň. Rozkladá sa rozkladá na strednom Slovensku, na území okresov Revúca, Brezno a Rimavská Sobota.

Hoci popularita Muránskej planiny medzi turistami v poslednom čase stúpa, okrem známeho Muránskeho hradu či Náučného chodníka Jakuba Surovca v nej stále nájdete neobjavené miesta. Jedným z najromantickejších je Muránska Zdychava, dedinka na strednom Gemeri.

Bez elektriky aj internetu

Dávna obec pastierov, uhliarov a drevorubačov sa pýši súborom ľudových zrubových domov a stodôl, nad ňou sa nachádza najkrajšia tradičná chalúpka na samote.

Kedysi tu žilo šesť ľudí.
Zdroj: ZDYCHAVSKELAZY.SK

Nie je v nej voda, elektrický prúd ani internetové pripojenie, no kedysi sa sem zmestilo až šesť ľudí, ktorí odtiaľto chodili do práce či do školy. Dnes vám domáci v domčeku nachystajú posteľnú bielizeň, drevo do piecky a k nej aj uvítací balíček s tradičným regionálnym jedlom na raňajky. Do chalúpky, akých dnes na Slovensku nie je veľa, sa zmestia štyria ľudia, noc v nej vyjde na sto eur.

Manžela sa nedočkala

Do chalúpky môžete prísť v každom ročnom období a možno si v nej spomeniete na sv. Valentína. Prvú historicky doloženú valentínsku pohľadnicu poslal svojej manželke v roku 1415 mladý francúzsky vojvoda Karol Orleánsky. V bitke pri Azincourte padol do anglickej pasce a z londýnskej väznice písal žene milostné básne.

Kedysi tu žilo šesť ľudí.
Zdroj: ZDYCHAVSKELAZY.SK

Adresátka sa však manžela nikdy nedočkala. Zomrela ešte predtým, ako Karola po dvadsiatich piatich rokoch v žalári prepustili na slobodu. Milostné listy môžete vidieť v lepších časoch v Britskom múzeu.