Všetky tri ženy sa rozhodli pripomenúť nám, ženám, ale aj našim partnerom, že o prsia sa treba starať nielen krémami a peknou podprsenkou. Partnerka Paľa Haberu, Daniela Peštová, oznámila, že sa nechala vyšetriť. Je vo veku, keď majú ženy otvorené dvere na mamografiu, ktorá dokáže odhaliť nádor aj o päť rokov skôr, kým je hmatateľný. A to je život zachraňujúca vec. Na Instagrame ukázala fotografiu s víťazným gestom a so slovami: „Hotovo! Aj keď sa nachádzame v dobe pandémie, nezabúdajte na dôležitosť preventívnych vyšetrení.“

 

Na položenú otázku, ako sú na tom v tomto smere jej fanúšičky, sa dočkala rôznych odpovedí, jedna jej však urobila zvlášť radosť. Jedna zo žien priznala, že až vďaka Danielinmu postrčeniu sa objednala na vyšetrenie. „Človek si hovorí, že je mladý, že ho to určite nestretne, ale lepšie je to vedieť, než si to len myslieť,“ poďakovala modelke vetou hodnou vyvesenia na viditeľné miesto v každom byte. Daniela tiež celkom ľudsky priznala, že má vždy „obrovské nervy“: „A najradšej by som z čakárne, či už u zubára, gynekológa, alebo práve na mamografii ušla, ale je lepšie vedieť, ako na tom človek je, radšej skôr ako neskôr.“ Dodala tiež, že ju čaká tento rok prvý raz aj kolonoskopia.

Nech nás choroba nerozdelí

Do osvety sa pustili aj Soňa a Ema Müllerové. Kývli na ponuku stať sa súčasťou kampane, ktorá má presvedčiť ženy, aby nekašľali na svoje zdravie. „Ja a moja Emča sme veľmi emotívne ženy,“ hovorí moderátorka, ktorá si musela zvyknúť na to, že jej milované dieťa žije ďaleko od domova, v Paríži.

Spoločne povzbudzujúc ženy, aby chodili k lekárovi, vyhlásili: „Láska matky a dcéry je jedno úžasné puto, ktoré by nikdy nemala pretrhnúť zákerná choroba ako dôsledok zanedbanej prevencie.“

Anketa
Chodíte pravidelne na kontroly prsníkov?
  • 93%
  • 7%

Každá ôsma

Onkologička MUDr. Bibiana Vertáková pripomína, že na prehliadky sa chodiť rozhodne oplatí. S diagnózou rakovina prsníka sa totiž stretne každá ôsma žena. Dnes, keď čítate tieto riadky, je na Slovensku chorých asi 30 000 bojovníčok. A práve dnes na túto chorobu asi tri zomreli.

Mnoho životov by mohlo zachrániť okrem mamografie či sonografie aj samovyšetrovanie prsníkov. Čím skôr sa rakovina odhalí, tým sú šance na dlhý život vyššie. „Asi 5 percent žien však prichádza k lekárovi s metastatickým ochorením. Sú to tie, ktoré dlho odkladajú návštevu lekára a nahovárajú si, že je všetko v poriadku napriek tomu, že nádor očividne rastie, niekedy prerastá cez kožu prsníka a krváca. Druhú skupinu žien tvoria pacientky s veľmi agresívnym priebehom ochorenia, keď nádor rastie príliš rýchlo aj v priebehu niekoľkých týždňov a rýchlo tvorí metastázy,“ dodáva onkologička.

Nové lieky

Liečba závisí od mnohých faktorov a každým rokom prichádzajú nové lieky. „Veľké pokroky nastali aj v podpornej liečbe, napríklad máme dostupné najnovšie účinné lieky na prevenciu vracania, lieky na liečbu kostných metastáz aj široké spektrum liekov proti bolesti,“ hovorí onkologička.

Ženy sa jej často pýtajú, či ich vie vyliečiť. „V živote nikdy nič nemôžeme tvrdiť na sto percent, nič nie je samozrejmé, hlavne v medicíne. Ale vieme, že dvom tretinám pacientok vo včasnom štádiu sa choroba nevráti. Ale liečiť vieme aj ženy s metastázami, vieme im ponúknuť roky života, posúvame sa k doteraz nepoznanej hranici až takmer 5 rokov. Vieme ponúknuť pohodlnú tabletkovú liečbu, bez injekcií a infúzií...“

Treba však povedať, že nie každá moderná liečba je u nás, žiaľ, so samozrejmosťou podávaná. Aliancia NIE RAKOVINE upozorňuje, že kým inovatívnu liečbu tzv. ciklibmi pre pacientky, ktorá je zameraná na zastavenie rozmnožovania sa rakovinových buniek, dostávajú ženy nielen v okolitých krajinách, ale dokonca aj v Kazachstane či Rumunsku, u nás treba žiadať poisťovňu o výnimku. Máme sa ešte kam posúvať.

Aspoň raz do mesiaca

Každá žena nad 20 rokov by si mala raz do mesiaca robiť samovyšetrenie prsníkov. Najlepšie tretí až štvrtý deň po skončení menštruácie bruškami prstov. POZOR! Hrčka nemusí znamenať rakovinu, ale s podozrivým útvarom, so zmenami na koži prsníkov či s výtokom z bradavky treba ísť k lekárovi! Ako na to? Dozviete sa aj na www.nierakovine.sk