Nielen módny priemysel sa stretáva s fejkmi – napodobeninami kabeliek, topánok, oblečenia či doplnkov luxusných značiek. Fejky čoraz viac zaplavujú aj estetickú dermatológiu. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo za kvalitu dostanete, ak si kúpite cez zľavový portál napichanie pier či odstránenie vrások za tretinovú cenu, ako je bežné? Na trhu sa objavujú aj rôzne napodobeniny prístrojov či iných produktov, hlavne z Ázie. Rovnako prekvitá množstvo pseudokliník, ktoré ponúkajú na webových stránkach to, čo nie je pravda.

Fejk
Zdroj: Internet

„Stalo sa mi, že som priniesla z estetického kongresu v Monaku novú procedúru, nazvala ju a pripravila k nej vlastný text. Išlo o mezorejuvenizáciu. Neskôr som na zľavovom portáli našla ponuku na mezorejuvenizáciu, kde bol text celý skopírovaný z mojej stránky. Toto ošetrenie si pri správnom postupe vyžaduje aj kvalitné prístroje a produkty. V ponuke inej kliniky, ktorá všetok text skopírovala priamo z našej stránky, je síce text rovnaký, ale nejde o totožné ošetrenie a logicky nikto nemôže očakávať ani totožné výsledky,“ komentuje praktiky- „konkurencie“ MUDr. Adriana Tomeková.

Zavalená vôňami: Dermatologička Adriana Tomeková si ich nosí z ciest

MUDr. Adriana Tomeková varuje pred necertifikovanými produktmi a prístrojmi.
Zdroj: Archív A.T.

Lacné napodobeniny

Nie je vraj nič výnimočné, keď príde niekto s tým, že si dal aplikovať botulotoxín bez výsledku alebo efekt po kyseline hyalurónovej vydržal len mesiac. Mohlo ísť buď o zriedené produkty, alebo pochádzajúce z Číny či Kórey, ale na stránke kliniky ich prezentovali ako kvalitné švajčiarske.

„Je to zavádzanie. Ak chce niekto používať lacnejší kórejský certifikovaný alebo necertifikovaný produkt, nech neklame svojich klientov, ale povie na rovinu, že takýto produkt používa. Potom je pochopiteľné, že aj cena zákroku je oveľa nižšia. Každý pacient by mal pred zákrokom podpisovať informovaný súhlas, že súhlasí s aplikáciou konkrétnej látky či produktu. Ak súhlasí, lekár môže látku aplikovať. Treba si uvedomiť, že kvalitná švajčiarska kyselina hyalurónová vydrží po aplikácii minimálne rok, neublíži pokožke a nie sú po nej závažné vedľajšie účinky,“ vysvetľuje lekárka.

Krém podľa veku: Čo má obsahovať, aby vám pomohol? Otestujte svoju pleť!

Problémy po rokoch

U spomínanej klientky sa kórejská kyselina vstrebala, čo je ten lepší prípad. Žena síce vyhodila peniaze von oknom, keďže po mesiaci efekt odznel, no v horšom prípade môžu nastať rôzne komplikácie. Tie sa môžu ukázať aj po rokoch.

Od lekára si pýtajte štítok originality.
Zdroj: Michal Šebeňa

„Niekedy je klient po ,fejkovom‘ zákroku spokojný, ale zrazu o rok zistí, že sa mu niekde objavila hrčka. Je to dôsledok toho, že výplň obsahovala látku polyakrylamid či polymetylmetakrylát, alebo inú s vedľajšími účinkami, a človeka mali pred terapiou upozorniť. Mala som klientku, ktorá si niekde dala zväčšiť pery a po rokoch sa jej spravil granulóm medzi hornou perou a nosom. Chodila po lekároch s prosbou opravy, ale nikto jej to nechcel vybrať. Je risk opravovať po iných, keď neviete, aký materiál použili, ako je to popretkávané s tkanivom, či jej tam neostane diera na koži alebo hlboká jazva,“ vysvetľuje MUDr. Tomeková.

Pokožka po 30tke je náročnejšia: Čo potrebuje vám poradí dermatologička!

Popálili ju

Odborníčka pridáva ďalší prípad, keď dve lekárky začali ponúkať metódu thermage, čo je rádiofrekvenčné ošetrenie, neinvazívny lifting tváre. Je to patentovaná technológia, efekt je porovnateľný s plastickým zákrokom, ale bez rezania, jaziev a vydrží niekoľko rokov. Tieto lekárky si naň požičali prístroj z Poľska. Klientka od nich odišla s popáleninami, ktoré jej museli ošetriť v nemocnici.

„Keď lekár pracuje s kvalitnými prístrojmi od zvučných firiem, ktoré na ich vývoji pracujú roky a investujú do výskumu obrovské finančné prostriedky, nemôže sa niečo také stať. Mne sa za päť rokov pri ošetreniach thermage nestala ani jedna komplikácia. Značka a ich patent dávajú garanciu, že pokožka je chránená a nepoškodí sa,“ vysvetľuje lekárka.

Neoplatí sa šetriť

Preto aj ceny na renomovaných klinikách sú približne rovnaké pri každom zákroku či procedúre. Môžu sa mierne líšiť, ale pri väčšom rozdiele treba podľa odborníčky spozornieť. „Jedna klinika môže mať prístroj z Nemecka, ďalšia z Ameriky a iná zo Švajčiarska, ale je tam minimálny rozdiel, ceny sú podobné. Ceny väčšinou odporúčajú distribútori. Na sebe a svojom zdraví netreba šetriť. Potom sa čudujeme, keď vidíme okolo seba kadejaké kreatúry,“ upozorňuje doktorka.

Od lekára si pýtajte štítok originality.
Zdroj: Internet

„Napríklad americké firmy majú certifikáty zaručujúce najvyššiu kvalitu. Je za tým veľké množstvo výskumov, peňazí, garancia kvality. Vieme, že ideme robiť s bezpečným prístrojom. Čínske a kórejské prístroje sa zvonku môžu podobať na originál, ale ani pánboh nevie, čo je vnútri, ako pracujú a čo môžu spôsobiť. Stoja okolo dve- až päťtisíc eur, novšie možno osem- až desaťtisíc. Kvalitný laserový prístroj pritom stojí od šesťdesiatšesťtisíc do stopäťdesiattisíc eur. Keď si kúpite fejkovú kabelku, je to v podstate jedno, je to len kabelka, neublíži vám. Ale v tomto prípade ide o zdravie, o vaše telo,“ upozorňuje MUDr. Tomeková.

Jarný doping pre vašu krásu: Postarajte sa o pleť i korunu krásy

Viete, čo vám pichajú?

Podobne je to i s výplňovými materiálmi či botulotoxínom. Pri ňom existujú len dve najznámejšie a šesť „originálnych“ značiek, všetky ostatné sú napodobeniny. Preto si treba pri návšteve lekára pýtať celé balenie prípravku, ktorý chce použiť. Štítok na produkte sa dá skontrolovať na stránke Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

Od lekára si pýtajte štítok originality.
Zdroj: Michal Šebeňa

„Keď nemám čo skrývať, otváram balenie kyseliny hyalurónovej alebo botulotoxínu priamo pred klientkou, nemám to už vopred nachystané alebo neodbehnem vedľa do miestnosti, aby som doniesla niečo iné. Štítok jej dám, keď ho chce, a keď nie, nalepím ho do jej zdravotnej karty. Takto má istotu, že si zaplatila za originálny a certifikovaný materiál, ktorý jej nespôsobí komplikácie,“ podotýka lekárka, ktorá absolvovala aj školenia na komplikácie pri botulotoxíne a kyseline hyalurónovej.

Bola to rakovina

Problém je tiež to, že mnoho zákrokov, ktoré môžu vykonávať len lekári, robia v bežných kozmetických salónoch. „Nie je možné, aby kozmetičky robili niečo s ihlou, napríklad mezoterapiu, čo je injekčná metóda. Kozmetička tak môže poškodiť reliéf kože, spôsobiť infekciu, pichnúť do nervu. Čo môže vedieť o anatómii tváre a odborných lekárskych postupoch? Zle pichnutý botulotoxín môže zapríčiniť aj slepotu!“ varuje MUDr. Tomeková. Pridáva ďalší príklad, keď kozmetička nasilu vytláčala vyrážku, ale ani len netušila, že ide o nebezpečné znamienko. „Všimla som si to, keď prišla ku mne na zákrok. Poslala som ju k onkodermatológovi, ktorý jej diagnostikoval bazalióm, zhubný nádor kože.“

Vychytávka Simony Krainovej na štíhle telo a krásnu pleť stojí iba niekoľko eur

Originál
Zdroj: Michal Šebeňa

Trapasy u neodborníkov

  • Kozmetička robila klientke epiláciu prístrojom IPL. Po dvadsatich razoch bol výsledok len päť percent úbytku chĺpkov. V skutočnosti mala zvýšenú produkciu androgénov, za nadmerné množstvo hrubých chĺpkov mohlo ochorenie hirzutizmus. Keby zašla k lekárke, dala by ju najskôr riadne vyšetriť. Na kozmetiku chodila žena zbytočne.
  • Klientka sa po mezorejuvenizácii týždeň hojila, mala modriny. To je pri odborne zvládnutom zákroku nemožné, keďže ide o minimálne invazívny zákrok, pomocou ktorého sa vyrovnávajú vrásky, odstraňuje pigmentácia a žilky na tvári, zapracovávajú vitamíny a kyselina hyalurónová do pokožky. Pokožka môže byť podráždená maximálne pár hodín. Týždeň je už podozrivý!
  • Žena si dávala odstraňovať rozšírené žilky, ale bez efektu. Povedali jej, že sa dostaví o pol roka! Je to absurdné, pretože výsledok vidieť už po prvom zákroku do niekoľkých dní. Rovnako je to pri hyperpigmentácii.
  • Aj pri fotorejuvenizácii vidieť už po prvom, maximálne druhom sedení výrazné zlepšenie. Netreba čakať pol roka.