Vetu „Som smädný“ hovoríme v lete častejšie než inokedy. Zhrnuli sme niekoľko argumentov tých, ktorí pijú málo alebo len nárazovo ako ťavy a tvrdia, že im je vlastne fajn. Čo na ne hovorí internistka a všeobecná lekárka pre dospelých MUDr. Eva Smíšková?

Občas sa pristihnem pri tom, že som za celý deň nič nevypil. Určite mám nejakú poruchu príjmu tekutín, za ktorú nemôžem.

MUDr. Smíšková: Obličky vylučujú odpadové látky z tela močom. Ak nedopĺňate tekutiny, začína sa vám zahusťovať krv a narúša sa pomer medzi sodíkom a draslíkom. Vtedy dochádza k podráždeniu centra v mozgu, v hypotalame, ktorý vyšle pocitovú túžbu prijať tekutinu a súčasne impulz do obličiek, aby znížili vylučovanie množstva tekutín. Regulačný mechanizmus teda máte, len ho treba rešpektovať. Keď to nerobíte, umelo učíte telo naň nereagovať a signály tak môžete vnímať menej intenzívne. Žiadna liečba neexistuje, treba vedome piť, hoci spočiatku po malých dávkach, ale častejšie. Je však pravda, že malé deti a starí ľudia majú znížený prah pocitu smädu, rovnako aj pacienti pri niektorých chorobách centrálneho nervového systému. Je to napríklad stav po náhlych mozgovo-cievnych príhodách, porážkach, pri Alzheimerovej chorobe či po stavoch porušeného vedomia a pri rôznych formách demencie.

Pijem len vtedy, keď som už naozaj smädný. Veď keď budem nekontrolovateľne popíjať celý deň, môžem si ublížiť.

MUDr. Smíšková: Telo tvorí asi zo šesťdesiatich percent voda. Je v krvi a lymfe, ale aj vo vnútrobunkovej a mimobunkovej tekutine. Vodné hospodárstvo ľudského organizmu veľmi prísne regulujú obličky aj mozog. Smäd je už spustený alarm, a preto by sme na tento signál čakať nemali. Za normálnych podmienok by teda k nemu vôbec nemalo dôjsť. A čo sa týka obáv z príjmu tekutín, ak máte zdravé obličky, netreba sa báť, keď to s nimi aj občas mierne preženiete. Určite však nesmiete vypiť niekoľko litrov čistej vody v krátkom časovom rozmedzí. Môže to viesť k akútnej poruche regulačných mechanizmov a k rozvratu vnútorného prostredia.

Z vody mi býva ťažko na žalúdku, dokonca nevoľno. Nebudem sa predsa nútiť ju piť.

MUDr. Smíšková: Piť jednoducho treba, to je nutné prijať ako holú skutočnosť. Keď nám popíjanie tekutín nejde samo od seba, treba sa to naučiť. Ak tento fakt nerešpektujete, hrozí vám okrem momentálnej nepohody aj vysoká šanca získať chronické choroby močového mechúra, obličkové kamene či piesok a žlčové kamene. U ľudí, ktorí majú sklon k zvýšenej krvnej zrážavosti alebo majú kŕčové žily, či oboje, výrazne stúpa riziko tromboembolických príhod, ktoré môžu byť aj smrteľné.

Jem polievky aj zeleninu a ovocie s vysokým obsahom vody. To mi stačí.

MUDr. Smíšková: Polievky ani dostatok čerstvého ovocia a zeleniny určite nemôžu dodať telu potrebný objem tekutín, a preto neobstojí ako argument na obmedzovanie príjmu tekutín.

Moje telo potrebuje menej vody, s tekutinami hospodári racionálnejšie na rozdiel od tých, ktorí pijú stále.

MUDr. Smíšková: Regulačný systém hospodárenia s tekutinami je nastavený rovnako u všetkých ľudí, pretože receptory reagujú veľmi citlivo na vzájomný pomer nevyhnutných minerálov a objemu tekutiny v krvnom obehu. Nejaké „úsporné“ mechanizmy, ako to celé obísť, sa nacvičiť nedajú. Je však pravda, že spotreba množstva prijatých tekutín je rôzna. Závisí od veku človeka, jeho telesnej stavby, fyzickej aktivity aj od teploty a vlhkosti vonkajšieho prostredia. Všeobecne sa odporúčajú dva až tri litre tekutiny denne, okrem stravy. Najpresnejším indikátorom stavu hydratácie organizmu je frekvencia močenia a farba moču. Ak dospelý zdravý človek nemočí viac ako osem hodín, dá sa predpokladať, že trpí nedostatkom vody. Za normálnych okolností by mal mať moč len bledožltú farbu. Čím je moč tmavší a páchne po čpavku, tým je koncentrovanejší a ukazuje tak na začínajúcu sa dehydratáciu organizmu.

Natrénujte si to

  • Najlepšie je piť obyčajnú pitnú vodu, ale ak vám nechutí, pridajte do nej citrónovú šťavu alebo trochu minerálky. Treba pamätať na obmieňanie značiek. Alebo si ráno uvarte do fľaše bylinkový či zelený čaj. Kávu ani alkoholické nápoje do denného množstva nerátajte!