Londýn sa nedávno stal miestom s najvyššou koncentráciou osobností s celosvetovým dosahom. Dlhoočakávaná pompézna korunovácia princa Charlesa, z ktorého sa stal britský kráľ Karol III., pritiahla pozornosť miliárd ľudí.

Osobné pozvánky od panovníka však dostala len hŕstka z nich, aj keď predstava dvoch tisícok gratulantov vyznieva megalomansky. Do metropoly zavítali prezidenti, predsedovia vlád a osoby s modrou krvou, aby podali ruku nástupcovi po jedinečnej kráľovnej Alžbete II. (†96). Za Karolom III. sa vybrala aj naša hlava štátu. Zuzana Čaputová s partnerom Jurajom Rizmanom Šarmu odhalili zákulisie udalosti, ktorá sa stane nezabudnuteľnou.

Žiadni chlebičkári

Prezidentka Čaputová s partnerom Rizmanom sa v predvečer korunovácie zúčastnili na slávnostnej recepcii v Buckinghamskom paláci. Hostiteľ kráľ tam privítal tisícku prominentných hostí. S každým prehodil vetu a podali si ruky.

Zuzana Čaputová s partnerom Jurajom Rizmanom pred korunováciou kráľa Karola III.
Zdroj: Archív J. R.

Recepcie v Spojenom kráľovstve sa však odlišujú od tých, v našich končinách. Tí, ktorí si myslia, že ide o honosný raut, pri ktorom sa prehýbajú stoly, zostanú zaskočení. Recepcia v britskom štýle, to sú skôr konverzácie, stretnutia a osobné debaty, čiže „chlebičkárenie“ sa nenosí. Dobre najesť sa treba doma.

Pokračovanie na nasledujúcej strane.