Na námestovskom oddelení policajného zboru došlo 29. apríla k tragédii, aká na Orave nemá obdobu. Podľa očitého svedka, ktorého slová zverejnili miestne noviny, počas výsluchu päťdesiatštyriročného Jána z Podbiela, z miestnosti odišli dvaja policajti aj jedna vyšetrovateľka. Ostal v nej len jeden vyšetrovateľ a dvaja vypočúvaní. Lesník, ktorý mal vypovedať vo veci obchodovania s drevom, sa v istej chvíli zdvihol a cez otvorené dvere vyšiel na chodbu. Na treťom poschodí sa prehupol cez zábradlie a skočil doprázdna. Svojim zraneniam, žiaľ, v nemocnici čoskoro podľahol.

Príbuzní nechápu, aký skrat v Jánovej mysli nastal, a prečo by mal dobrovoľne ukončiť svoj život. Tvrdia, že mal rodinu, prácu, netrápili ho dlhy a ak zabudnú na boľavý bedrový kĺb, tak ani choroby. „Žiadame nezávislé vyšetrovanie a pravdu o tom, čo sa stalo. Inak už do konca života nebudem poriadne spať,“ povedal Ján, syn nebohého.

Jedným z mála, kto vie, čo rodina z Oravy teraz prežíva, je pani Ľudmila (48) z Kysúc. Jej manžela Miloša odviezli policajti z domu na výsluch do Kysuckého Nového Mesta. Pri dedine Povina si však na služobnom džípe otvoril dvere a vyskočil na cestu. Rovno pod rútiaci sa kamión...

 Ubehlo šesť rokov

„Sľubovali mi, že dôvod Milošovej smrti sa dozviem za pár mesiacov, najviac pol roka po začiatku vyšetrovania. Ubehlo viac ako šesť rokov, no mne dodnes nikto oficiálne nepovedal, kto chybil. Netuším, či sa v aute strhla nejaká potýčka, alebo len policajti nezaistili dvere. Žiadny policajt mi nezaklopal na dvere a neoznámil, že im je to ľúto. Môj prípad išiel dostratena a pokiaľ viem, skončil sa pokarhaním policajtov. Domnievam sa, že tak to bude aj v prípade na Orave,“ hovorí pani Ľudmila. Jej Miloš bol vo februári roku 2013 zamestnaný ako obecný pracovník. Prišiel z roboty domov, ľahol si na gauč a zaspal.

„Pred siedmou večer zastalo pred našou chalupou policajné auto. Manžel vstal, obliekol sa, vzal si cigarety a telefón a bez slova sa pobral preč,“ opisuje posledné sekundy osemnásť rokov trvajúceho manželstva pani Ľudmila. Netrvalo dlho a pri plote opäť zabrzdilo auto s majákom. „Hovorím deťom: otca doviezli. Ale spoza volantu nikto nevychádzal. Vyšli sme policajtom oproti. Ste doma? – opýtali sa. Nesieme vám smutnú správu,“ zaspomínala si s očami plnými sĺz útla Kysučanka. Vedela, čo jej povedia...

Pohľad na Námestovo.
Pohľad na Námestovo.
Zdroj: archív Miroslav Hajdučík

Prevrátil sa s traktorom

Tragický prípad jej muža nám pomáhajú rozlúštiť aj správy z tých čias.  Podľa nich Miloš neoprávnene použil obecný traktor, prevrátil sa s ním do priekopy a ušiel. Starosta na neho zavolal hliadku. Tá muža našla doma, bol pod vplyvom alkoholu. Nastúpil do služobného vozidla a posadil sa dozadu, za sedadlo vodiča. Veliteľ hliadky nastúpil na miesto spolujazdca.  Odtiaľto Kysučan vyskočil na vozovku. Miloš konal skratovo a nerozvážnosť ho stála život. Ostala po ňom žena a šesť detí. No muselo sa to stať? Nemali byť v aute zaistené dvere a policajti pozornejší?

„Konanie policajta, ktorý sedel vedľa  Miloša H., bolo vyhodnotené ako disciplinárne previnenie,“ povedala nám vtedy krátko po tragédii policajná hovorkyňa Lucia Garajová. Ľudmilu to aj po rokoch rozľútostilo, na plač jej však nikdy veľa času neostávalo. Popri ženských prácach sa naučila rúbať drevo aj kosiť dvor, a odrazu splácať úver iba z jedného platu namiesto dvoch. „Ešte  rok po manželovej smrti som nevedela, či žijem alebo snívam,“ priznáva sa Kysučanka.

Na invalidnom dôchodku

Brala lieky na upokojenie, no stres, obavy o budúcnosť jej rodiny a detí, z ktorých najmenší syn Samko mal v čase otcovej smrti tri roky, sa podpísali aj na jej zdravotnom stave. Najskôr si myslela, že na ňu len doľahla tieseň, no verdikt lekárov bol nezlomný. Ani nie tri roky po Milošovom pohrebe sa stala onkologickým pacientom. Dva mesiace strávila v nemocnici, sedem ďalších chodila na chemoterapie. Dnes je na plnom invalidnom dôchodku a stále chodí na lekárske kontroly.

Pani Ľudmila je dnes už stará mama, má vnúčika. Našla si prácu, kde je spokojná a v dobrom kolektíve ľahšie znáša svoj ťažký osud. „Nemám recept na hojenie žiaľu. No nech príbuzní Jána, ktorý ukončil svoj život rovnako ako môj manžel – pri policajtoch – myslia na pekné chvíle, ktoré s ním prežili,“ uzatvára pani Ľudmila. Ako prípad z Oravy dopadne? „Vzhľadom na vykonávané úkony v súčasnosti nie je možné k veci poskytnúť bližšie informácie,“ dodala Petra Friese z tlačového odboru ministerstva.

Pani Ľudmila skončila ako onkologický pacient.
Pani Ľudmila skončila ako onkologický pacient.
Zdroj: Ján Dzúr/archiv

Prečo ho vyšetrovali?

„Polícia z Dolného Kubína vyšetruje podozrivé manipulácie s drevnou hmotou, ku ktorej malo dochádzať na expedičnom sklade v Oravskej Polhore,“ uviedol pre médiá Pavel Machava, vedúci odboru komunikácie Lesov SR. Predbežná škoda je odhadovaná na 80-tisíc eur, dvanásť pracovníkov predviedli na výsluch, jedným z nich bol práve nebohý Ján. „Viem, že najskôr prebehla domová prehliadka, po nej policajti otca odviedli na policajnú stanicu,“ uviedol syn nebohého. Policajti z Námestova tvrdia, že tam sa Ján ich kolegovi vytrhol z rúk a skočil zo schodov. V takomto prípade by sa však na jeho tele našli stopy zápasu.  Či to tak naozaj bolo, by mohla preukázať pitva.

Súdy sú predčasné

Slovensko má vraj najväčší počet policajtov na počet obyvateľov v Európe, súčasne im podľa Eurobarometra verí ani nie polovica populácie, čo je na starom kontinente najmenej. Prípad, aký sa stal v Námestove, policajtom na dôvere opäť nepridal. „V zásade musia zabezpečiť miesto  výsluchu tak, aby sa takéto veci nestávali. Počkajme si však na vyšetrovanie, kde sa bude skúmať aj miera zavinenia službukonajúcich policajtov. Nepoznáme okolnosti ani to, čo sa pri výsluchu odohralo. Akékoľvek súdy sú teraz predčasné,“ hovorí Branislav Diďák z iniciatívy Za lepšiu políciu.

S dolámanými prstami

Na polícii nikto nevidí do hláv vyšetrovaných, ktorí sa niekedy správajú skratovo. Vlani v máji vyskočil zo štvrtého poschodia cez okno dvadsaťročný David, ktorý skončil v nemocnici s ťažkými zraneniami. Rovnaký prípad sa stal pred dvomi rokmi v Bratislave a pred piatimi rokmi v Dunajskej Strede. Tam skončili s dolámanými prstami aj policajti, ktorí sa mužovi v čine snažili zabrániť.