Krátko po zvolení za prezidentku  sa Zuzana Čaputová v rozhovore pre český módny magazín vyjadrila , že si nevie predstaviť ísť na nákup do potravín pri jej bydlisku v kostýme. Našla už prvá dáma Slovenskej republiky riešenie, ako sa obliekať vo voľnom čase, aby zároveň dodržala protokol?

Kráľovná bielych tenisiek

Napríklad sa písalo, že nie je vhodné, aby mala prezidentka obuté tenisky. Lenže vzápätí sa v nich Zuzana Čaputová objavila na Pohode. Ako to teda je? „Na špeciálne príležitosti, napríklad letné festivaly, sú tenisky úplne v poriadku, sú dovolené. Stále je tam však určitá etiketa, ktorá sa musí aplikovať aj na civilné oblečenie,“ vyjadrila sa Martina Goffová z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR. Jej slová potvrdzuje realita, keď sa počas tohto leta Zuzana Čaputová ukázala na festivaloch v dlhých letných šatách, ku ktorým si obula tenisky známej značky, ktorú obľubujú najmä tínedžeri aj módni maniaci.

Prievan v šatníku

Samozrejme, jej šatníku dominujú elegantné outfity a treba povedať, že naša prezidentka sa zatiaľ blysla na každej štátnickej príležitosti doma i v zahraničí. Predviedla viacero modelov najmä v pastelových farbách, ktoré k jej nežnému blond výzoru mimoriadne pristanú.

Na otázku, či má dostatok vhodných šiat z minulosti alebo si musela celý šatník vystavať nanovo, sme z jej kancelárie dostali túto odpoveď: „Na začiatku si pani prezidentka za pomoci stylistky celý svoj dovtedajší šatník pretriedila. Do veľkej miery však stále stavia na svojom doterajšom šatníku, ktorý sa dopĺňa o outfity korešpondujúce s požiadavkami protokolu. Medzi tie patria napríklad dizajnérske modely šité na mieru, ale aj oblečenie z butikov. Pani prezidentka a jej tím sa snažia o vytvorenie tzv. kapsulového šatníka, a pokiaľ to bude možné, rada svoje oblečenie zrecykluje a využije na viacero príležitostí.“

Od dizajnérov po konfekciu

Na oficiálne nástupné návštevy sa šijú šaty priamo na mieru. Zuzana Čaputová aktuálne spolupracuje s uznávaným návrhárom Borisom Hanečkom. Čo sa týka ostatných pracovných dní, nie je prieberčivá a uspokojí sa s konfekciou. Na bežné dni sú to prevažne šaty z butikov, pri zahraničných pracovných cestách sa na oblečenie kladie väčší dôraz.

„Okrem typológie farby sa hľadá aj trošku hlbší, historický význam. Takéto oblečenie sa nerodí zo dňa na deň. Najskôr ho navrhne Boris Hanečka, potom sa stylistka Sandra Žigová poradí s protokolistkou Katarínou Strýčkovou Dikovou a celý proces, samozrejme, prebieha v konzultácii s prezidentkou. Je to otázka niekoľkých týždňov. Napríklad už počas prípravy na inauguráciu sa kreovali aj šaty na prvé nástupné zahraničné návštevy,“ vysvetlili z jej kancelárie.

O šatník sa prezidentke stará najmä Boris Hanečka. Jeho kreácie sa zatiaľ vždy stretli s pochvalnými reakciami.
O šatník sa prezidentke stará najmä Boris Hanečka. Jeho kreácie sa zatiaľ vždy stretli s pochvalnými reakciami.
Zdroj: Zsolt Szigetv?ry

Slovenské klenoty

Imidž každej ženy dolaďujú šperky a doplnky. Ako sme už v Šarme informovali, pani prezidentka si na inauguráciu dala zhotoviť dve kabelky na mieru v luxusnom bratislavskom brašnárstve, ktoré vedie slovensko-francúzsky manželský pár. Prečo padla voľba Zuzany Čaputovej práve na túto značku?

„Od začiatku u pani prezidentky prevláda vízia, že chce podporovať slovenských návrhárov a dizajnérov. V tomto duchu to bolo jednoduché rozhodnutie. Značku odporučil tím spolupracovníkov, ktorý jej pomáha s imidžom. Na inaugurácii mala dve kabelky, jednu na dennú časť a druhú na večernú recepciu. S ateliérom Verbua bude spolupracovať aj naďalej, keďže má značka v sebe kus histórie a tradície. Navyše každý jeden kus vyrábajú na mieru. Zároveň však bude spolupracovať aj s ďalšími značkami, keďže chceme dať príležitosť prezentovať sa viacerým slovenským dizajnérom.“

Najnovší prírastok prezidentky od ateliéru Verbua.
Najnovší prírastok prezidentky od ateliéru Verbua.
Zdroj: Archív, Profimedia.sk

Zatiaľ si však slovenská prezidentka vystačí s kúskami od spomínaného brašnárskeho ateliéru a používa aj kabelky z vlastných zásob z minulosti. „Má k dispozícii tri kabelky od spomínanej značky, sú nadčasové a vo farebných odtieňoch, ktoré vie kombinovať k viacerým outfitom. Súčasne bude počas bežných pracovných dní využívať aj tie, ktoré mala predtým. Samozrejme,   šatník sa aj v tomto smere dopĺňa  a nebráni sa ani nákupom v obchodoch,“ doplnila Martina Goffová.

Aj topánky prezidentky sa dokupujú podľa príležitosti. A čo sa týka šperkov, Zuzana Čaputová už v rozhovore, ktorý nám poskytla počas predvolebnej kampane, deklarovala spoluprácu so slovenskými šperkármi, v ktorej pokračuje aj z postu prezidentky.

Tajomstvo jej krásy

Neodmysliteľnou súčasťou známej ženy je reprezentatívna vizáž. Kto sa o ňu stará  prezidentke, najmä ak cestuje na zahraničné návštevy? Je členkou delegácie aj vizážistka, aby bola prezidentka za každých okolností tip-top?

„Pred zahraničnou cestou sa pani prezidentka zverí do rúk vizážistke Kataríne Kmecovej a vlasovému štylistovi Janovi Molnárovi,“ odpovedala Martina Goffová. Mimochodom, práve o nej sa v médiách špekulovalo, že jej dosadením na post tlačovej tajomníčky sa Zuzana Čaputová zároveň postarala aj o svoju vizáž. Martina Goffová sa totiž okrem práce v agentúrach a na politickej kampani venovala aj vizážistike. Hlave štátu bola preto oporou aj v tomto smere. No napriek tomu, že krásna blondína počas svojej kampane viackrát zverila do rúk Martine, dnes sa o vizáž stará profesionálna vizážistka.

Anketa
Páči sa vám štýl obliekania prezidentky Zuzany Čaputovej?
  • 78%
  • 22%