Kabáty, ako všetky ostatné položky vo vašom šatníku, vám môžu pomôcť vyzerať skvelo iba v prípade, že poznáte niekoľko základných trikov, ako si vybrať tie správne. Tu sú!

Na kvalite a správnej veľkosti naozaj záleží

Nepodceňujte hodnotu kvalitných materiálov. Sú predurčené na to, aby obstáli v skúške času, čelili každodennej nepriazni počasia, a hlavne – lepšie vám sadli. Kvalita nie je len o látke, ale aj o konštrukcii a samotnom spracovaní kabáta. Najlepší dámsky zimný kabát je premyslene navrhnutý tak, aby zohľadňoval jedinečné potreby konkrétneho typu postavy. Je precízne prešitý, aby ponúkal priestor na všetkých správnych miestach, a aby vaše pohyby zostali plynulé a elegantné, nie trhané a obmedzované.

Rovnako ako kvalita, dôležitú úlohu zohráva aj správna veľkosť. Vzhľadom na to, že tento odev budete nosiť počas jesene a zimy, má zmysel vybrať si kabát, do ktorého sa zmestí aj hrubší sveter alebo teplá vesta. K tomu však pristupujte opatrne. Nemusíte si hneď vyberať o číslo väčší kabát – príliš veľký kabát vás totiž nezahreje a bude na vás visieť.

Ako zistím, či má kabát správnu veľkosť?

Aj keď možno budete chcieť, aby bol ľahký jarný kabát priliehavejší ako ten zimný, základom je vždy to, aby ste sa v kabáte cítili pohodlne. Zipsy alebo gombíky by vás nikdy nemali ťahať a mali by sa ľahko zapínať. Presný strih a to, ako vám tento strih má sedieť však môže závisieť aj od typu kabáta. Napríklad parka by mala priliehať k telu aj keď máte na sebe vrstvy, ako je rolák alebo mikina s kapucňou. Dámska zimná parka alebo ťažký zimný kabát vhodný na outdoorové aktivity môže mať o niečo voľnejší strih.

Ilustračné foto
Zdroj: Envato Elements

Pri skúšaní kabáta je tiež dobré vyskúšať pár základných pohybov, ako je zdvihnutie rúk, prekríženie rúk, gúľanie ramien, predklon a prikrčenie. Zachováva si kabát svoj tvar a pohybuje sa s vami namiesto toho, aby sa zvláštne krútil a sťažoval manévrovanie? Pokiaľ áno, našli ste váš perfektný kabát. Prehoďte si cezeň váš kašmírový šál a môžete vyraziť.

Zvoľte správnu dĺžku kabáta

V tom, ako dobre kabát sedí, hrá rolu aj dĺžka kabáta. Na výške záleží, pretože priamo súvisí s tým, ako dobre sa v kabáte pohybujete, a pomôže vám tiež zúžiť výber, aby bol nákupný proces jednoduchší. Ak ste drobná, vyberte si štýl, ktorý nie je dlhší ako približne do polovice stehna. Čokoľvek dlhšie môže vašu postavu pohltiť, pričom môžete pôsobiť príliš objemne – najmä ak máte počas chladného zimného dňa na sebe viaceré vrstvy. Ak chcete predĺžiť vašu postavu, zvoľte kabát s opaskom, aby ste vytvorili elegantnejšiu siluetu. Vysoké dámy by mali vyskúšať dlhé priliehavé kabáty pod kolená – sú pre vás ako stvorené. Len sa uistite, že sú strihané tak, aby sa pekne prispôsobili vašej postave a zároveň poskytli priestor na vrstvenie kúskov podľa potreby.

Keď nájdete perfektný kabát, môžete ho nosiť s čímkoľvek od šiat, cez sukne, až po nohavice a rifle. Budete vyzerať rovnako dobre bez ohľadu na to, či k nemu zvolíte elegantné nohavice do práce alebo mom džínsy na voľný čas. Mimochodom, ako si vybrať perfektné mom džínsy vám poradíme v článku „5 módnych tipov, ako nájsť tie najlepšie mom džínsy pre rôzne typy postavy“.