Nahrádzajú partnerov, priateľov i potomkov. Umožňujú zažiť chýbajúce emócie. V časoch, keď čoraz viac ľudí zostáva, či už dobrovoľne, alebo nedobrovoľne, single, je dopyt po blízkej duši obrovský. A nič na tom nemení ani fakt, že ide o dušu nemej tváre - psa. Zo vzťahu človeka a psieho domáceho miláčika sa stáva takmer psychiatrická diagnóza. Stačí sa pozrieť na výsledky celoeurópskeho prieskumu agentúry Opinium Research, podľa ktorého takmer tri štvrtiny majiteľov psov hovoria so svojimi zvieracími maznáčikmi ako s ľuďmi. Dve pätiny im dovolia spať vo svojej posteli, necelá polovica sa s nimi delí o jedlo a pätina sa im zveruje so svojimi tajomstvami. Takmer každý druhý vlastník psa kupuje svojmu miláčikovi darčeky, necelá tretina oslavuje ich narodeniny. Odborníci však varujú: vzťah človek - pes je dnes často neprirodzený a deformovaný. Z domácich miláčikov nemožno robiť náhradných partnerov či dokonca deti. Ľudské teplo a lásku nikdy nenahradia.

Strach z bolesti

Láska je najsilnejšia emócia na svete. „Aj keď s tým mnohí nebudú súhlasiť, keďže sú pohltení pracovnými povinnosťami, napĺňaním životných vízií a podobne, časom všetci bez výnimky pochopia, že život bez lásky, bez toho, že by ma niekto mal rád a chcel ma takého, aký som, vlastne nemá cenu,“ tvrdí psychologička Sandra Blažková. Napriek tomu v posledných rokoch podľa nej pribúda ľudí, ktorí sa navzdory prirodzenej potrebe družiť sa radšej uchyľujú do samoty. Dôvod býva spravidla rovnaký - bolesť z partnerskej zrady, z podrazu, z porušenia sľubu alebo nevera. „Častú úlohu zohráva i životná krivda, zle rozdelený majetok, vydedenie či pocit nespravodlivosti,“ dodáva psychoterapeutka. Prirodzená náklonnosť k ostatným ľuďom sa vraj môže narušiť až do takej miery, že niektorí ľudia sa začnú báť potenciálnej bolesti a vyhýbať sa „normálnym“ medziľudským vzťahom. „V obave z toho, čo by mohlo prísť, nenadväzujú ďalšie vzťahy, obrnia sa proti druhým, až napokon zostanú pre istotu sami,“ hovorí psychologička Jana Smolková. Samota pritom môže bolieť oveľa viac ako zrada či čokoľvek iné. Časom sa môže stať základom pre ďalšie nepríjemné, často až depresívne myšlienky a celkovo uberá sily i životný optimizmus. Odborníci na partnerské vzťahy zaoberajúci sa fenoménom takzvaných singles - ľuďmi žijúcimi bez partnera - upozorňujú, že čoraz viac mladých žije bez stáleho partnera a jediné, čo im v neskoršom veku zostane, bude čakanie na smrť. „Znie to hrozne, ale je to tak,“ potvrdzuje psychologička Blažková.

Chlpatá láska

Viacerí slobodní volia ako poslednú možnosť pred totálnou izoláciou takzvanú zvieraciu cestu. Namiesto človeka si nájdu psa, ktorý pre nich predstavuje „bezpečné“ riešenie. „O psoch sa hovorí, že si spolu s nimi kupujete aj bezhraničnú oddanosť. Pes nenadáva, neodvráva, vždy sa na vás teší, nepodrazí vás, nemusíte sa pred maznaním s ním umyť, nič nevyčíta a hlavne ponúka to, čo ste u ľudí nenašli - priazeň, náklonnosť a lásku,“ vysvetľuje motiváciu „partnerských“ vzťahov so psami Blažková. Slová odborníčky potvrdzuje i príbeh tridsiatničky Zuzany, ktorá si namiesto partnera zaobstarala psa. Rešpektovaná expertka z oblasti reklamy sa po niekoľkých neúspešných vážnych vzťahoch rozhodla, že si splní sen z detstva a kúpi si domáceho miláčika. Spúšťačom bol posledný vzťah, ktorý sa skončil fiaskom. Dnes už je zo šteňaťa dospelý pes, ktorého Zuzana berie všade so sebou. Spí s ňou v posteli, k narodeninám dostáva vlastnú tortu a každú sezónu má nový obojok. Za príkladnú starostlivosť ju zvierací maznáčik odmieňa ukážkovou vernosťou. Na všetkých mužov v blízkosti svojej paničky vrčí a keď sa niektorý priblíži čo i len na vzdialenosť podania rúk, zabreše. Zuzana mu to toleruje a priateľom tvrdí, že jej domáci miláčik má šiesty zmysel. Okamžite vraj odhadne charakter človeka. Ak sa mu niekto nepáči, dá to hneď najavo, čo je pre ňu znamením, že nemá s dotyčným strácať čas...

Pes je „len“ pes

Podobných príbehov sú dnes podľa odborníkov tisíce. Kedysi nenahraditeľná úloha psa - byť človeku pomocníkom - sa dnes rozpúšťa v čomsi oveľa „intímnejšom“. Vzťah človek - pes je v súčasnosti často neprirodzený a deformovaný. Predovšetkým vo veľkých mestách psy nezriedka dokonale ovládajú svojich majiteľov. Tí podriaďujú životu so svojím domácim miláčikom všetko. „Ľudská potreba kontaktu so živou bytosťou je úplne prirodzená a v zdravom vzťahu človek - pes ide o veľmi dobré a prínosné spracovanie tejto potreby. Určite však nie je dobré robiť zo psov ľudí alebo dokonca ‚náhradné‘ deti,“ upozorňuje cvičiteľka psov Liza Alžbeta Švejdová. Zdôrazňuje, že pes je predovšetkým šelma a potrebuje poznať svoje jednoznačné miesto vo svorke. „Malo by byť samozrejmosťou, že v hierarchii ‚tlupy‘ je pes nižšie ako partner,“ pripomína.

Existuje cesta späť?

Na život „singles“, ktorý je slobodný, bez „zodpovednosti“ a bez záväzkov, si možno zvyknúť rýchlo. Odborníci na partnerské vzťahy varujú, že ľudia, ktorí dlho žili len pre svojho psieho miláčika, si iba ťažko hľadajú cestu späť k „normálnym“ medziľudským vzťahom. „Pes by pre nás nemal byť spôsobom úniku od ľudí, ale, naopak, v situáciách, keď je pre nás ťažké zoznámiť sa s niekým novým, by mal pôsobiť ako ‚ľadoborec‘,“ hovorí psychologička Blažková. Domáci miláčik nám totiž umožňuje spriateliť sa s okoloidúcimi, s ktorými by sme inak nemali dôvod zoznámiť sa. „Psy môžu byť námetom na rozhovor s náhodným známym, ale aj s úplne cudzími ľuďmi. Psičkári majú v parku oveľa viac interakcií s inými než tí, ktorí sa prechádzajú bez zvieraťa,“ dopĺňa. Blažková ubezpečuje, že vždy možno na sebe pracovať, opäť začať dôverovať ľuďom, prežívať s nimi tú pravú lásku a prijatie. Spravidla si to však vyžaduje i pomoc terapeuta. Mnohé totiž závisí aj od toho, či sú ľudia ochotní zapracovať na spomienkach, ktoré sa v ich hlave počas izolácie nahromadili.