Medicínu vyštudoval v Košiciach, ako internista pôsobil v Nemecku, aktuálne pracuje v Česku. Vo voľnom čase píše mysteriózne detektívky a ako člen Lovcov šarlatánov, skupiny zdravotníkov, ktorí bojujú proti medicínskym hoaxom, vyvracia podvodné správy zo sociálnych sietí.

V roku 2019 Roland Oravský zostavil bestseller Príručka zdravého rozumu, ktorú dostalo zdarma približne sto  stredných škôl v rámci kampane podpory kritického myslenia študentov. Tento mesiac vydáva s kolegami novinku s názvom Pandémia hoaxov.

Slovensko nezažíva len tretiu vlnu pandémie koronavírusu, ale aj podvodných správ.
Zdroj: ARCHIV R.O.

Deje sa to v čase, keď infikovaní COVID-19 pribúdajú po tisícoch a stovky potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie, no množstvo Slovákov v katastrofe aj tak vidí sprisahanie. „Zlyhali sme ako spoločnosť. Naplno sa prejavil obrovský nedostatok schopnosti kritického myslenia a rozlišovania hodnoverných zdrojov informácií. Obrovskú vinu nesú aj politici. Jedni sú buď neschopní riadiť krajinu v čase krízy, druhí populisticky využívajú pandémiu pre zbieranie politických bodov. Vôbec im nevadí, že idú cez mŕtvoly,“ myslí si Roland Oravský.