Radí: dermatologička Adriana Tomeková

V lete je pokožka vystavená ešte väčšej záťaži: ostré slnko, chlórová voda v bazénoch, klimatizácia… Výsledkom je unavená, suchšia, drsnejšia, citlivejšia, no hlavne stresovaná pleť. Ak má byť ako predtým, potrebuje správne vyčistiť.

Toto NIKDY nerobte!

Aj keď sa cez leto odporúča doplniť klasické čistenie a odličovanie pílingom, nepreháňajte to. Najmä nie vtedy, ak máte aknóznu pokožku. Dráždenie hnisavého akné mikroguľôčkami pílingu môže mať katastrofálne následky. Časť sa prenesie, časť ešte viac zapáli!

Toniká, krém, olej či gél?

  • Čistiace gély sú lepšie na zmiešanú až mastnú pleť. Ľahšie zlikvidujú nadbytočný maz. Oceníte ich, ak vás trápi akné, často športujete alebo máte doma syna v puberte. Na mužskú pleť sú zväčša vhodnejšie.
  • Mlieka sú najuniverzálnejšie. Veľmi dobre sa znesú so všetkými typmi pokožky: s mastnou, so zmiešanou, suchou aj s extrémne citlivou.
  • Pena a krém sú ideálne skôr na citlivú pleť.
  • Čistiace obrúsky „tri v jednom“, čiže odlíčenie, čistenie a tonizáciu, zas oceníte hlavne na cestách.
  • Toniká sú určené hlavne na stiahnutie pórov.
  • Bežné mydlo je úplne nevhodné, pleť zbytočne vysuší. Ak mydlá, tak naozaj špeciálne. Tie ako mydlá iba vyzerajú, ale v skutočnosti neobsahujú žiadne mydlové zložky a môžu ich používať aj ženy so suchou a citlivou pokožkou.
  • Čistiace oleje sú určené hlavne na suchú pleť. Čistia, upokojujú a regenerujú v jednom. Ale keďže upchávajú póry, na mastnú a zmiešanú pleť sa nehodia.
  • Gomáž je určená na dôkladné čistenie. Neobsahuje drsné čiastočky a je jemnejšia než klasický píling.
  • Masky sú vynikajúcim doplnkom čistenia mastnej a zmiešanej pleti. Aplikujte ich raz týždenne. Najlepšie sú tie s obsahom ílu. Uvoľní upchaté póry a celkovo zjemní pleť.

Máte menej ako 25?

Dokonalé vyčistenie pleti predstavuje v tomto veku doslova jej záchranu. Čistiace a odličovacie prípravky by mali obsahovať jemné a upokojujúce zložky proti začervenaniu a nadbytočnej mazotvorbe. Najlepšie sú jemné čistiace gély a produkty s minerálmi z Mŕtveho mora, s vitamínom B5 a rastlinnými extraktmi ako fenikel, mäta, Aloe vera, harmanček, ruža a iné.

Sťahujú póry, odstraňujú nečistoty, regenerujú pleť, zanechávajú ju sviežu a súčasne nenarúšajú jej prirodzenú rovnováhu vlhkosti. Ako doplnkovú starostlivosť skúste bahenné masky s hĺbkovým penetračným a exfoliačným účinkom.

Radšej NIE
Pri problematickej pleti nie sú vhodné veľmi hutné, mastné či olejové produkty, mohli by ju ešte väčšmi upchať. Zabudnite na ne!

Viac ako 25

S pribúdajúcimi rokmi sa koža regeneruje pomalšie, preto si ju čistite pravidelne. A zároveň ju hydratujte, regenerujte a zásobte potrebnými vitamínmi. Vekom by ste už mali poznať typ svojej pokožky aj to, ako na čo reaguje, čo jej robí zle, a naopak. Nezaťažujte ju nesprávnou starostlivosťou. Je načase prejsť na odličovacie prípravky s AHA kyselinami, retinolom či s kyselinou hyalurónovou.

45+

Hormonálne procesy sa v štyridsiatke menia a výmena starých buniek za nové nie je taká rýchla ako predtým. Preto je veľmi dôležité dodávať jej aj pri odličovaní a starostlivosti dostatok hydratácie, kolagénu a vitamínov C a E.

50+

V tomto veku je už najdôležitejšia výživa a spevnenie. Čistite si pleť šetrne a výhradne veľmi jemnými prípravkami. Nesmú ju ešte väčšmi vysušiť, inak by sa vám prehĺbili vrásky. Potrebná je aj doplnková starostlivosť, napríklad manuálna masáž tváre počas krémovania po odličovaní. Pleť ostane vypnutá, prekrvená a pripravená na výživu, ktorú jej dodáte.