Raper Vec, vlastným menom Branči Kováč, sa ocitol v pekle utečeneckého tábora v Južnom Sudáne, ktorý poskytuje biedny domov pre 60 000 ľudí.  Prijal totiž výzvu humanitárnej organizácie MAGNA aby pomáhal zdravotníkom starať sa o deti, ktoré so svojimi rodinami už päť rokov trpia etnickým konfliktom krajine. 

Chcel si vyvetrať hlavu

Treba povedať, že MAGNA oslovila viacero našich osobností, aby radikálne zmenili svoj život, išli pomáhať liečiť deti do krízových oblastí sveta ale neuspela. „Až na Brančiho Kováča alias „Vec“, ktorý sa rozhodol, že to skúsi,“ píše sa v správe organizácie.

Raper, ktorý je otcom štvorročného syna Fedora, na svojom facebooku priznal, že mienil v utečeneckom tábore zotrvať pomáhaním pár týždňov.  "Popritom si trochu vyluftovať gebuľu a nechať si spraviť pokožku rovníkovým slnkom. Vidieť kus zeme, kam sa bežný turista nedostane. Nič z toho sa nestalo. Za tie tri dni, ktoré som tam strávil, som videl možno štyroch "európsky" vyzerajúcich ľudí. V Južnom Sudáne je vojna. Nie taká klasická, akú "poznáme" my: s tankami a lietadlami a vojakmi v uniformách ale taká skrytá. Taká, čo stále visí vo vzduchu..." napísal raper, ktorý pomáhal v jednom z troch táborov v okolí hlavného mesta Juba.

Raper priznal, že si chcel pôvodne "prečistiť hlavu", ale realita bola iná.
Raper priznal, že si chcel pôvodne "prečistiť hlavu", ale realita bola iná.
Zdroj: MAGNA

Skepsa a beznádej

"Mojou úlohou bolo pomáhať pri preventívnom očkovaní hlavne detí a tehotných žien. Pre deti som bol samozrejme atrakcia a v sekunde ma ovešali ako vianočný stromček. Niektorým tiekol sopeľ prúdom, ale všetky boli veselé a hravé. Zrazu som bol konfrontovaný s realitou. Pohybovať sa úzkymi uličkami medzi stanmi, ktoré sa opierajú jeden o druhý, nazerať im cez ploty do ich minidvorčekov a životov. Vidieť tie hromadné kadibúdky, vidieť ich motať sa len tak, variť na provizórnej kamennej piecke, nazrieť do ich tmavých stanov, kde na dvoch posteliach spí šesť ľudí, ale aj tancovať a oslavovať krátke a zrejme dočasné prímerie... Sú to utečenci vo vlastnej krajine a mnohí z nich prežili celý svoj život v rôznych utečeneckých táboroch. Lebo nemali inú možnosť. Lebo utiecť z utečeneckého tábora je jednak nonsens a navyše pravdepodobnosť, že ťa tam vonku zabijú, sa blíži k istote. Neprirovnateľné k našim európskym životom. Nepredstaviteľné,“ opísal svoje pocity raper. 

"A v tejto atmosfére beznádeje a skepsy som mal stráviť mnoho dlhých dní. Pozerať na tých ľudí, točiť sa s nimi v kruhu, narodiť sa, žiť tu a zomrieť bez väčších vyhliadok do života. Poprípade sa na pár dní tešiť z podpísanej mierovej dohody, s ktorou si ale ich prepnutý prezident môže každú chvíľu vytrieť riť. O mojom plánovanom vyluftovaní si hlavy teda nemôže byť ani reči. Toto by ma zožralo aj s topánkami," priznal.

Môžete pomôcť

 „Dávam veľký rešpekt ľuďom, ktorí tu z vlastnej vôle pomáhajú a odoprú si osobný komfort, aby spravili život tisícom ľudí v Južnom Sudáne znesiteľnejším. Ja to nedokážem. Toto ja nedávam a nedám. Je mi ľúto, ale nemám na to žalúdok. Bola to pre mňa – ak už nič iné - silná skúsenosť a vyjadrujem veľký obdiv ľuďom z Magny, ktorí to robia. Budem im pomáhať, ako len viem – ale odtiaľto, zo Slovenska,“ sľúbil Vec a vyzval ľudí, aby pomáhali tiež. Aspoň tromi eurami. "Pomôcť môžeš aj ty. Tu a teraz na www.magna.sk."