Vedeli by ste byť aj vy až taká neznesiteľná matka?

Myslím, že nie, hoci herecké umenie má až komicky blízko k životu. Aby bola moja rola uveriteľná, snažím sa nájsť styčné body aj so sebou, odhaliť možno aj svoje temnejšie stránky. Dôležité je pochopiť tú postavu i motivácie jej konania. Čo také mohla Silvia prežiť, že nedá svojmu synovi dýchať?

A stále mu chce organizovať život. Kedy by deti mali vyletieť z hniezda?

To je relatívne a ovplyvňujú to možnosti súčasnej doby. U nás to bolo tak, že asi v pätnástich rokoch nastalo úplné odstrihnutie od pupočnej šnúry. Dovtedy sa mi môj syn Igor zdôveroval a všade chcel chodiť so mnou. Potom prišli dva-tri roky, keď si asi musel odžiť oidipovský komplex. Nebolo to pre mňa ľahké.

Ako je to dnes?

Opäť sa to zmenilo, už si pýta aj radu. A hlavne chápem, že má aj veci, ktoré musí sám spracovať. Vážim si, keď chce so mnou riešiť vážne životné otázky.

Ešte si užíva mama hotel?

Aj keď má dvadsaťštyri rokov, ešte áno.

Predstaví vám svoje lásky?

Jasné, a spýta sa: Čo na ňu povieš? Našťastie, vždy mal dlhšie známosti, za celý ten čas som musela rozdýchavať len jednu slečnu. Ale radšej som bola ticho. Po čase sám prišiel na to, že im to spolu nejde.

V seriáli žiarlite na synov vzťah a jeho priateľku Mirku. Vy nie ste žiarlivá?

Teraz už ani nie, ale v mladosti som vedela byť žiarlivá. Žiarlivosť je strach a nízka sebaúcta, a na tom som popracovala. Mám sa jednoducho radšej…

Boli by ste nešťastná, keby ste nemohli mať vlastné deti?

Asi áno, lebo deti milujem. Keby som v živote stretla partnera, ktorý by stál za to, mala by som ich možno aj päť. Deti mi nikdy neprekážali. Skôr som mala problém s inými vecami ako s materstvom...

Ako sa darí vašej dcére Rachel?

Má sladkých šestnásť, život je pre ňu gombička. Rozprávame sa o problémoch i o chalanoch, ako by to malo a mohlo s nimi byť. Na všetko má kúzelnú vetu: Mami, dnes je iná doba! Hovorím jej: Možno je, ale stále platí pravidlo, že nebehajú dievčatá za chlapcami, ale naopak.

Aký vzťah máte so svojou matkou vy?

Mama je úžasný človek, hoci to nebolo a nie je vždy bezproblémové. Povahovo sme podobné, zrkadlíme spolu mnohé veci. Vo svojich osemdesiatich piatich rokoch je taká tvrdohlavá, že sa dokážeme aj posekať. Ale ona vie ľúbiť ako Boh. Bezpodmienečne.

Pomohla vám v ťažkých životných situáciách viera?

Áno, verím, že jestvuje niečo, čo nás presahuje, a pokojne to môžeme nazvať Bohom, ale do kostola nechodím. Nemyslím si, že Boh býva len tam, je predsa všade okolo nás, ja ho vidím najmä v prírode. Príroda čistí dušu od všetkých možných nánosov, stále je v nej čo objavovať.

Spomeniete si niekedy na zvláštny zážitok z detstva, keď lekári mali u vás podozrenie na leukémiu?

Viem len, že mamine povedali, že asi zomriem, a ona ma zobrala z nemocnice domov na reverz. Celé hodiny sedela vedľa mňa vo fotelke, až bola taká vyčerpaná, že si povedala, že všetko odovzdáva do Božích rúk. Blúznila som, pamätám si, že som sedela na koni, ktorý mal biele krídla. Neviem, či som už bola na druhej strane, jednoducho si ma tu ešte nechali. Dodnes, keď vidím bieleho koňa, pociťujem nesmiernu bázeň.

Ste dvakrát rozvedená, mrzelo vás veľmi, že vám manželstvá nevyšli?

Mrzelo, ale svoj osud si do značnej miery ovplyvňujeme samy. Za vzťah sú vždy zodpovední dvaja.

Pripúšťate aj svoje chyby a omyly?

Samozrejme, a prijímam ich.

Nezačali ste po tých rozchodoch mať chlapov v zuboch?

Vôbec nie, ja mám mužov rada.

Vraj ste momentálne šťastne zadaná.

Áno, je to pravda.

Prečo svojho priateľa tajíte?

Ani ja, ani on nepotrebujeme žiť isté veci navonok. To, čo je medzi nami, je iba naša vec.

Čo očakávate od tohto vzťahu?

Snažím sa, a veľmi, neočakávať nič. Keď si vo vzťahu vytvoríme isté očakávania, ilúzia môže spľasnúť ako bublina. Každý deň ďakujem za to, čo je, že moje deti sú zdravé, že mojej rodine nehrozí žiadna tragédia, ďakujem za to, že sa ráno zobudím a nič ma nebolí (smiech)... Neriešim minulosť ani budúcnosť. Snažím sa žiť v prítomnosti.

Keď ste nemali angažmán v divadle a robili len dabing, nemuseli ste si privyrábať aj inak, aby ste vyžili?

Našťastie nie, dúfam, že takú situáciu nebudem musieť nikdy riešiť. Boli obdobia, keď som mala peňazí menej a musela som sa uskromniť, ale tak ďaleko to nikdy nezašlo. No aj dnes musím vyjsť z istého rozpočtu.

Na čí úkor ste sa uskromňovali?

Predsa na svoj. Nemyslím, že je správne všetko obetovať len deťom, ale to mám po svojej mame. A tak som nešla ku kaderníčke, na kozmetiku, na masáž...

Ale keď už niečo, tak čo si doprajete?

Veľmi rada čítam. Keď môžem ležať v posteli s dobrou knihou, zdá sa mi to ako výlet do Ameriky. Keď mám voľno, túlam sa v prírode, užívam si to vo svojej záhrade. Alebo ideme niekam s priateľom a vôbec to nemusí stáť horibilnú sumu.

Bývate vo Veľkom Bieli. Vždy ste túžili žiť mimo hlavného mesta?

Odmalička, lebo milujem prírodu. Keby moje povolanie tak nesúviselo s Bratislavou a dochádzaním, išla by som bývať ešte ďalej. Najlepšie niekam doprostred lesa.

Poznajú vás v dedine alebo sa skrývate v anonymite?

Jasné, že poznajú, veď sme tam už šestnásť rokov. Nie je problém ísť si k susedom vypýtať cukor či soľ. Dodnes som sa nenaučila strihať ríbezle, lebo mám skvelého suseda. Som šikovná, ale ozaj musím vedieť všetko?

Aké najväčšie vzrušenie zažívate na vidieku?

Keď ráno vychádza slnko. Zobúdzam sa zavčasu, o štvrtej, pol piatej, a tesne pred východom slnka vtáctvo úplne stíchne. Možno len na pol minúty, ale je to zázrak...

Nie som bohatá...

Cíti sa Dagmar Sanitrová celebritou? Vraj nie a ani nevie, čo to presne znamená. „Keď vidím hollywoodske hviezdy, ktoré sa ani nemôžu poriadne najesť a vyzerajú ako zajace stiahnuté z kože, som rada, že u nás hráme obyčajné ženy z mäsa a kostí, aké stretávate na ulici. Normálne baby a matky z rodín, ktoré riešia bežné problémy,“ hovorí sympatická herečka. A keby si vzala veľmi bohatého muža, zmenilo by to jej život? „Musel by byť inteligentný, múdry a slobodný, aby som o tom vôbec uvažovala. Nie som bohatá, pre mňa je bohatstvom miera slobody, ktorú mám. Neviem, či by som to vymenila za zlatú klietku.“