Aby sme to na začiatku trocha odľahčili – soplíky a horúčku má silné pohlavie vtedy, keď potrebuje fúkať do vreckovky a telesná teplota stúpne nad 37 stupňov Celzia. Padajú do postele a potrebujú zachrániť aj podávaním antipyretík, teda liekov od horúčky a bolesti.  Treba ich však vyviesť z omylu.

Čo treba vedieť o horúčke?

  1. Horúčkou môžeme nazvať telesnú teplotu, ktorá vystúpi až nad 38 stupňov. Netreba zabúdať, že je to symptóm, nie choroba. Pod 38 stupňov je to zvýšená teplota.
  2. Niektoré choroby sa prejavia vysokou horúčkou, iné však, naopak, poklesom teploty pod normál.
  3. Horúčka sa stáva nebezpečnou vtedy, keď vystúpi nad 39,5 stupňa Celzia – trpí srdce aj mozog.
  4. Ako správne zraziť vysokú teplotu? V prvom rade netreba zrážať teplotu do 38 stupňov Celzia, telo ju potrebuje na to, aby bojovalo s vírusmi alebo baktériami. Podaním lieku na zníženie teploty už pri 37,5 stupňa môžete telu viac uškodiť.
  5. Na zníženie horúčky použite liek s paracetamolom alebo ibuprofénom. Pozor, aj keď teplota opäť vybehne, treba od podania jednotlivého lieku dodržiavať odstupy. Paracetamol aj ibuprofén môžete striedať minimálne v štvorhodinových intervaloch. Inak hrozí predávkovanie.

Pomôže vlažná voda

Kým liek od horúčky zaberie, trvá to určitý čas, ak sa vám neuľaví do pol hodiny a teplomer ukazuje nad 39 stupňov, pomôžte si zábalom z uteráka alebo plachty či sprchou. Musí byť vlažná, nie ľadová, inak by prišlo k šokovému stiahnutiu ciev. Navlhčený uterák priložte na hrudník a chrbát, neschladzujte brucho ani nohy.

Pamätajte!

  • Paracetamol sa môže vyskytovať vo viacerých liekoch či výživových doplnkoch na uľavenie od bolesti a teploty, preto pozorne čítajte príbalové letáky. Jeho kumulácia v tele nie je bezpečná.
  • Paracetamol vo vysokých dávkach môže spôsobiť zlyhanie pečene, ak si dáte väčšiu dávku, ako sa odporúča na obale lieku, neznamená to, že dosiahnete lepší účinok.

Zlyhala mu pečeň!

Pre portál ct24.ceskatelevize.cz prehovoril pacient, ktorý sa otrávil paracetamolom: „Mal som virózu, necítil som sa dobre už asi štrnásť dní, ale na nejaké ležanie nebol čas. Keďže som potreboval ísť v pondelok do práce, vzal som si voľne dostupný liek s obsahom paracetamolu. Samozrejme, neprečítal som si príbalový leták, že obsahuje paracetamol. V stredu mi už bolo veľmi zle od žalúdka a začal som vracať krv. Zašiel som teda za lekárkou. Vzala mi krv. Keď prišli výsledky, bola zdesená, vraj som mal byť teoreticky už mŕtvy. Poslala ma do nemocnice na infekčné oddelenie, no a vo štvrtok ráno si už nič nepamätám, totálny kolaps. Dávali mi 2 percentá na prežitie. Vysvetlili mi, že mi zlyhala pečeň a nevyzerá to dobre,“ povedal.

Lekári sa v špičkovej nemocnici IKEM snažili zachrániť pacientovu pečeň tým, že mu dali štep od darcu inej krvnej skupiny. A čakali, čo sa bude diať. Pečeň sa však nespamätala. Našťastie sa podarilo rýchlo nájsť darcu a muž podstúpil transplantáciu.

„Teraz žijem plnohodnotný život,“ dodal. To, že by bol alergický na paracetamol, poprel, ale dnes už vie, že nedbanlivo kombinoval viacero voľne dostupných liekov s paracetamolom. „Nikdy by mi nenapadlo, že sa môže stať taká vec. Hlavne sa snažím vysvetliť ľuďom, aby čítali príbalové letáky alebo sa poradili s doktorom!“

Anketa
Čítate príbalové letáky k liekom a výživovým doplnkom?
  • 93%
  • 7%