Zuzana (70) tento rok neplánovala stráviť Sviatok všetkých svätých na cintorínoch.  Dušičky a predĺžený víkend si chcela užiť v Tatrách spolu so svojou rodinou. „Tento rok to vyšlo na tri dni voľna, tak s rodinou nasadneme do jedného veľkého auta a užijeme si Tatranskú Lomnicu,“ tešila sa, keď sme s ňou pred sviatkami hovorili. Na výlet sa chystala s manželom Petrom, dcérou Katkou, vnukom Oliverom Petrom, a jej partnerom.

„Tých, čo nás už opustili, som si bola uctiť už týždeň pred Dušičkami, ale ja vlastne myslím na nich stále. Priznám sa, že najmä za rodičmi často plačem. Potom mi odľahne, keď to dám zo seba von,“ povedala nám.

So sestrou Hanou majú skvelý vzťah.
So sestrou Hanou majú skvelý vzťah.
Zdroj: Archív

Cestovala na čierno!

Zuzana Kocúriková tvrdí, že len vďaka svojim rodičom je tam kde je a je aká je: „Ja som mala ohromných rodičov, dali mi veľmi veľa. Vďačím im za to, že som slušný človek, že som nikdy nikomu úmyselne neublížila a nemám v sebe vlastnosti ako závisť či nenávisť.“

S rodičmi mala ohromný vzťah a nevedela, čo je to prísnosť. ,,My sme boli veľmi slobodomyseľná rodina. So  sestrou sme takmer rovnako staré, ona je len o trinásť mesiacov mladšia a rodičia nám nikdy nič nezakazovali a ani neprikazovali. Oni nám len dávali príklad. Ja som tak isto tento model použila pri dcére a som šťastná, že som sa nesklamala. Možno to na každého neplatí, ale na mňa a na moju dcéru to platilo. Ani nášmu vnukovi nič nezakazujeme. On je veľmi chytrý a keď vidí, čo robíme my, tak si už tiež začína brať príklad,“ pousmiala sa.

Šarmu sa podarilo odfotiť herečku ako kočíkuje vnuka Olivera Petra.
Šarmu sa podarilo odfotiť herečku ako kočíkuje vnuka Olivera Petra.
Zdroj: Archív

Dodala ešte, že nikdy nezabudne na svoje veselé detstvo, kedy s nimi mama chodievala na výlety, stanovačky, lyžovačky. ,,Dobre si pamätám na momenty, kedy mama nemala peniaze na vlak a skrývala nás v priestore na batožinu. Pre nás so sestrou to bolo nezabudnuteľné dobrodružstvo,“ zaspomínala si s úsmevom.

Zničili ho komunisti

Neskôr prišli aj ťažké chvíle, kedy jej otec ochorel. „Môj otec zomrel, keď som mala tridsaťjeden rokov, a on šesťdesiatosem. Bol relatívne mladý. Jemu vyložene komunisti zničili život. On bol ta prenasledovaná generácia doktorov práv, ktorých sa komunisti pre ich inteligenciu veľmi báli. Vyriešili to tým, že otec musel vŕtať studne, oplechovávať  strechy a bývať v maringotkách bez kúrenia. To mu zničilo ľadviny a umrel na urémiu,“ povzdychla si.

Zuzana  Kocúriková  dbá na svoj  výzor nielen  v súkromí, ale  rada vyzerá  príťažlivo aj  na doskách  SND alebo  v televízii.
Zuzana Kocúriková dbá na svoj výzor nielen v súkromí, ale rada vyzerá príťažlivo aj na doskách SND alebo v televízii.
Zdroj: SND

Tri bobuľky hrozna

Jej otec zomrel doma a herečka tvrdí, že to má dodnes pred očami. Nechce uveriť, že odvtedy prešlo už toľko rokov, zdá sa jej, akoby to bolo včera. „Aj keď som mala maličkú dvojročnú dcérku, cítila som, že už dlho nebude žiť, tak som pri ňom trávila čo najviac času. Otec, ktorý bol v tom čase už dva a pol roka slepý, bol vždy náruživý čitateľ. Tak som mu chodila každé poobedie čítať jeho obľúbenú knihu. Jedno poobedie som už videla, že je  veľmi slabý. V ten deň ako umieral, mi asi hodinu ,,nakladal“, čo mám v živote robiť, ako sa mám postarať o mamu a aj sestru. Cítil, čo prichádza...,“ pokrčila plecami herečka.

Dcéra Katka z nej urobila šťastnú babičku.
Dcéra Katka z nej urobila šťastnú babičku.
Zdroj: Archív

Spomenula si, ako jej pri rozhovore tiekol prúd sĺz, no otec to našťastie nevidel. „Potom prišiel môj manžel s dcérkou, ona mu podala tri guličky hrozna a za hodinu vydýchol. Päť rokov som sa nemohla pozrieť na dvere izby, v ktorej vydýchol. Naozaj päť rokov mi to trvalo. Bola to pre mňa veľká rana,“ zverila sa Šarmu.

Bojí sa manželovej smrti

Mama jej umrela pred troma rokmi a tiež bola roky ťažko chorá. ,,Mala Alzheimerovu chorobu. Jej smrť som brala oveľa ľahšie, pretože podvedome som sa s ňou už dlho lúčila,“ povedala herečka.

S režisérom Petrom Mikulíkom herečka žije 51 rokov. Nevie si predstaviť, že ju raz navždy opustí.
S režisérom Petrom Mikulíkom herečka žije 51 rokov. Nevie si predstaviť, že ju raz navždy opustí.
Zdroj: Archív

A nevyhla sa ani téme vlastného odchodu: „Na smrť človek nikdy nie je pripravený… Paradoxom u mňa je, že na svoju smrť nemyslím, ale skôr sa bojím, že stratím partnera, s ktorým žijem už  päťdesiatjeden rokov. Neviem prečo to mám stále v hlave, veď to sa nedá ovplyvniť a zbytočne sa tým trápim. Jeho smrti sa naozaj veľmi bojím,“ priznala strach zo straty manžela, režiséra Petra Mikulíka.