Kateřina Zemanová bola v posledných mesiacoch asi najsledovanejšou blondínkou v Česku a Miloš Zeman zrejme najšťastnejším otcom. Počas predvolebnej prezidentskej kampane sa za neho dcéra bila ako levica, hovorila o ňom ako o obrovskej autorite s veľkým rozhľadom. Napríklad vyhlásila: „Otec je môj google. Keď potrebujem odpoveď na akúkoľvek otázku, môžem prísť za ním.“

Sen o prezidentskom úrade je už dva mesiace skutočnosťou a prvá slečna Česka s gráciou zvláda aj občasné uštipačné poznámky, ale hlavne objavuje nové životné obzory. A to nielen vďaka výhľadu z empírovej vily s veľkou záhradou pri Pražskom hrade. Kateřina sa totiž čoskoro zviditeľní napríklad aj ako ambasádorka česko- slovenskej modelingovej súťaže Face of 2013, samozrejme, s charitatívnym rozmerom.

Bez bodyguardov

Kateřinu sme zastihli, ako v bratislavskom fotoateliéri trpezlivo sedí na stoličke, zatiaľ čo ju vizážistka líči a upravuje jej vlasy. „Pôvodne boli hnedé, neskôr som ich zafarbila načierno, no a teraz som blondína,“ poznamenala. „Kde máte bodyguardov, o ktorých požiadal váš otec, aby vás chránili po jeho zvolení?“ opýtali sme sa, márne hľadajúc urastených fešákov v oblekoch, na ktorých má štandardne nárok iba prezident a jeho manželka.

„Myslím, že práve dnes tu nie sú potrební,“ povedala. „Určite sú oveľa dôležitejší pri oficiálnych príležitostiach, kde vás stále obťažujú novinári, ale niekedy bolo nutné, aby ma odprevadili aj do školy. V prezidentskej kampani som vystupovala častejšie než moja mama, ľudia ma poznávali na ulici a otec sa bál, že by sa mi mohlo niečo stať. Situácia vo voľbách bola veľmi vyhrotená a nikto nevedel, čo môžem čakať.“

Zažili ste niekedy situáciu, že ste ochranku aj naozaj využili?

Nie, a som preto rada. Minulé leto, keď ste ešte neboli prezidentovou dcérou, ste si odskočili na brigádu do Grécka.

Celý článok si môžete prečítať v aktuálnom ŠARME alebo v pokračovaní ako súčasť Piana.

Prezidentova dcéra Kateřina Zemanová nechce byť zviazaná oficialitami

Budete si to môcť dovoliť aj cez tieto prázdniny?

Bola to neuveriteľná skúsenosť. Nešla som cez žiadnu agentúru, napísala som priamo do hotela. Keď mi odpísali, že ma zamestnajú, odišla som len s pár vecami. Začala som odznova, nikto ma nepoznal, nemala som takmer nič zaistené. Cítila som sa tam trochu ako v Česku, lebo prezidentská kampaň sa ešte len začínala a doma ma ešte ľudia na ulici nespoznávali. Boom prišiel až na jeseň. Aj tento rok by som teoreticky mohla ísť brigádovať. Existujú síce pravidlá, spojené s protokolom, ktoré určujú, ako sa mám správať, ale všetci si musia uvedomiť, že som len devätnásťročné dievča. Nechcem robiť množstvo oficiálnych vecí, ktoré môžu vyzerať v mojom veku veľmi kŕčovito. Takže keď sa mi zažiada robiť barmanku alebo animátorku, malo by mi to byť umožnené.

Strážia alebo kontrolujú vás rodičia teraz viac ako inokedy? Pýtajú sa ustavične, kam idete a s kým?

Obaja rodičia boli vždy strašne liberálni a ja to na nich oceňujem. Nemyslím si, že sa takým spôsobom snažili vychovať rozmaznané dieťa. Síce mi nikdy v ničom nebránili, ale ak som si spôsobila problémy, vedela som, že si za ne môžem sama a nesiem za ne zodpovednosť iba ja. Zastávam názor, že ak chybu neurobíte a nenapravíte ju sami, nikdy sa nepoučíte.

Konzultovali ste s mamou alebo s otcom svoju účasť na modelingovej akcii Face of 2013?

Už som hovorila, že moji rodičia sú vo výbere školy, povolania aj aktivít, ako je práve táto súťaž, veľmi liberálni, nikdy ma do ničoho nenútili ani pred niečím nevarovali. Ale, samozrejme, o mojej účasti vedia a som rada, že ma podporujú.

Je pre vás móda zábavou?

Už odmalička ma k nej viedli a zaujímam sa o ňu. Pre dievča v mojom veku je to dôležité. Módu som nikdy nebrala ako niečo snobské. Môžete mať doma desiatky kabeliek od Prady a aj tak sa stane, že vám chýba štýl. Na móde sa mi páči to, že sa pomocou nej môžete vyjadriť bez slov.

Vaša mama je pod drobnohľadom médií, ktoré ju kritizovali aj za to, že na inaugurácii bola celá v čiernom. Ona nerada na seba upriamuje pozornosť, však?

Mama môže pôsobiť tak, že nemá blízko k móde, ale nie je to pravda. Počas kampane nechcela vystupovať v médiách a ja som ju chápala, pretože to bola neuveriteľná špina. Keď niekam šla, dala si prvé šaty, čo jej napadli. Nemá skrátka pocit, že sa musí ukazovať. A je len otázka času, kedy bude istejšia, navykne si aj na inú farbu ako čiernu a vyskúša aj iné veci.

Keď ste sa spolu objavili na módnej prehliadke Blanky Matragi, ktorá je známa tým, že šije šaty pre arabské princezné a bohaté dámy, špekulovalo sa, že je vašou dvornou módnou poradkyňou. Ako to je?

Nie, nemáme nijakú poradkyňu ani dvornú návrhárku. Ale je pravda, že keď sa potrebujeme obliecť na oficiálne príležitosti, skočíme za návrhárkou Tatianou Kovaříkovou. A keď sme spomínali moju mamu, musím povedať, že má veľký cit nielen pre módu a oblečenie, ale aj pre interiérový dizajn. Pekne zariadila aj náš byt.

Už ste sa presťahovali zo sídliska do Lumbeho vily po exprezidentovi Klausovi?

Takmer. Ešte chodíme so škatuľami tam a späť...

„Detská izba“ je už zariadená, vymaľovaná?

Áno, je natretá nahnedo, vždy sa mi to veľmi páčilo.

Visí na stene nejaký idol?

Nechala som si miesto, keby prišiel (smiech). Nikdy som však netúžila mať jediný idol, podľa ktorého by som sa snažila žiť celý svoj život, radšej sa inšpirujem rôznymi známymi aj menej známymi ľuďmi.

Priznávate, že ste nezadaná. Nebojíte sa, že sa na vás budú lepiť muži kvôli postaveniu? Nie ste síce anglická princezná, ale ani český Hrad nie je na zahodenie.

Toľkokrát som vyhlásila, že by som rozpoznala to, keby sa na mňa niekto snažil nalepiť len pre nejakú funkciu, a zatiaľ sa to vážne nikomu nepodarilo.

Aký typ muža si vás získa?

To ešte neviem, dám sa prekvapiť. Pre mňa je dôležité, aby ten chlap stál nohami na zemi, mal zmysel pre humor a dokázal si zachovať pokoj. Čo sa týka vzhľadu, páčia sa mi talianske typy, správaním aj vzhľadom – opálený, čierne vlasy, zarastený, čierne oči... (smiech)

Keď sa taký objaví, čo urobí váš otec? Naozaj vezme brokovnicu, ako sa zo žartu vyhrážal? Myslíte, že by bol pripravený vystrojiť vám svadbu?

Mám pocit, že brokovnica bola vždy len výstraha pre ľudí, ktorí by sa snažili nejako využiť jeho funkciu, ale v skutočnosti by mi vo vzťahu nebránil, naopak, niekoľkokrát sám povedal, že do toho nemá čo hovoriť. A musím uznať, že má pravdu.

Vekový rozdiel medzi vašimi rodičmi je dvadsaťjeden rokov. Viete si taký predstaviť vo svojom partnerstve? Neprináša to veľa problémov?

Na vek som nikdy veľmi dôraz nedávala. Beriem človeka ako charakter a nie ako číslo, i keď je pravda, že vo svojich devätnástich rokoch si ťažko dokážem taký vekový rozdiel predstaviť. Ale nikdy nehovorím nikdy.

Váš otec trávil veľa času na chalupe na Vysočine, starala sa o vás v detstve väčšinu času babička a mama. Aký je to pocit, keď máte rodičov opäť pokope?

Keď otec odišiel z politiky v roku 2003, mal všetkého plné zuby a chápali sme, že potrebuje odpočinok. Preto často cestoval na Vysočinu. Ale vracal sa do Prahy k mame. Nikdy som to nevnímala tak, že žijú oddelene a nikdy som nepocítila, že by sa rodičia nemali radi alebo by sa schyľovalo k rozvodu. Páči sa mi, že sme intenzívne spolu, aj s babičkou a že hádky sa týkajú maximálne toho, kto pripraví večeru.

O vašom otcovi hovoria ľudia, že si rád vypije. Preberali ste to spolu?

Určite. Myslím, že je to jediné, čo mu ľudia môžu vyčítať, pretože politike veľa ľudí nerozumie a predstierajú opak, takže alkohol je jediné, na čo môžu poukázať. Zdôrazňujú to, že fajčí a dá si štamperlík slivovice denne, ale to je všetko. Nikdy som ho nevidela opitého, alebo ako si nalieva bez toho, aby vedel, kde má medze.

Kto je doma väčšia autorita, otec alebo mama?

Je to asi rovnako. Mama je možno niekedy väčší diktátor, má vyššiu pozíciu, vedie chod domácnosti. A, samozrejme, babička, tá je veliteľom nás všetkých!

Je teda mama tým povestným krkom, ktorý točí hlavou?

Možno aj áno...

Ako veľmi sa otočil váš život po otcovom víťazstve? Ako to cítite?

Som veľmi rada, že sa zvlášť nezmenil. Som rovnaké dievča, chodím do toho istého anglicko- -českého gymnázia, kde ma čaká budúci rok maturita, mám rovnakých kamarátov, koníčky, rodinu a som za to veľmi vďačná.

Celkom tak to asi nie je. Teraz by ste tu nesedeli, nefotili by ste sa a nebavili so slovenskou novinárkou...

To je pravda, ale ten každodenný život je naozaj rovnaký. A som rada, že nemám okolo seba ľudí, ktorí by mi diktovali, ako sa mám správať, s kým sa mám vídať a čo mám robiť.

Ako s odstupom času dnes vnímate „kauzu“, keď ste vládnou limuzínou rozviezli kamarátov po oslave domov?

Nad bulvárom sa dnes len smejem. Odviezla som ich asi stopäťdesiat metrov na metro. Myslím, že keby som ich nechala tam, tak novinári napíšu, že Zemanová sa vyváža a jej kamaráti stoja na zastávke. Čokoľvek by som urobila, bolo by to zlé.

Na obálke istého českého časopisu bola minulý týždeň koláž, na ktorej je váš otec ovešaný špekáčikmi a tisnú sa na neho dve polonahé dievčatá. Aké emócie vzbudzujú vo vás podobné veci?

Ak je to naozaj vtipné a precízne urobené, rada sa zasmejem, rovnako ako otec. Ale lacný humor, ktorý za každú cenu zhadzuje, je hlúpy.

Neoľutovali ste ani na minútu, že otec šiel do volieb?

Nie, myslím, že to bola jeho posledná misia a dúfam, že ju dokáže dobre splniť. Keď sa na môj názor na kandidatúru spýtal pred rokom, povedala som mu, že do toho musí ísť a naplno.

Aj vy máte v dohľadnom čase svoju misiu. Chceli by ste vraj bojovať s poruchami príjmu potravy u mladých ľudí. Máte s tým osobnú skúsenosť?

Poznám viacero dievčat, ale aj chlapcov, ktorí trpia buď bulímiou, alebo anorexiou, či inými poruchami a boli len krôčik od smrti. Ľudia sa za to hanbia a boja sa priznať, radšej by boli tuším alkoholikmi. Chýbajú u nás centrá, ktoré by im pomohli. Napríklad aj pochopiť, že keď nepríjemné pocity zaháňajú jedlom, nie je to v poriadku.

Držali ste niekedy diétu?

Nie. Nikdy som sa nestretla s tým, že by to fungovalo u niekoho dlhodobo. Ja jem všetko s mierou, na rozdiel od niektorých svojich kamarátok, ktoré sú celý deň na šaláte, ale keď prídu domov, prejedia sa čokoládou. Ja mám rada rovnováhu – niekedy si doprajem zdravšie jedlo, inokedy menej, ale neodsudzujem sa za to. Okrem toho sa hýbem. Keď som bola nedávno v Amerike, žila som v rodine, kde bol otec kulturista. Naučil ma dvíhať činky a prišla som aj na chuť behu. Behávala som trikrát denne niekoľko kilometrov.

Ste teda celkom spokojná so svojím telom?

Som. Aj keď má dievča potrebu schudnúť, pretože má miernu nadváhu, aj v tejto fáze by sa mala mať rada a byť so sebou spokojná. Keď sa totiž nemá rada teraz, nebude sa mať rada, ani ak bude mať o dvadsať kíl menej.

Viete si predstaviť, že by ste sa živili radšej svojou tvárou ako vytúženou diplomaciou?

Teraz nie, ale nehovorím, že to nebude možné. Nebolo by to nepríjemné.