Katarína Števčeková skončila strednú elektrotechnickú školu, strednú zdravotnícku školu – odbor zdravotnícky záchranár, pred sebou má posledný ročník štúdia psychológie. Na ktorý z príbehov si  najčastejšie spomína?

Nechce vidieť stromčeky

„Bola to moja vôbec prvá pátracia akcia. Tri hodiny sme hľadali mladíka, ktorý sa vo vychádzkovej obuvi, krutom mraze a v polmetrovom snehu vybral do Vysokých Tatier. V horách, ktoré vôbec nepoznal, si navyše vymyslel novú skratku,“ rozpráva Katarína Števčeková. Bol začiatok marca, krásny deň, zima ešte nepustila svoje žezlo. Telefón s úrazmi na zjazdovkách zvonil do šestnástej hodiny, potom jej operátor z tiesňovej linky 112 prepojil zahraničného turistu.

Kataríne pokorne oznámil, že je medzi malými stromčekmi kdesi nad Novým alebo Starým Smokovcom a nevie sa pohnúť, lebo mu omrzli nohy. „Kam ste išli?“ pýtala sa ho záchranárka. „To ja práve neviem. Azda nejakých štyristo metrov nad Hrebienkom,“ odpovedal mladík. Čas bežal, mráz silnel, do terénu sa chystala záchranná skupina. No nikto netušil, kde chlap s omrznutými nohami čupí. Akurát opakoval, že okolo seba vidí len samé malé stromčeky a kdesi v diaľke svetlá! Ale či je to nejaká tatranská osada alebo Poprad, nevie.       

 

Medzi jej koníčky patrí turistika. Svoje zážitky z práce zachytila vo svojej prvej knižke.
Medzi jej koníčky patrí turistika. Svoje zážitky z práce zachytila vo svojej prvej knižke.
Zdroj: Archív K.Š.

           

Neudržal mobil

„Záchranári na terénnom vozidle na Hrebienku pustili maják, trúbili. No zablúdený turista nič nepočul, ani nevidel. Ďalší – aj so psami – išli pešo. Medzitým sme strácali signál, Čecha sme nevedeli lokalizovať ani my, ani tiesňová linka a ani policajti,“ pokračuje Katarína Števčeková. Keď sa to záchranárom podarilo, mladíkovi prikázali zapnúť svetlo na mobilnom telefóne. Chceli ho zamerať nočným videním. Ale muž už bol taký uzimený, že mobil neudržal v ruke! Plakal a dookola sa Kataríny v telefóne pýtal, kde sú jeho spasitelia.

„Vypátrali sme jeho priateľov. Na vychádzke boli spolu, no vôbec ich nezaujímalo, prečo sa jeden z nich z výletu nevrátil do penziónu! Dokonca sa mi zdalo, že ich svojimi otázkami obťažujem, no aspoň som sa dozvedela, kde boli na výlete,“ prekvapí nás Katarína. Záchranári medzitým zazreli malé svetielko. Tesne pred deviatou večer našli turistu na južnom úbočí Slavkovského štítu na rozhraní lesného porastu a kosodreviny. Letel tam po neho vrtuľník. „Viete, čo povedal záchranárom, keď ho z neho vynášali? Že už nikdy nechce vidieť stromčeky!“ uzatvára s úsmevom Katarína Števčeková.