Na jednom mieste dlho nevydrží a zemeguľa je mu malá, hoci aj on priznáva, že severný aj južný pól sú veľmi ďaleko. Stál už na oboch, rovník prešiel stokrát. Hovorí o sebe ako o najscestovanejšom Slovákovi, lovcovi zážitkov a vorkoholikovi, ktorý chce byť riaditeľom najlepšej cestovnej kancelárie. Je však aj otcom, ktorý si so synom v džungli varil halászlé z mäsožravých piraní. A tiež mužom oceňujúcim trpezlivosť, s akou znáša manželka jeho výlety na miesta, kam sa bežne človek nevyberie. „Moja žena žije s fanatikom,“ smeje sa Ľuboš Fellner (50), majiteľ cestovnej kancelárie BUBO Travel.

Čerstvý päťdesiatnik vraj ani nemal čas chytať krízu stredného veku. Jeho biznis, ktorý sa zároveň stal jeho životným štýlom, mu ju prakticky neumožnil. Alebo si ju skôr pri plávaní v jazierku s krokodílmi v Bolívii, pri pozorovaní hadov s Pygmejmi či dojení mongolských jakov nestihol všimnúť. Ako darček k narodeninám si podaroval nedávno luxusný zájazd so šiestimi klientmi práve na južný pól. Cesta do Antarktídy, ktorá vyšla na vyše stotisíc eur, stála za to.

Študentská láska

Keby tento perfekcionista ostal pri povolaní, ktoré si pôvodne vybral, určite by bol skvelým kardiochirurgom, ktorý by sa nebál výziev. „Dvadsiateho marca 1998, presne na narodeniny, som bol počas nočnej služby v NÚSCH pri prvej úspešnej transplantácii srdca na Slovensku,“ hovorí o zážitku, akým sa nemôže pochváliť každý lekár. Už vtedy mal však založený startup BUBO a pomaly sa schyľovalo k tomu, že biely plášť vyzlečie. Keď totiž prešiel Barmu a Kašmír, bol to taký silný zážitok, že chcel spoznať celý svet. Medicínske časy však neboli celkom márne. Hodia sa mu pri cestovaní, ale čo je dôležitejšie, dali mu skvelú manželku, gynekologičku Michaelu. „Zoznámil som sa s ňou počas praxe priamo na chirurgickej sále. Bola vtedy ešte študentkou," hovorí otec troch detí. Syn má devätnásť, staršia dcéra osemnásť a mladšia osem. Otec ukázal rodine už kus sveta. „Na poslednej dovolenke sme všetci prešli celú Barmu, v Laose splavovali rieku Mekong. Boli sme opakovane v Afrike, na Taiwane, v Paname aj v Kolumbii, o ktorej sa hovorí, že je nebezpečná. Prešiel som celý svet a nikdy som ja, ani moje deti, ani klienti nedostali tropickú chorobu. Viem, ako sa správať, aby sme boli v bezpečí," tvrdí.

A ako sa stavia manželka k jeho loveniu zážitkov, keď odchádza do nebezpečných miest? „Už mi dávalo zbohom veľa ľudí, hlavne keď som chodil do Jemenu, Somálska, Iraku či Afganistanu. Ale ja hlúpo neriskujem, viem, čo mám robiť, aby som tam neostal. Je však pravda, že k nebezpečným situáciám sa doma nepriznávam, nechcem jej robiť stres,“ hovorí.

Pod najkrajšou horou
Ameriky, Torres del Paine
v čilskej Patagónii. „Robíme
sem päťhodinovú túru.“
Pod najkrajšou horou Ameriky, Torres del Paine v čilskej Patagónii. „Robíme sem päťhodinovú túru.“
Zdroj: CK BUBO, Ľuboš Fellner

Na bohatej svadbe

Podľa Ľuboša Fellnera tvár cestovky formovala aj jeho žena. „Ja som si v Kašmíre ľahol aj na špinavú zem, stačilo mi, že je to tam jednoducho fascinujúce,“ hovorí. Ona však dala zájazdom punc luxusu. Keďže má rada veci na úrovni, osvojil si tento prístup a ponúkol ho aj klientom: „Keď teda ideme napríklad do Indie, ubytujeme ľudí v najlepšom hoteli, jeme v najluxusnejšej reštaurácii, potom odletíme na najlepšiu pláž.“ Spomína, ako po návšteve Kašmíru, vidiac chudobu a špinu, odmietla jeho manželka do tejto krajiny cestovať. „Nakoniec som ju zlomil, keď sme boli ako jediní Európania pozvaní najbohatším Indom Mukeshom Ambanim na rodinný sobáš. Bola to top svadba, videla Indiu aj z inej stránky a vzala ju na milosť,“ hovorí s úsmevom o krajine, v ktorej bol vyše štyridsaťkrát. Neraz viezol aj humanitárnu pomoc: „Raz sme cez päťtisíc metrov vysoké sedlá viezli sedemsto kíl oblečenia a prikrývok.“ Netají, že kým nabral skúsenosti, chvíľu to trvalo. „Manželku som napríklad pozval do chrámu lásky Tadž Mahál. Bol však pondelok, zavreté,“ spomína s úsmevom.

Ženy strach nemali

Napriek tomu, že BUBO organizuje zájazdy aj do ťažkých terénov, polovica jeho sprievodcov sú ženy a rovnako veľa žien aj cestuje. „Ženy vydržia veľa a sú často odváženejšie a znesú nepohodu lepšie ako muži. Keď sme boli na výprave v Mongolsku za lovcami orlov, spali sme v jurtách. Nebola tam žiadna hygiena, ráno bolo treba vysekať do potoka dieru do ľadu, aby sme sa umyli. Ony si poradili. Alebo na Sibíri, počas výpravy za kmeňom Samojedov, keď bolo mínus 40 stupňov Celzia, sme museli prejsť zamrznutú rieku Ob. Muži sa báli, či sa naše autá nepreboria, ženy boli v pohode,“ hovorí Ľuboš Fellner, ktorý dopravil prvé Slovenky aj na severný a južný pól. Zvládli to bez sťažovania sa. Cesty do nepoznaných miest nie sú lacné, výlet na severný pól stojí 25 000 eur, južný 100 000.

„Cestujú s nami ženy, ktoré sú úspešné, dokážu si samy zaplatiť cestu a pri problémoch nefňukajú. A práve preto, že nefňukajú, dosiahli veľa. Mnohé si nenašli partnera, pretože sú príliš múdre, a teda majú problém. Máme pre ne rôzne zľavy, nemusia platiť za jednotku izbu a ušetria tak aj pár stovák,“ hovorí. V mnohých krajinách by sa ani sama žena pohybovať nemohla – v Iráne či Kolumbii. A s nami je v bezpečí,“ dodáva.

Lovec mamutov

Ľuboš Fellner trávi mimo domova naozaj veľa času. „Mám síce prácu snov, ale je to poriadna drina. Sme neštandardná rodina, ktorá sa neschádza každý večer na gauči. Deti mi však povedali, že netrpia mojou neprítomnosťou. Od ich narodenia som cestoval, zvykli si. Je to, ako keď lovec ide uloviť mamuta a vráti sa o mesiac,“ hovorí muž, ktorý vďaka tolerantnej manželke a aj šikovným klientkam loví zážitky po celom svete. Mimochodom, jedna z jeho najkrajších ciest viedla neďaleko – do českého Prostějova. Bola to jeho svadobná cesta...

Pre každý typ ženy

Ľuboš Fellner odporúča:

  1. Milovníčky adrenalínu sa môžu vybrať do Himalájí – uvidia Pakistan, Tibet, Kašmír. Stretnú sa s budhizmom aj islamom. Náročná je aj cesta za lovcami orlov v Mongolsku – brodíte autom rieky, prejdete pohorie Altaj, ktoré je štyrikrát väčšie ako Alpy, od prvého po posledný vrch.
  2. Ak sa chcete vybrať za exotickými nákupmi, na zariaďovanie unikátneho interiéru je ideálne Maroko, kde žil aj Yves Saint Laurent. V Kašmíre zasa kúpite svetre a najlepšie hodvábne koberce na svete. V Perzii zasa kupujeme od predajcov, od ktorých ich dostanem za desatinu ceny, čo vo Viedni. Niektoré mám doma 20 rokov a to mám doma mačku aj psa, a kobercu nič nie je.
  3.  Rajské kúpanie je v Thajsku – prenajmeme lodičky a ideme na opustené pláže. Skvelý je aj Vietnam alebo Kuba, kde chodíme aj na pláže, kde ešte stále nie sú hotely. Vylovia vám tam homára a hneď na pláži aj pripravia. Fantastické pláže sú v Paname a Kolumbii. Vo Východnom Timore na ostrove Atauro je najväčšia biodiverzita podmorského života na svete.