Skladba Hey Now od slovenskej formácie Peter Bič Project už zopár mesiacov víri doslova medzinárodné vody. Najskôr očarila vplyvného amerického novinára Charlieho Amtera, ktorý ju označil za svoju srdcovku a odvtedy sa rýchlosťou blesku šírila ďalej. V Dánsku sa držala na vrchole hitparády, uveličení sú aj nemeckí či českí fanúšikovia. Dlhodobo jej patrilo prvé miesto v slovenskom éteri aj popredné miesta v tom európskom. Mohli by sme si myslieť, že partia združená okolo gitaristu IMT Smile Petra Biča je už pomaly za vodou a podpisuje kontrakt minimálne s producentom Madonny či so samotným Jay-Z!

Nad týmito víziami sa však Peter Bič len srdečne smeje. „Zatiaľ nemáme žiadne konkrétne ponuky, ale píše nám veľa zahraničných fanúšikov, ktorým sa Hey Now páči. Nemám veľké oči a predstavy, nechávam to na čas a uvidíme, či sa niečo stane. Ak nie, nič sa nedeje, lebo skladba celkom dobre zarezonovala u slovenských a českých poslucháčov,“ hovorí spokojne pre Šarm.

Rebríčky nesleduje

Formácia z východu sa nečakaným úspechom nedala uniesť. V súčasnosti je zavretá v štúdiu, kde nahráva ďalší album. V septembri plánujú nový singel a zdá sa, že fenomenálny úspech Hey Now je pre nich pomaly minulosťou. Nad otázkou o prípadných extra príjmoch do kasy Bič takisto len mávne rukou, zjavne to nestojí za reč.

V každej krajine totiž funguje autorská ochranná organizácia, ktorá má na starosti tantiémy a honoráre. U nás je to SOZA, v Dánsku KODA a v Nemecku GEMA. Peter Bič si však na svoje peniaze počká ešte rok či dva, toľko totiž trvá spracovanie údajov. Keď mu na účet cinkne honorár, aj tak nebude vedieť podrobnosti.

„V súčasnosti autori vidia iba to, ktoré ich hudobné dielo zarobilo v ktorej krajine akú sumu. Všeobecne možno povedať, že čím vyspelejšia krajina, tým väčšie autorské odmeny inkasuje, a teda aj autorom vypláca príslušný ochranný zväz,“ vysvetľuje riaditeľ SOZA Vladimír Repčík. Výšku tantiém však Repčík neprezradil. Závisia od kúpyschopnosti obyvateľstva, miery hudobného pirátstva či od veľkosti trhu. Každá krajina má vlastný sadzobník.

Recept na hit

Peter Bič Project má čoraz viac fanúšikov u nás a v Česku. Vtipné je, že ich skladbu si najskôr všimli v Amerike, neskôr jej podľahla Európa a až potom okľukou zažiarili na domácej pôde. Zdá sa, že Peter si z úspechu nerobí vôbec nič. So svojimi kolegami ďalej skladá, nahráva a v prvom rade sa pri práci baví. Recept na medzinárodný hit sme z neho nevytiahli. „Priznám sa, že na tejto scéne pôsobím pätnásť rokov a doteraz mi nebolo jasné, čo je lepšie od toho, čo bolo predtým. Nemám však chuť zbytočne sa dostať do pozície, keď by som bol pod tlakom a musel by som zložiť niečo ešte úspešnejšie. Všetko sa snažíme robiť na sto percent a ešte sa pritom dobre zabávať. To je kľúč. Keď prídu prvé ponuky zo zahraničia, určite vám dáme vedieť,“ dodáva.

Ako to funguje?

Medzi úspechom slovenskej skladby v zahraničí a honorárom na účte jej autorov uplynie dlhý čas. Proces sa môže natiahnuť aj na tri roky vďaka týmto nevyhnutným postupom:

1. Hudobné dielo slovenského autora odznie na koncerte napríklad v Nemecku.

2. Interpret odovzdá výkaz o použitej hudbe organizátorovi koncertu.

3. Organizátor pošle do GEMA výkaz o použitej hudbe, spolu s honorárom za koncert.

4. GEMA identifikuje použité hudobné dielo, zistí, akým pomerom sa delia jeho autori hudby, textári, vydavatelia, a podľa vlastného vyúčtovacieho poriadku vypočíta príslušnú autorskú odmenu.

5. GEMA pošle honoráre do SOZA.

6. SOZA spracuje príslušné hlásenia z GEMA a pošle autorovi na účet jeho honorár.