Ľubo Roman je človek, ktorý sa nezvykne poddávať osudu a ani prehrávať. Tentoraz však najhoršiemu zabrániť nemohol. Už je to rok, čo mu umrela celoživotná láska, s ktorou prežil päťdesiat rokov. Jeho milovaná manželka Inés († 69) dostala minulú Veľkú noc na chalupe otravu krvi, začali jej zlyhávať orgány a lekári ju nedokázali zachrániť.

Prešiel viac ako rok, čo ste stratili svoju polovičku. Ako to zvládate? Zvyknete si ešte poplakať?

Nezvyknem plakať, ale chodím na hrob a v duchu sa s ňou rozprávam. Doteraz bola jej urna doma a po roku sme ju pochovali. Urobili sme jej zvláštny hrob, kde je aj jej podobizeň vytvorená výtvarníkmi.

Rodina jej dala urobiť 
 netradičný
 hrob s jej podobizňou.
Rodina jej dala urobiť netradičný hrob s jej podobizňou.
Zdroj: Archív Ľ.R.

Prežili ste spolu päťdesiat šťastných rokov. Mali ste ešte nejaké nevyplnené spoločné sny?

Mali. Teraz som sa vrátil z Portugalska, čím som trošku splnil jej sen. Hovorili sme si, že chceme vidieť pútnické miesto Fatima, kde sa deťom zjavila Panna Mária. Bolo mi veľmi ľúto, že tam nemôže byť so mnou. Bol som však s dvoma pármi, veľmi príjemní priatelia. Akurát sme vystihli európsku výstavu kvetov, Ronaldo tam má svoje múzeum, tak som sa odfotil s jeho veľkou sochou. Škoda len, že tam je oceán a kúpať sa veľmi nedá.

Takže cestovanie vám pomáha zmieriť sa so stratou?

Áno, aj. Ale ja som celý život cestoval. Nedávno som rodinu nahovoril, aby sme išli do Hamburgu a konečne som videl krásnu filharmóniu, ktorú tam majú. Nádherná stavba. Zároveň som spoznal miesto, kde žil kolega Juraj Kukura a je pre mňa obdivuhodné, že sa v takom obrovskom meste dokázal presadiť. Veď má sedem miliónov obyvateľov.

Ako vás počúvam, vyzerá to tak, že vy len balíte a vybaľujete kufre.

Snažím sa v lete veľa cestovať, pretože v septembri už skúšam v divadle. Veľa času trávim aj na chate v Sološnici. Mám tam usadlosť, a keďže sú to štyri hektáre pozemku, rybník a sad, vždy je tam čo robiť. Oberiem ovocné stromy, minule som liezol po streche, pretože do nej začali zarastať konáre orecha, tak som to orezával. Mám rád fyzickú prácu. Mám tam traktor, náradie a vlastne všetko si robím sám. Nechcem to zarieknuť, ale myslím si, že mám ešte celkom kondíciu. Každé ráno cvičím a na obed som mal iba polievku. Musím si už dávať pozor.

S manželkou ste sa o to starali spolu. Nie je vám tam smutno?

Snažím sa to tak nebrať. Samota sa mi lepšie znáša, pretože bývam v jednom veľkom dome v Bratislave a so synom máme oproti sebe byty.

So synovou rodinou
 precestoval kus
 sveta.
So synovou rodinou precestoval kus sveta.
Zdroj: Archív Ľ.R.

Neleziete si občas na nervy?

Asi nie. Sme zvyknutí, pretože nevestu najstaršieho syna sme mali u seba od jej devätnástich rokov. Moja manželka jej bola ako druhá mama. Naučila ju všetko, variť, piecť a starať sa o domácnosť. Jej odchod moju nevestu veľmi zasiahol.

Zhodovali ste sa s manželkou pri výchove dvoch synov?

Ja som bol až veľmi prísny. Nebil som ich, ale napríklad som sa s nimi prestal rozprávať. Manželka ich, ako sa hovorí, „na tajňáša“ bránila a pomáhala im. Tvrdú výchovu neľutujem, malo to zmysel. Tým, že ja som bol sirota, záležalo mi, aby sme sa mali všetci radi a boli šťastní.

Máte alebo mali ste nejaký rodinný rituál?

Každý štvrtok museli deti, vnuci a vnučky prísť na obed. Prečo štvrtok? Tak to každému vyhovovalo a tak sa to zaužívalo. Keď Inés umrela, navrhoval som im, že môžeme pokračovať, ale ponúknem im vrecúškovú polievku. (Smiech.) Ja nie som žiaden kuchár a aj na chate si dávam len konzervy alebo si ohrejem niečo zmrazené. Jedlu totiž nepripisujem význam. Jem iba preto, aby som neumrel.

Rodinný oheň držala vaša manželka. Pamätáte si ešte na to, ako ste sa do nej zaľúbili?

Bolo to počas natáčania filmu Miss deviatej A. Ona mala pätnásť a ja sedemnásť rokov. Viete, verím na osudovú lásku. Odvtedy som s ňou bol. Myslím, že po piatich rokoch sme sa zasnúbili.

Spomeniete si aj na deň zásnub?

Pravdaže. Môj spolužiak, herec Karol Čálik, išiel so mnou za jej mamou. Museli sme aj ju požiadať o dcérinu ruku. Karol bol ten, ktorý to rozprával mojej budúcej svokre, bol akoby aj môj svadobný otec. Robím si stále žarty, že svokra súhlasila, veď isto bola rada, že sa jej zbavila. (Smiech.)

Ešte nám prezraďte, či po lete plánujete veľa pracovať.

Asi nie. Hrám v Divadle Aréna, nedávno som dodaboval turecký seriál. Nerobil som to preto, aby som zarobil alebo zabil čas, ale že môžem byť s mladými hercami. To mi dodáva energiu.