Je to skôr typické pre Hollywood, že herci kvôli filmu drasticky chudnú či, naopak, priberajú. Sem-tam sa to však deje aj u nás. O pár stránok skôr ste čítali o drastickej diéte Juraja Baču. Jeho kolega Roman Luknár mal opačný problém. Musel drasticky pribrať, až dvadsaťpäť kíl. A k tomu prišiel o vlasy, dal si vyholiť plešinu. Nakrúcal však film, ktorý stál za tieto obete. Historickú drámu Toman o jednej z temných postáv československých dejín a chcel spraviť všetko pre to, aby sa čo najviac podobal Janovi Masarykovi, ktorého stvárňuje.

Dejepis v kine

Film, ktorý nakrútil režisér a producent Ondřej Trojan, patrí k titulom, ktorými v Česku pri príležitosti výročia Československej republiky približujú naše dejiny. Trojan sa však historickej témy nechopil po prvý raz. Vo filme Želary zaznamenal štyridsiate roky, čas protektorátu a nemeckej okupácie. V Občianskom preukaze sa posunul do obdobia po šesťdesiatom ôsmom, keď národ sužovali pre zmenu ruskí okupanti. No a teraz sa zameral na povojnové Československo. Priblížil človeka, o ktorom sa v učebniciach neučilo, ktorý ľuďom nie je všeobecne známy a predsa zohral v československých dejinách kľúčovú rolu.

Bez zábran

Zdeněk Toman, ktorý bol šéfom zahraničnej rozviedky, bol veľmi rozporuplná osobnosť. Veľmi schopný človek, akurát, že schopný všetkého. Mal veľkú moc a bol mimoriadne šikovný obchodník. Nič mu neprekážalo – šmeliť, vydierať, brať peniaze od vojnových zločincov, ale aj ich obetí. Jeho zásluhou sa napríklad Židia, ktorí prežili holokaust, dostali do Palestíny a zachránili sa pred pogromami. Samozrejme, nespravil to zadarmo. A skvele sa osvedčil aj v úlohe, ktorú dostal. Zohnať peniaze, aby komunisti vyhrali voľby v čase, keď sa rozhodovalo, či sa u nás k moci dostanú demokrati alebo Moskva. Dôsledky jeho šikovnosti sme potom museli znášať ďalších štyridsať rokov…