Helene Šefčovičovej, manželke prezidentského kandidáta sme položili 5 otázok. Zaujímalo nás, čo z jej odpovedí vyvodí odborníčka.

Vyštudovali ste to, čo ste si vysnívali?

Vyštudovala som občiansku náuku a ruštinu na Pedagogickej fakulte v Nitre. Bola to akási prirodzená voľba, pretože pochádzam z učiteľskej rodiny – pamätám si, ako obaja rodičia doma opravovali písomky. Ruština sa mi páčila svojou melodikou a taktiež som mala rada ruskú literatúru. Učiteľstvo ako také považujem za krásne povolanie, pretože mladí ľudia sú náš najväčší kapitál.

Robíte to, čo ste vždy chceli, čo vás baví, alebo vás život posunul celkom inam?

Cez manžela ma to časom zavialo do sféry diplomacie. Rozšírila som si znalosť jazykov o angličtinu a francúzštinu a istý čas som sa venovala aj konzulárnym záležitostiam. To ma tešilo, pretože šlo o prácu s ľuďmi, ktorým pomáhate v núdzových situáciách a vidíte za sebou konkrétny hmatateľný výsledok.

Manželka prezidentského kandidáta Helena Šefčovičová: Môj manžel ma vníma ako tigricu

Ako sa viete dohovoriť? 

Hovorím plynulo po anglicky, francúzsky a rusky. Ruštinu som vyštudovala na vysokej škole a angličtina s francúzštinou pribudli postupne, aby som mohla spolu s manželom ako diplomatom reprezentovať Slovensko a zároveň pomáhať deťom v škole v krajine, kde sme práve boli. Celý život sa učím a mám z toho radosť.

Ktorá politička alebo žena vo verejnej funkcii vám je sympatická a prečo?

Vysoko si vážim prácu našich prvých dám, ktoré si ju plnili na výbornú už aj ako babičky. Spomeniem napríklad nadáciu Silvie Gašparovičovej „Vzdelanie a zdravie pre všetkých“ alebo nadáciu Irenky Schusterovej, ktorú som osobne poznala, na pomoc deťom trpiacim vrodenými srdcovými poruchami. Precízne cielená pomoc má aj podľa mňa najväčší zásah a zmysel. Zo zahraničia mi je sympatický pár Barack a Michelle Obamovci, pretože sú spolu od študentských čias tak ako my s manželom. Navyše, keďže som bývalá učiteľka, je mi blízke, aký dôraz kládla na vzdelávanie a ako osobitne povzbudzovala dievčatá a mladé ženy.

V DOME prezidentského kandidáta Maroša Šefčoviča. Manželka prezradila jeho slabosť

S akou osobnosťou by ste sa rada stretli?

Už sa mi to čiastočne aj podarilo. V osobnosti pápeža Františka, ktorého si nesmierne vážim a ktorý ma veľmi inšpiruje tým, ako je angažovaný a ako sa v ňom spája tradícia s otvorenosťou a toleranciou.

 

Ako to vidí odborníčka Nora Lauková: 

Podľa celkového písomného prejavu a vyjadrovania jej prejav je diplomatický, viac sa zameriava na spôsob komunikácie, pričom je orientovaná na výsledok. Má zmysel pre povinnosť, schopnosť akceptácie iných, vie, čo je dôležité pre životné hodnoty a má cit pre pochopenie, podporu a rešpektovanie iných.

ROZHOVOR: Partner ma do ničoho netlačil - hovorí kandidátka na prezidentku Zuzana Čaputová