Na Slovensku je viac ako štyritisíc chrámov a každý z nich je iný. Keď sa z Dobšinského kopca, výšiny medzi Gemerom a Spišom pozeráme do údolia, z hmly sa vynára štíhla veža jedného z nich.

Evanjelický kostol v Dobšinej pochádza z pätnásteho storočia.  V súčasnosti má pôdorys gréckeho kríža a jeho vnútro nezdobí len ojedinelá freska nemeckej svätice Hildegardy, ale aj tabuľa pripomínajúca vpád Turkov do mestečka. Po latinsky a po nemecky opisuje čo všetko sa na konci šestnásteho storočia vo vtedy bohatej Dobšinej dialo.

Osmanskí žoldnieri vylámali brány a podpálili mesto. Desiatky baníkov pobili, stovky žien a detí vzali na trh s otrokmi, ktorý bol v tom čase pod hradom Fiľakovo. Vo veži dobšinského kostola je dodnes zvon, ktorý sa rozozvučí vždy o deviatej večer a tretej ráno.

„Je to čas, keď Turci napadli Dobšinú a hodina, kedy z nej odtiahli,“ pripomína evanjelický farár Radovan Gdovin. Spomienku na turecké rabovanie na Gemeri nájdete aj v dvadsať päť kilometrov vzdialenom Štítniku. Ten sa vypáleniu vyhol, porobu mestečka ale dodnes pripomína polmesiac na veži kostola, ktorý preslávila aj freska svetca, ktorého naháňa divá sviňa!